Newsletter

Nauka i technologie

Krynica Forum: wodór to paliwo przyszłości - „napędza” technologie zrównoważonego rozwoju

15.09.2023, 14:21aktualizacja: 15.09.2023, 15:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/M. Moryl (1)
Fot. PAP/M. Moryl (1)
Zmiany źródeł energii dokonujące się albo z powodu wyczerpania się zasobów tradycyjnych nośników, albo na skutek regulacji prawnych, wpływają na sytuację gospodarczą państw na całym świecie. Pierwiastkiem, który może uzupełnić mix energetyczny, może być wodór.

O przyszłości technologii wodorowych, programach i inicjatywach służących ochronie środowiska w kontekście bezpieczeństwa energetycznego rozmawiali eksperci, naukowcy i samorządowcy podczas Krynica Forum 2023.

Jerzy Kopeć, dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, przypomniał, że już półtora roku w pozyskiwaniu partnerów i środków pomaga Inicjatywa Awangarda. To partnerstwo wiążące regiony w państwach Unii Europejskiej pozwalające działającym tam firmom technologicznym, zaistnieć na rynkach międzynarodowych, znaleźć partnerów biznesowych i poznać najnowsze, światowe trendy w przemyśle i innowacjach.

„Wodór jest postrzegany jako jedna z możliwości osiągnięcia tego celu” - powiedział dyrektor Kopeć, który był moderatorem dyskusji „Wodór – paliwo alternatywne? Przyszłość technologii wodorowych”.

Wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron podkreślił, że jego region jest aktywny w poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań.

„Patrząc na nasze potencjały, nazywane inteligentnymi specjalizacjami, to wodór, a właściwie zrównoważona energia, stanowi swoisty zwornik dla innych specjalizacji i branż. Wokół zrównoważonej energii, uwzględniającej również gospodarkę obiegu zamkniętego, budujemy nasze główne aktywności i plany rozwoju. A wewnątrz Inicjatywy możemy w międzynarodowym środowisku konfrontować nasze pomysły i dotychczasowe wyobrażenia z tym, nad czym obecnie pracuje się w krajach Europy Zachodniej” - mówił wicemarszałek Gawron.

Wicemarszałek dodał, że Małopolsce prężnie działa Regionalna Grupa ds. Rozwoju Technologii Wodorowych jako ciało opiniodawczo-projektowe, w którego skład wchodzą przedstawiciele małopolskich uczelni, biznesu oraz administracji publicznej.

„Wspólnie tworzymy zręby polityki wodorowej i wytyczamy jej najważniejsze kierunki, podejmując decyzje oparte o realne potrzeby wszystkich interesariuszy zaangażowanych w ten proces” - zaznaczył wicemarszałek.

Jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru jako paliwa, to w niektórych miastach, np. w Krakowie, jeżdżą już autobusy napędzane tym paliwem. Trwają też prace nad skonstruowaniem lokomotywy, która byłaby napędzana wodorem, a kursowałaby po tych torach, gdzie nie ma trakcji elektrycznej.

Dr inż. Andrzej Czulak, prezes Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych oraz Małopolskiego Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru, podkreślił, że technologie wodorowe „napędzają” wszystkie technologie zrównoważonego rozwoju.

„Polska jest trzeci producentem wodoru w Europie, a Małopolska jest jednym z pierwszych regionów w Polsce, gdzie wytwarza się wodór” - powiedział prezes Czulak. Dodał, że obecnie największym wyzwaniem technologicznym jest proces transportu i przechowywania tego paliwa.

Henryk Kubicze, dyrektor Departamentu Korporacyjnego Strategii i Rozwoju Grupy Azoty S.A., powiedział, że motorem dekarbonizacji i odejścia od wykorzystywania gazu ziemnego w gospodarce są regulacje prawne.

„Dzisiaj mamy wyścig o duże pieniądze na rozwój technologii, projekty, tak, byśmy byli atrakcyjni i innowacyjni, by wzmocniły nas środki europejskie” - zaznaczył dyrektor Kubicze.

Prof. Magdalena Dudek z Wydziału Energetyki i Paliw AGH w Krakowie podkreśliła, że wodór to przyszłościowy nośnik energii z racji różnych metod jego pozyskiwania i może być wykorzystany w wielu dziedzinach, np. w transporcie albo jak magazyn energii elektrycznej, kiedy występują jej sezonowe nadwyżki.

„Jak pokazało wiele badań, można łatwo kontrolować bezpieczeństwo jego użytkowania, zachowując pewne normy i standardy” - zaznaczyła prof. Dudek.

Forum Krynica 2023 odbywa się w dniach 13-15 września w Krynicy-Zdroju.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.09.2023, 14:21
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ