Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazuje:
Największym wyzwaniem przed nami jest zrównoważony rozwój. Wspieramy jednostki samorządu terytorialnego (JST) w ich działaniu. Chcemy, by nowe, bezpieczne drogi, wyremontowane szkoły i inne inwestycje powstawały w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców w każdym zakątku Polski. Premier Mateusz Morawiecki podjął ten temat na Ogólnopolskiej Konferencji BGK dla JST. Przypomniał o licznych inwestycjach – w tym ponad 11 tysiącach projektów o wartości 63 mld zł, realizowanych w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.
Sprawiedliwy rozwój
– W moim rozumieniu rozwój sprawiedliwy, rozwój zrównoważony opiera się o skierowanie strumieni środków tam, gdzie poszczególne miasta i miasteczka utraciły lub tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze w związku ze zmianami administracyjnymi, które zostały wprowadzone – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Działania rządu to zwiększenie szans rozwojowych w każdym zakątku Polski. Inwestycje odwracają też trend, który skłaniał ludzi do wyjazdów. To właśnie dzięki podniesieniu jakości życia w całej Polsce, możemy skłonić ludzi do powrotu do rodzinnych miejscowości. Kierujemy środki w ramach inwestycji nie tylko na infrastrukturę, ale także na inwestycje społeczne. Nie trzeba już wyjeżdżać z rodzinnej miejscowości, by komfortowo żyć i się rozwijać.
Rządowy Program Inwestycji Strategicznych
To jeden z programów, który wspomaga rozwój gmin, powiatów i miast w całej Polsce. Łącznie zrealizowaliśmy już jego 5 edycji. W 2 z nich wszystkie samorządu mogły ubiegać się o środki, a 3 były celowe:
- dla gmin, w których działały państwowe gospodarstwa rolne;
- dla gmin uzdrowiskowych
- oraz edycję poświęcona rozwojowi stref przemysłowych.
To łącznie ponad 63 mld złotych na ponad 11 tysięcy inwestycji. Dzięki temu powstają nowe, bezpieczne drogi i infrastruktura wodno-kanalizacja. To także większe możliwości edukacyjne, sportowe i turystyczne w bezpośrednim sąsiedztwie, z których mogą korzystać mieszkańcy gmin i powiatów w całej Polsce. Już zostało zrealizowanych 1470 projektów.
Premier zapowiedział, że jeśli pozwoli na to stan finansów publicznych, jeszcze w 2023 r. zrealizujemy kolejną odsłonę Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Ten program stanie się cykliczną pozycją w budżecie. To jest nasz pomysł i zobowiązanie wobec Polski lokalnej.
Polska atrakcyjna dla inwestorów
Premier podkreślał, że podczas spotkań z inwestorami zachęca do inwestycji nie tylko w dużych ośrodkach. Zwrócił uwagę na kluczowe dla potencjalnych inwestorów wymiary. Jednym z nich jest infrastruktura gminna i powiatowa, wodno-kanalizacyjna i drogowa. To, że autostrady i drogi ekspresowe prowadzą do mniejszych miejscowości, zwiększa ich atrakcyjność.
– To wydatnie zwiększa potencjał, wydatnie zwiększa szansę na ulokowanie inwestycji w waszych gminach, waszych powiatach, waszych miastach i miasteczkach – powiedział szef polskiego rządu. Nowe inwestycje to koło zamachowe do dalszego rozwoju. Nie tylko pozwalają na znalezienie pracy w bezpośrednim sąsiedztwie, ale i wywołują kolejne zmiany – powstanie nowej drogi czy szkoły, zwiększenie atrakcyjności regionu.
Wsparcie dla samorządów
To nie jedyny program, w którym samorządy mogły ubiegać się o środki. Proponowaliśmy dodatkowe finansowanie także w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Na III kwartał 2023 r. planujemy subwencję rozwojową dla samorządów.
Wspieramy samorządy także w rozwoju infrastruktury drogowej. Dzięki Rządowemu Funduszowi Rozwoju Dróg od 2019 r. zrealizowaliśmy inwestycje o długości ponad 18 tys. km. na łączną sumę prawie 13 mld zł. Gdyby te drogi wiodły wzdłuż granicy Polski, umożliwiłyby objechanie jej ponad 5 razy!
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
ero/ sdd/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.05.2023, 13:43 |
Źródło informacji | KPRM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |