Newsletter

Za 6 lat popłynie w Polsce prąd z „małego atomu”. ORLEN stawia na modułowe reaktory jądrowe

11.09.2023, 07:00aktualizacja: 11.09.2023, 12:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S.Leszczyński
PAP/S.Leszczyński
Reaktory modułowe (SMR) mają zapewnić Polakom stabilną i zeroemisyjną energię elektryczną oraz ciepło. „Budując małe reaktory jądrowe dajemy poważny impuls dla całej gospodarki. Jesteśmy w stanie utrzymać w Polsce przemysł, a nawet zwiększyć jego produkcję” – stwierdził Dawid Jackiewicz, wiceprezes ORLEN Synthos Green Energy podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Budowa elektrowni jądrowych, również SMR-ów, to w każdym przypadku wielomiliardowy projekt inwestycyjny. Jednak zysk, dla polskiej gospodarki i samorządów lokalnych, płynący z uruchomienia i funkcjonowania małych reaktorów prognozowany jest na kilkadziesiąt lat. Uczestnicy panelu pt. „Korzyści dla gospodarki i społeczności lokalnych z inwestycji w mały atom” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu nie mieli co do tego żadnych wątpliwości.

„Rozwój energetyki jądrowej przyczyni się do wzrostu gospodarczego i zwiększenia liczby miejsc pracy. Polska jest liderem, jeśli chodzi o plany dotyczące małych reaktorów jądrowych” – powiedziała Nicole Holmes, dyrektor handlowy firmy GE Hitachi Nuclear Energy.

Zdanie amerykańskiej ekspertki potwierdził Dawid Jackiewicz, wiceprezes zarządu ORLEN Synthos Green Energy, który stwierdził, iż „rozwój technologii jądrowych w Polsce, zarówno tych mało, jak i wielkoskalowych, będzie przełomem dla polskiej gospodarki”. 

„Mamy ambicję, aby w 2029 roku ruszył pierwszy mały reaktor, z którego popłynie prąd. W kolejnych latach zamierzamy wybudować kilkanaście, a docelowo nawet 30 w technologii SMR. Przeanalizowaliśmy ok. 80 lokalizacji i wytypowaliśmy 7, w których powstaną małe reaktory jądrowe” – przekazał prezes Jackiewicz.

Wyzwaniom, jakie stają przed branżą energetyczną, ale przede wszystkim potencjalnym korzyściom, poświęcono raport przygotowany przez KPMG pt. „Wykorzystanie technologii BWRX-300 w Polsce: analiza korzyści”. Kto i ile może zyskać na małym atomie? Jak wyliczono, wybudowanie tylko jednego reaktora w przypadku gminy, to korzyści na poziomie do 12 mln zł rocznie.

„Jeżeli mówimy o fazie inwestycyjnej dla budowy na przykład 10 reaktorów, to możemy wygenerować również miliardy złotych przez okres 60 lat ich funkcjonowania” – stwierdził Wojciech Hann z KPMG i dodał, że wymierne korzyści odniosą także samorządy.

Opinię tę potwierdził Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka. „To nie są tylko korzyści finansowe w postaci konkretnych pieniędzy płynących do budżetu miasta z tytułu podatku od nieruchomości czy CIT-u. Niemniej ważne jest bezpieczeństwo energetyczne lokalnej społeczności” – oświadczył Wojtkowski.

„Inwestycje w mały atom to także nowe miejsca pracy. W okresie inwestycyjnym, a więc przez 6-7 lat, przy jednym reaktorze zatrudnienie znajdzie ok. 2,7 tys. osób” – zapowiedział Dawid Jackiewicz. 

Następnie, po wybudowaniu reaktora, przy jego obsłudze będzie pracowało ok. 700 pracowników. 

Koncern ORLEN, stawiając na stabilne, zeroemisyjne, a przede wszystkim tanie źródło energii, jakim jest atom, chce dać poważny impuls dla całej gospodarki, a w szczególności dla przemysłu energochłonnego. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.09.2023, 07:00
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ