Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: Firma Bezpieczna Cyfrowo – nowy program wzmacniania cyberbezpieczeństwa w MŚP (komunikat)

12.07.2023, 21:34aktualizacja: 14.07.2023, 13:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Rozwój kompetencji cyfrowych wśród polskich przedsiębiorców, podniesienie poziomu ochrony sieciowej w sektorze MŚP i stabilności obrotu gospodarczego w kraju, a także upowszechnienie i wdrożenie nowego standardu cyberbezpieczeństwa w firmach - to tylko niektóre korzyści programu Firma Bezpieczna Cyfrowo. Właśnie ruszył jego pilotaż.

W obliczu rosnącej liczby cyberataków bezpieczeństwo cyfrowe staje się coraz większym wyzwaniem dla przedsiębiorstw, dlatego razem z NASK i Ministerstwem Cyfryzacji uruchomiliśmy pilotaż dla programu Firma Bezpieczna Cyfrowo.

"Uruchomienie programu to ważny krok w kierunku zwiększenia świadomości i ochrony przedsiębiorstw w obszarze cyberbezpieczeństwa. Chcemy pomóc polskim przedsiębiorcom w budowaniu silnych fundamentów cyfrowej ochrony, tak, aby mogli działać w bezpiecznym środowisku i skutecznie odpowiadać na zagrożenia związane z cyberprzestępczością" - zaznacza minister Waldemar Buda.

"Jestem przekonana, że dzięki Programowi Firma Bezpieczna Cyfrowo podniesiemy świadomość przedsiębiorców i umocnimy ochronę przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni, W ten sposób zabezpieczymy przedsiębiorstwa przed potencjalnymi stratami i utratą zaufania klientów" – dodaje wiceminister Olga Semeniuk-Patkowska.

Cele programu Firma Bezpieczna Cyfrowo

- Rozwój kompetencji cyfrowych wśród polskich przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa.

- Podniesienie poziomu bezpieczeństwa MŚP oraz stabilności obrotu gospodarczego w Polsce.

- Upowszechnienie i wdrożenie nowego standardu cyberbezpieczeństwa w firmach.

Program Firma Bezpieczna Cyfrowo

To program certyfikacji w obszarze cyberbezpieczeństwa skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw.

3 etapy programu:

- Diagnoza – weryfikacja stanu cyberbezpieczeństwa i umiejętności cyfrowych firmy poprzez ankietę

- Edukacja na temat bezpieczeństwa cyfrowego i usług cyfrowych – ocena dobrych i słabszych stron firmy i opis zadań do wykonania w formie personalizowanego poradnika.

- Doskonalenie – na podstawie zadań opisanych w poradniku przedsiębiorca dokonuje zmian i wprowadza zabezpieczenia w swojej firmie.

Przedsiębiorca, po wprowadzeniu niezbędnych zmian, zgłasza gotowość do certyfikacji do Jednostki Certyfikującej NASK. Firma uzyskuje certyfikat Firmy Bezpiecznej Cyfrowo i prawo publicznego posługiwania się odpowiednim oznaczeniem.

Udział w programie jest bezpłatny. Daje przedsiębiorcom możliwość uzyskania prestiżowego polskiego certyfikatu, który potwierdzi bezpieczeństwo oraz kompetencje cyfrowe firmy.

Chcesz wziąć udział w pilotażu? Wejdź na: https://firmabezpiecznacyfrowo.pl/diagnoza/ i wypełnij ankietę diagnozy. Co zyskasz dzięki programowi?

- Lepiej zabezpieczysz przedsiębiorstwo przed cyberzagrożeniami i atakami z internetu.

- Zweryfikujesz, czy w firmie stosowane są podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa.

- Wprowadzisz bezpieczne hasła i niezbędne rejestry sprzętu i oprogramowania.

- Dowiesz się więcej o bezpiecznym korzystaniu z usług chmurowych.

- Zadbasz o firmowe usługi elektroniczne – zwiększysz ochronę przed spamem i próbami wyłudzenia.

- Dowiesz się, jak korzystać prawidłowo ze środków identyfikacji elektronicznej, np. profilu zaufango i aplikacji mObywatel.

- Poznasz szerzej e-usługi administracji publicznej.

- Uzyskasz Certyfikat Firmy Bezpiecznej Cyfrowo.

Więcej informacji o Programie znajdziesz na: https://firmabezpiecznacyfrowo.pl/organizatorzy/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ maja/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.07.2023, 21:34
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ