Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Z programu osłonowego skorzysta w tym roku blisko 8 milionów gospodarstw domowych, które korzystają z ochrony i płacą rachunki za prąd po obniżonych, ubiegłorocznych cenach. Mechanizm Tarczy Solidarnościowej pozwala zaoszczędzić na rachunku za energię elektryczną w tym roku od 2000 zł do prawie 3000 zł w zależności od gospodarstwa domowego. Właśnie o tyle mniej zapłacą za prąd gospodarstwa domowe mieszczące się w limitach zużycia. Parasol chroniący przed drożejącą energią objął wszystkich odbiorców indywidualnych w Polsce, korzystających z najpopularniejszych taryf G11 i G12, zatwierdzanych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Wszystkie gospodarstwa domowe mają zamrożone stawki za energię elektryczną do 2 000 kWh, bez konieczności realizowania żadnych dodatkowych formalności.
Kto dopłaca do rachunków?
Obniżone rachunki za energię elektryczną obowiązują do końca tego roku. Przeciętne gospodarstwo domowe w Polsce realnie zapłaci w tym roku za prąd mniej niż połowę realnej ceny rynkowej, wynikającej z obowiązujących taryf zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Pozostałą część rachunków Polaków - czyli prawie 60 procent faktycznej ceny - finansuje rząd i główni wytwórcy energii - m.in. PGE, Tauron, Enea i Energa - którzy wspólnie gromadzą środki na ten cel w specjalnym funduszu.
Wnioski o wyższe limity tylko do końca czerwca
Jeśli w danym gospodarstwie znajduje się osoba z niepełnosprawnością, wówczas limit zużycia energii po preferencyjnej cenie wynosi 2 600 kWh. W przypadku rolników oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny, ten limit to 3 000 kWh. I to właśnie w tych dwóch sytuacjach konieczne jest złożenie do sprzedawcy energii odpowiedniego oświadczenia, by powiększyć limit zużycia i nadal korzystać z obniżonych cen. Wszyscy sprzedawcy udostępniają takie wnioski na swoich stronach internetowych. Należy się jednak spieszyć, ponieważ ostateczny termin składania takich wniosków mija 30 czerwca, a więc już za kilka tygodni.
Co po przekroczeniu limitów?
Gospodarstwa domowe, których roczne zużycie prądu przekroczy przysługujący im limit, skorzystają z innego rozwiązania wprowadzonego w Tarczy Solidarnościowej. Powyżej limitów obowiązuje mechanizm cen maksymalnych, co oznacza, że wszystkie gospodarstwa, które je przekroczą, zapłacą nie więcej niż 69 groszy za 1 kWh.
Premia dla oszczędnych
Rządowa Tarcza Solidarnościowa premiuje dodatkowo tych konsumentów, którzy zredukują zużycie energii. Gospodarstwa domowe, które w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. - czyli przez 14 miesięcy - zmniejszą zużycie prądu o co najmniej 10 proc., otrzymają dodatkowy upust. Będzie to 10-procentowa obniżka całego, rocznego rachunku za energię elektryczną, który zostanie rozliczony w 2024 roku.
Źródło informacji: PKEE
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.06.2023, 13:52 |
Źródło informacji | PKEE |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |