Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: polsko – koreańskie rozmowy gospodarcze (komunikat)

13.09.2023, 14:54aktualizacja: 13.09.2023, 14:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Relacje gospodarcze pomiędzy Polską a Republiką Korei były głównym tematem spotkania ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy z ministrem ds. handlu w Ministerstwie Handlu, Przemysłu i Energii Republiki Korei Dukgeun Ahn. Rozmowy toczyły się dzisiaj w MRiT.

"Relacje polityczno-gospodarcze między Polską a Koreą są najlepsze od lat. O naszym strategicznym partnerstwie świadczy dynamicznie rosnąca wymiana handlowa, inwestycje koreańskie w Polsce oraz pogłębiona współpraca w sektorze obronnym" – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Podczas dzisiejszego spotkania rozmawiano o dalszym rozwoju współpracy gospodarczej. W ostatnich latach dwustronna współpraca rozwija się dynamicznie na wielu płaszczyznach, w tym w sektorze obronności, gdzie Polska zawarła kontrakty na zakup koreańskiego uzbrojenia. Strona polska liczy na pogłębienie współpracy przemysłów obronnych z obu państw. Koreańskie firmy zainteresowane są także współpracą w sektorze infrastruktury i energetyki. Polsce zależy na przyspieszeniu procedury otwarcia koreańskiego rynku dla wieprzowiny z Polski.

"Republika Korei jest największym inwestorem azjatyckim w Polsce. Zainteresowanie naszym krajem wśród koreańskich przedsiębiorców wynika w dużej mierze z wysokich kompetencji naszych specjalistów, dostępu do poddostawców czy działania wielu centrów innowacji. Dzięki współpracy inwestycyjnej Polska ma szansę na przyspieszenie procesów industrializacji i stanie się centrum przemysłowym Europy" - dodaje szef MRiT.

Polsko- koreańskie relacje handlowe

W ostatnich latach polsko-koreańskie obroty handlowe dynamicznie rosły i osiągnęły rekordową wartość nieco ponad 10 mld USD.

Wg danych GUS za 2022 r. polski eksport do Korei nieznaczenie się zmniejszył (2,4% rok do roku) i wyniósł 896,9 mln USD, z kolei import zwiększył się (17,6% rok do roku) i wyniósł 9 118,8 mln USD.

Koreańskie inwestycje w Polsce koncentrują się w branżach: motoryzacyjnej i elektromobilności (przede wszystkim sektor środków transportu oraz produkcji baterii), elektronicznej i elektrotechnicznej. Dzięki inwestycjom koreańskimi, Polska stała się jednym z wiodących producentów baterii litowo-jonowych w Europie i na świecie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

maja/ pad/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.09.2023, 14:54
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ