Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W czasie debaty towarzyszącej publikacji raportu Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska pogratulował nie tylko wyników analiz przedstawionych raporcie, ale całej branży, za to, że stała się liderem energetyki. Dodał że ambicją rządu jest, aby w najbliższych latach zająć pozycję lidera w rozwoju fotowoltaiki w Europie zarówno jeśli chodzi o wzrost mocy zainstalowanych rok do roku, ale przede wszystkim jeśli o budowę przemysłu fotowoltaicznego opartego na innowacyjnych polskich technologiach, którego produkty będą zdobywać odbiorców na rynkach krajowych i zagranicznych.
Całość wystąpienia ministra Zyski jest dostępna TUTAJ.
Partnerami XI edycji raportu byli: BayWa r.e., Corab, EDP, mBank, Alseva, Huawei, OX2, Polenergia Fotowoltaika. Mówili nie tylko o sukcesach i planach związanych z innowacjami (agrofotowoltaika, magazyny energii, hybrydy) lub planowanymi regulacjami, ale o też głównych problemach rozwoju fotowoltaiki, w tym konieczności szybkiego zwiększenia możliwości przyłączeniowych.
Marta Głód, dyrektor ds. rozwoju i zakupu projektów fotowoltaicznych w OX2 Polska, zwróciła uwagę na problemy jakie generują odmowy uzyskania warunków przyłączenia instalacji do sieci. Duże projekty są rozwijane nawet dłużej przez 2 lata i coraz częściej po to, żeby się dowiedzieć że „nie przyłączymy was”.
Ireneusz Kulka, Country Manager w EDP wskazał między innymi na najważniejsze z aktualnych wyzwań stojących przed firmami i inwestorami. Stwierdził, że nawet jeśli ceny energii spadną, inwestycja w panele fotowoltaiczne może zwrócić się w ciągu 4-6 lat, a inwestorzy nie czekają na dotacje. EDP może dostarczyć klientom bardzo szybko instalacje PV do 50 kWp, ale trudności pojawiają się w przypadku większych inwestycji w formule prosumenta biznesowego z uwagi na zbiurokratyzowane procedury przyłączeniowe, nawet przy pełnej autokonsumpcji energii.
Piotr Markowski, prezes zarządu Corab S.A., mówił o istotnej dla rozwoju fotowoltaiki roli agrofotowoltaiki, która jest rozwiązaniem korzystnym nie tylko energetycznie, ale również pozwala na lepsze dostosowanie warunków upraw dla niektórych gatunków roślin np. chroniąc glebę przed erozją i ułatwiając utrzymanie wody w glebie. Zastosowane agrofotowoltaiki np. na plantacjach borówki amerykańskiej (ponad 20 tys. ha upraw w Polsce) podwoiłoby moce wytwórcze PV mówił Piotr Markowski.
Bartłomiej Czuba, dyrektor mBank podkreślił, że rynek PV staje się coraz bardziej profesjonalny, co oznacza ze inwestorzy działając na tym rynku muszą wykazywać umiejętność łączenia różnych technologii. Dotychczasowe podejście inwestorów polegające na wybudowaniu dużej instalacji działającej bez zmian w modelu biznesowym, zgodnie z założeniami pierwotnymi przez kolejne lata nie jest już wystarczająca.
Kamil Solarz (Alseva) podkreślił, że szybko należy znaleźć receptę na dużą liczbę odmów przyłączenia do sieci. Jednym z rozwiązań tego problemu może być cable pooling.
Ryszard Hordyński, dyrektor ds. Strategii i Komunikacji Huawei zaakcentował rolę magazynów energii dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce i powiedział że pomimo inwestycji w magazyny energii nadal kluczowy dla rozwoju OZE jest rozwój sieci.
Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO i współautor raportu, podkreślił, że prywatne inwestycje w fotowoltaice (16 mld zł w 2021 roku i 20 mld w 2022 roku) nie biorą się już z dotacji, ale innowacji i z rosnącej konkurencyjności fotowoltaiki wobec paliw kopalnych. Fotowoltaika „ciągnie” za sobą i wprowadza na rynek inne innowacyjne zielone technologie takie jak magazyny energii. Analizy potwierdziły, że także inwestycje w małe magazyny energii wsparte programem Mój Prąd są już opłacane i mogą dać stopę zwrotu (IRR) ponad 40% w przypadku magazynów ciepła i ponad 15% w przypadku magazynów bateryjnych. Fotowoltaika to nie tylko najtańsze źródło energii, ale także technologia, która konsekwentnie podwyższa sprawność w tempie 0,6%. Zdaniem Wiśniewskiego już najbliższych latach będzie to wzrost jeszcze szybszy z uwagi na nowe technologie TOPCon i HJT, które zastępują technologie PERC i w przypadku rozpoczęcia ich produkcji w UE (zgodnie z tzw. planem NZIA), pozwoli na unikniecie wzrostu cen komponentów po wprowadzeniu granicznego podatku węglowego w 2026 roku.
Raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023” dostępny jest do pobrania TUTAJ.
Źródło informacji: EC BREC Instytut Energetyki Odnawialnej
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 21.06.2023, 14:37 |
Źródło informacji | EC BREC Instytut Energetyki Odnawialnej |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
W 2024 roku pociągami PKP Intercity podróżowało 78,5 mln pasażerów
W ubiegłym roku PKP Intercity zanotowało rekordową liczbę pasażerów - 78,5 mln i szacuje, że w 2025 roku z jego usług skorzysta ponad 83,5 mln osób. Pasażerowie pociągów dalekobieżnych najczęściej w 2024 roku wybierali trasy między Warszawą a Trójmiastem, Krakowem, Łodzią, Poznaniem i Lublinem. Przewoźnik oferuje 505 połączeń międzymiastowych.- 31.01.2025, 15:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Baker McKenzie: przepisy dotyczące przejrzystości wynagrodzeń pomogą zmniejszyć lukę płacową
Nowe przepisy dotyczące przejrzystości wynagrodzeń powinny zmniejszyć nierówności w zarobkach kobiet i mężczyzn, choć ich wdrożenie może stanowić wyzwanie dla wielu polskich firm, twierdzą prawnicy kancelarii Baker McKenzie. Zgodnie z dyrektywą unijną, pracodawcy zaraportują dane o luce płacowej, a jeśli wyniesie ona 5 proc. lub więcej bez obiektywnego uzasadnienia, będą musieli przeprowadzić wspólną ocenę płac z przedstawicielami pracowników.
- 31.01.2025, 10:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Baker McKenzie
-
Image
Trzeci salon rowerowy spółki Dadelo S.A. otworzy się już 1 lutego
W sobotę 1 lutego otwarty zostanie trzeci salon stacjonarny CentrumRowerowe.pl. Sklepy należą do Dadelo S.A., spółki notowanej na warszawskiej giełdzie, której główną działalnością jest sprzedaż rowerów, części i akcesoriów rowerowych online. Tym razem na lokalizację sklepu wybrane zostało Trójmiasto, a dokładniej Morski Park Handlowy w Gdańsku. Otwarcie kolejnego obiektu jest realizacją długofalowej strategii, która zakłada uruchomienie sieci 7 salonów stacjonarnych do 2027 roku.- 31.01.2025, 09:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Oponeo
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ