Newsletter

Respect Energy na PSEW 2023: w Australii budujemy największą farmę wiatrową offshore na świecie

22.06.2023, 12:53aktualizacja: 22.06.2023, 15:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/kadr z filmu
PAP/kadr z filmu
„Wiatraki i energetyka wiatrowa są jedną z najtańszych dróg produkcji energii. W Polsce nie mamy warunków do tego, by budować elektrownie wodne na dużą skalę. Dlatego najlepszym wyborem pozostaje dla nas wiatr” - przekonywał Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.

W energetyce funkcjonuje pojęcie zwrotu zainwestowanej energii. W przypadku konwencjonalnych technologii wynosi on około 5-7 - za każdą zainwestowaną jednostkę energii otrzymujemy 5-7 jednostek. W przypadku wiatru w Polskich warunkach ten współczynnik wynosi 12-20.

„To oznacza, że jesteśmy dwa i pół raza tańsi od elektrowni konwencjonalnych” - tłumaczył Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy.

Według jego opinii jednym z największych problemów branży wiatrowej w Polsce jest brak odpowiednich miejsc pod budowę elektrowni.

„Problemem są też skomplikowane zasady legislacyjne. Ich uproszczenie i udostępnienie większych obszarów pod nowe inwestycje jest kluczowe, abyśmy mogli szybciej rozwijać energetykę wiatrową na lądzie” - przekonywał prezes Respect Energy.

Działalność Respect Energy opiera się na kilku filarach, m.in. międzynarodowym obrocie energią elektryczną, prawami majątkowymi oraz gwarancjami pochodzenia, a także sprzedaży energii do odbiorców końcowych i działaniach promujących dostęp do czystej energii. Respect Energy inwestuje w infrastrukturę służącą do wytwarzania zielonej energii, głównie w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.

„Z naszych najbardziej istotnych inwestycji, które realizujemy poza Polską, można wymienić projekt prowadzony od ponad roku w Australii. Będzie to największa farma wiatrowa offshore na świecie o mocy około 6 GW” - podkreślał Sebastian Jabłoński. 

Zdaniem eksperta, przyszłość energetyki wiatrowej w Polsce jest oparta na rozwoju nowych mocy.

„Pytanie, ile tej mocy będzie. Czy będziemy mieli aktywną akcelerację i dojdziemy do 30-40 GW mocy na lądzie czy też będzie to scenariusz umiarkowany, w którym skończymy na 20 GW” - mówił Sebastian Jabłoński.

W ocenie prezesa Respect Energy polska transformacja energetyczna ma przed sobą kilka trudnych etapów.

„Najtrudniejszym będzie przejście od udziału 50 proc. OZE do 100 proc. OZE. Musimy też wprowadzić do systemu elektroenergetycznego więcej elastyczności i nauczyć się zarządzać energią odnawialną inaczej, niż bilansując ją elektrowniami konwencjonalnymi” - tłumaczył Sebastian Jabłoński.

PSEW 2023 to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie branżowe poświęcone energetyce wiatrowej - przez trzy dni w jednym miejscu skupia decydentów, liderów opinii, przedstawicieli samorządów, stowarzyszeń biznesowych i ekologicznych, media oraz całą branżę wiatrową.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 22.06.2023, 12:53
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ