Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: minister Buda wręczył gospodarcze nagrody Ministra Rozwoju i Technologii Polonica Progressio (komunikat)

23.06.2023, 00:00aktualizacja: 23.06.2023, 08:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

W zeszłym roku z inicjatywy ministra Waldemara Budy, rozpoczęliśmy nową tradycję w MRiT – wręczania z okazji Dnia Przedsiębiorcy nagród Polonica Progressio. Nagrodą doceniamy wysiłki przedsiębiorców działających na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego naszego kraju. W tym roku uroczysta gala odbyła się 22 czerwca 2023 r. Nagrody otrzymało 9 firm.

Podczas Gali wręczono nagrody Polonica Progressio, które na stałe wpisały się w organizowane co roku przez MRiT Dni Przedsiębiorcy.

"Wiele zawodów i profesji ma swoje święto. Ustanowienie w 2016 roku Dnia Przedsiębiorcy to była dobra inicjatywa. To chwila, gdy w pędzie dnia codziennego możemy docenić starania przedsiębiorców. Wzrost PKB, spadek bezrobocia to niektóre efekty ich pracy" – mówił minister Buda podczas gali.

"To wy dokonujecie cudu gospodarczego. Tak można ocenić to, co się wydarzyło przez ostatnie lata. Ostatnie 10 lat to wzrost PKB na poziomie 44 proc., a średnia europejska to 16 proc. Mieliśmy w Polsce prawie 3-krotnie wyższą dynamikę wzrostu" – dodał szef MRiT.

Informacje na temat aktywnych firm prezentuje GUS na podstawie cyklicznych badań tzw. przedsiębiorstw niefinansowych. W 2021 r. działało ok. 2,3 mln przedsiębiorstw niefinansowych, tj. o 36,4 proc. więcej w stosunku do 2010 r. Do sektora MŚP należało 99,8 proc. ogółu, tj. ok. 2,3 mln. Podobnie jak w latach poprzednich, w strukturze przedsiębiorstw dominowały firmy mikro (97,1%). Udział MŚP w tworzeniu PKB to prawie 50 proc.

"W 2022 r. mieliśmy rekord inwestycji zagranicznych. To, co było największą obawą, przełożyliśmy na sukces. Myślenie firm o nearshoringu, czyli budowaniu zaplecza produkcyjnego w miejscu, gdzie sprzedają towary oraz ograniczeniu ryzyka związanego z przerwaniem łańcucha dostaw, sprawiło, że staliśmy się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do inwestowania" - wskazał Waldemar Buda.

O nagrodzie

"Polonica" wskazuje na narodowy charakter nagrody. Z kolei drugi człon – „Progressio”, jest klamrą dla 7 kategorii.

Nagrodą zostają uhonorowani przedsiębiorcy, którzy przyczynili się do rozwoju i promocji polskiej gospodarki poprzez m.in. zwiększenie produktywności i innowacyjności, rozwój kapitału ludzkiego czy zapewnienie przyjaznego środowiska dla biznesu i społeczeństwa.

Laureaci

Nagrody zostały wręczone w następujących kategoriach – Lider zrównoważonego rozwoju, Lider ekspansji zagranicznej, Lider innowacji, Lider adopcji technologii, Lider rozwoju zdolności zarządczych, Lider współpracy oraz Nagroda specjalna.

W 2023 r. nagrody otrzymali:

Sk Hi-Tech Battery Materials Poland Sp. z o.o. (Lider zrównoważonego rozwoju) – Spółka jest dostawcą materiałów dla „zielonej mobilności”. Jako producent separatorów do akumulatorów litowo–jonowych (kluczowego elementu akumulatorów pojazdów elektrycznych), odgrywa ważną rolę w ograniczaniu globalnych emisji gazów cieplarnianych.

Barlinek S.A. (Lider ekspansji zagranicznej) – Grupa Barlinek S.A. jest największym producentem drewnianej deski podłogowej w Europie. Ponad 80% przychodów firma uzyskuje ze sprzedaży poza Polską. Produkty Grupy sprzedawane są w ponad 60 krajach na 6 kontynentach. O umiędzynarodowieniu działalności Barlinka świadczą również jego inwestycje za granicą.

ILS Lions Group Sp. z o.o. (Lider rozwoju zdolności zarządczych) – Grupa ILS Lions Group działa w oparciu o założenia demokracji partnerskiej wzorowanej na modelu tzw. turkusowej organizacji. W ramach firmy powstała inicjatywa HR Genius, która promuje inwestycje w rozwój kapitału ludzkiego. Ideę tę realizuje poprzez organizację wydarzeń poświęconych nowym trendom w zakresie rozwoju człowieka.

BactoTech Sp. z o.o. (Lider innowacji) – Firma produkuje biopreparaty dla rolnictwa i przemysłu oraz zastosowań domowych. Obecnie 70% personelu jest zaangażowanych w prace B+R. Produkty firmy są chronione patentami – w ostatnim roku BactoTech uzyskał ochronę w postaci 3 patentów, w tym roku zamierza zgłosić kolejnych 5 zastrzeżeń.

Hemolens Diagnostics Sp. z o.o. (Lider adopcji technologii) – Firma działa w branży MedTech specjalizując się w rozwoju innowacyjnych metod diagnostycznych opartych na nowoczesnej technologii. Opracowany przez Hemolens test diagnostyczny to innowacyjne w skali globalnej oprogramowanie, będące produktem medycznym do nieinwazyjnej diagnostyki choroby wieńcowej.

Umicore Poland Sp. z o.o. (Lider współpracy) – Firma produkuje katalizatory i materiały katodowe dla przemysłu motoryzacyjnego. W Umicore współpraca opiera się na podejściu lokalnym. Poprzez współpracę z lokalnymi firmami, Umicore wdraża i promuje najwyższe standardy handlowe, logistyczne, jakościowe oraz związane z bezpieczeństwem pracy i ochroną środowiska.

Soligrano Sp. z o.o. (1 Nagroda Specjalna) – To polska firma rodzinna zajmująca się m.in. produkcją żywności na bazie zbóż – jest w tej dziedzinie jednym z najnowocześniejszych producentów w Polsce. Dostarcza swoje produkty do wielu sektorów przemysłu w kraju i na świecie. Firma posiada własne laboratorium badawczo-rozwojowe. Część produktów firmy objęta jest ochroną patentową.

Zakład Ceramiki Budowlanej Owczary R.E.R. Stępień sp. j. (2 Nagroda Specjalna) – To jedna z największych w kraju firm zajmujących się produkcją ceramiki budowlanej. Stawia na innowacje, a przede wszystkim na wykwalifikowaną kadrę pracowniczą. Wysoki potencjał produkcyjny i jakościowy ZCB „Owczary” wzmocni budowa kolejnego nowoczesnego zakładu produkcyjnego.

Phoenix Contact Wielkopolska Sp. z o.o. (3 Nagroda Specjalna) – Polski wytwórca wyrobów elektrotechnicznych Phoenix Contact. Produkty wytwarzane w Polsce są doceniane przez wielu odbiorców końcowych na całym świecie. Polskie zakłady Phoenix Contact eksportują swoje wyroby w przeważającej mierze do Niemiec.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pif/
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.06.2023, 00:00
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ