Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W których obszarach surowcowych Polska ma potencjał i powinna rozwijać wydobycie? Jakie znaczenie dla gospodarki mają surowce strategiczne i krytyczne? Z tego typu pytaniami zmierzyli się paneliści podczas debaty zorganizowanej przez KGHM Polska Miedź w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
„Polityka surowcowa polskiego państwa przyjęta w ubiegłym roku to pod wieloma względami dokument wizjonerski, w tych kierunkach podążają teraz największe gospodarki świata” - zaznaczył Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź.
Jak przypomniał, w sierpniu 2023 r. Departament Energii USA dołączył miedź do surowców strategicznych, wskazując, że do 2035 r. zapotrzebowanie na nią podwoi się w skali świata; miedź znalazła się też na liście surowców strategicznych Unii Europejskiej.
„Jako KGHM stanowimy filar bezpieczeństwa surowcowego Polski, ale to nie jest tylko i wyłącznie kwestia naszego kraju. Dzisiaj produkcja górnicza miedzi w Polsce stanowi blisko 50 proc. ogólnej produkcji górniczej w Unii Europejskiej. W Polsce produkcja w ubiegłem roku wynosiła 392 tys. ton tego surowca, a UE jako całość nieco ponad 800 tys.” - wskazał prezes Zdzikot.
Podobnie jest ze srebrem, polska produkcja stanowiła 65 proc. produkcji całej UE. A zarówno miedź, jak i srebro to surowce wykorzystywane w transformacji energetycznej.
„Miedź to surowiec katalizujący rewolucję energetyczną, bez niej transformacja energetyczna byłaby niemożliwa” - zaznaczył Tomasz Zdzikot. „Wystarczy wspomnieć, że przeciętny samochód o napędzie spalinowym potrzebował 30-40 kg miedzi, elektryczny 150 kg miedzi. Turbina wiatrowa o mocy 3 MW to prawie 5 ton miedzi, zaś farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW - od 3 do 4,5 ton” - wyliczał.
„Cieszymy się jako firma, że wszystkie nasze produkty znalazły się na liście surowców strategicznych, zarówno miedź, jak i srebrno, złoto, molibden czy nikiel. To są wszystko surowce, które dla polityki surowcowej polskiego państwa są uważane za strategiczne” - podkreślał prezes KGHM.
Jak mówił, dokument jest istotny również ze względu na swój horyzont czasowy. „Polityka surowcowa została określona do roku 2050. To też niezwykle ważne. Dlatego, że wszystkie inwestycje górnicze mają charakter długofalowy - to projekty kosztowne, których realizacja jest rozkładana w czasie, liczona latami” - akcentował.
Prezes KGHM Polska Miedź odniósł się także do polityki klimatycznej Unii Europejskiej. „Bardzo ważne jest pytanie, czy my w Europie chcemy zachować suwerenność surowcową, czy nie. Jeżeli chodzi o miedź, to konsumpcja jest znacznie większa niż możliwości produkcyjne, a dalsze restrykcje powodują, że coraz trudniej jest osiągnąć rentowność” - zaznaczył Tomasz Zdzikot.
„Nowe wartości Starego Kontynentu - Europa u progu zmian” to hasło tegorocznego, XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Program tegorocznego Forum przewiduje prawie 500 wydarzeń, podzielonych na działy, m.in. Nowa gospodarka, Nowe technologie, Państwo i reformy czy Polityka międzynarodowa.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.09.2023, 09:21 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Shanghai Electric wzięła udział w World Future Energy Summit 2025 w Abu Zabi, prezentując technologie zrównoważonego rozwoju stosowane w produkcji czystej energii i wykorzystaniu wody morskiej
Rozwiązania Shanghai Electric w obszarze ekologicznego wodoru, zrównoważonej produkcji formaldehydu, fotowoltaiki, magazynowania energii z różnych źródeł oraz odsalania wody morskiej sprawdziły się w praktyce i odgrywają czołową rolę w proekologicznych działaniach na rzecz naszej planety.- 17.01.2025, 16:07
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Polska firma liderem ESG. Envirly rozwija skrzydła w Europie
Rok 2024 był przełomowy dla Envirly, firmy łączącej innowacyjną technologię z doradztwem ESG (Environmental, Social, Governance). W ciągu ostatnich 12 miesięcy firma zyskała pozycję lidera na rynku raportowania zrównoważonego rozwoju, zdobywając zaufanie szerokiej bazy klientów i partnerów oraz realizując ekspansję na rynki międzynarodowe. Rozszerzenie działalności na rynki czeski i rumuński to tylko początek globalnej ścieżki rozwoju. Polski biznes udowadnia, że ich rozwiązania mogą z powodzeniem rywalizować z międzynarodowymi liderami.- 17.01.2025, 14:49
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Envirly
-
GoldenPeaks Capital nabywa 400 MW aktywów gotowych do budowy w okresie od 24 grudnia do 25 stycznia
- 17.01.2025, 09:15
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire