Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Celem dwudniowej konferencji dla klientów i kontrahentów PKO Banku Polskiego, organizowanej po raz czwarty, było umocnienie relacji z kluczowymi bankami zagranicznymi. Natomiast jej temat przewodni stanowił szeroko pojęty zrównoważony rozwój w obrębie ESG, technologii, sztucznej inteligencji czy kompetencji przyszłości.
„To jest największe wydarzenie tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Rozmawiamy o tym, co się dzieje w sektorze finansowym, o realnej gospodarce, ekonomii i trendach w sektorze bankowym” - podkreślił Andrzej Kopyrski, wiceprezes zarządu PKO BP.
PKO Bank Polski jest krajowym liderem w rozliczeniach międzybankowych. Prowadzi jedną z największych sieci correspondent banking w Polsce i za granicą oraz zajmuje pierwszą pozycję na rynku rozliczeń w polskiej walucie.
„W relacjach między bankami liczą się zaufanie, profesjonalizm, dostarczanie unikalnych rozwiązań dla instytucji finansowych i PKO Bank Polski to wszystko realizuje” - mówił Andrzej Kopyrski.
PKO BP aktualnie pokrywa 50 proc. rynku w Polsce, jeśli chodzi o obsługę banków zagranicznych, na co dzień współpracuje z prawie 1300 zagranicznymi instytucjami finansowymi i prowadzi ponad 200 rachunków dla banków z całego świata - od Ameryki Północnej przez Azję, RPA, kraje Zatoki po Australię czy Japonię. Bank rozlicza się w 23 najważniejszych walutach i wkrótce wprowadzi kolejną - meksykańskie peso.
Dla banków i instytucji finansowych zainteresowanych nawiązywaniem relacji z PKO Bankiem Polskim punktem kontaktowym jest Departament Bankowości Zagranicznej i Instytucjonalnej.
„Działamy globalnie, tak więc możemy wspierać naszych klientów w każdym kraju na świecie, ułatwiając im działalność. Ścisła współpraca z tamtejszymi bankami skraca czas rozliczenia do maksimum dwóch dni, a także obniża koszt rozliczenia, bo nie mamy pośredników, tzw. korespondentów pobierających prowizję” - zaznaczył Radosław Ptaszek, dyrektor Departamentu Bankowości Zagranicznej i Instytucjonalnej PKO Banku Polskiego.
Dodał, że mając tak dobre relacje z bankami na całym świecie, PKO BP może rekomendować swoich klientów, głównie korporacyjnych, którzy potrzebują wsparcia za granicą. I vice versa PKO BP jest dla zagranicznych instytucji finansowych bramą do polskiej gospodarki.
W opinii Andrzeja Kopyrskiego International Banking Seminar, oprócz aspektu biznesowego, realizuje również cele edukacji ekonomicznej i finansowej na temat rynku polskiego.
„Dla wielu instytucji finansowych jest to pierwsza wizyta u nas w kraju - tak więc jest szansa nie tylko zobaczenia Polski, ale też zdobycia informacji na temat polskiej gospodarki, dowiedzenia się, jak ta gospodarka funkcjonuje, ale również porozmawiania na temat inwestycji, które są w Polsce realizowane” - podkreślił wiceprezes PKO BP.
Dane z polskiej gospodarki na temat wzrostu gospodarczego w I kw. 2023 r., zaprezentowane przez Piotra Bujaka, głównego ekonomistę PKO BP, okazały się lepsze niż oczekiwano. Polski rachunek bieżący notuje ostatnio silną poprawę i można się spodziewać, że do końca roku bieżącego Polska będzie miała nadwyżkę na rachunku bieżącym; rośnie eksport i inwestycje, a Polska uniknęła nawet recesji technicznej.
W opinii Piotra Bujaka należy także spodziewać się spadku inflacji, co wynika nie tylko ze spadku cen żywności i paliw na świecie, ale też z agresywnego zacieśnienia polityki pieniężnej, realizowanej przez NBP, dzięki której wzrost gospodarczy będzie przyspieszać.
Optymizm podzielają również zagraniczni klienci PKO Banku Polskiego.
„Partnerstwo z bankiem takim jak PKO BP pozostaje niezawodne, solidne w tych burzliwych czasach, tak więc dobrze jest przyjechać i spotkać się z partnerami bankowymi z całego świata w Warszawie oraz zobaczyć, jak skuteczna jest polska gospodarka, jak prężne są korporacje i banki w Polsce, a także jak dobra jest obsługa klientów, do których należymy i to naprawdę dobry prognostyk na przyszłość” - stwierdził Andrew N. Wilson z Lloyds Bank w Londynie.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 30.05.2023, 07:30 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |