Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W dynamicznym społeczeństwie informacyjnym, jednym z najcenniejszych zmysłów, które pozwalają nam odkrywać otaczającą nas rzeczywistość, jest wzrok. To dzięki niemu docierają do nas niezliczone ilości komunikatów wizualnych, kształtując nasze wyobrażenia i spostrzeżenia. Jednak badanie Vision Express pokazało, że zdrowy wzrok, to coś więcej niż narzędzie do postrzegania świata. Odpowiednia jakość widzenia ma bezpośredni wpływ na jakość życia. 53 proc. respondentów zauważyło, że dzięki właściwej korekcie wzroku stali się mniej nerwowi. Korzystanie z okularów korekcyjnych czy soczewek wpływa także na poprawę koncentracji (78 proc.).
W codziennych czynnościach, wyższy komfort zauważany jest podczas odczytywania cen na półkach sklepowych lub menu w restauracji, przy korzystaniu z komputera, smartfonu lub telewizora oraz w rozpoznawaniu twarzy bliskich osób.
Okulary - obciach czy modowy dodatek?
Większość Polaków (78 proc.) nie zgadza się ze stwierdzeniem, że w dzisiejszych czasach noszenie okularów to obciach. Dzieje się tak m.in. za sprawą dostępnej na rynku szerokiej oferty oprawek. Nie tylko fasony, ale też kolory i faktury kuszą ze sklepowych półek. Dzisiaj, okulary to nie tylko narzędzie korygujące wzrok, ale też modowy dodatek, który pozwala wyrażać siebie i swój indywidualny styl - twierdzi tak 47 proc. badanych.
Najpierw zbadaj, potem kup
Spada odsetek Polaków, którzy nigdy nie byli na profesjonalnym badaniu wzroku. W tym roku jest to 13% (spadek o 3% w stosunku do 2022 r. i o 5% w stosunku do 2021 r.). Osoby te najczęściej deklarują, że nie mają takiej potrzeby (57%), nie mają wady wzroku (43%) lub nie odczuwają dolegliwości związanych z oczami (36%). Choć wciąż jest to kilkanaście procent Polaków, rośnie świadomość tego, jak ważne dla komfortu życia jest wczesne wykrycie wady wzroku i zastosowanie odpowiedniej korekcji.
„Przekonanie o braku wady wzroku może być zgubne. Niewielka, nieskorygowana wada może się pogłębiać, dlatego powinniśmy systematycznie odwiedzać optometrystę lub lekarza okulistę. Przynajmniej raz w roku” - tłumaczy dr n. biol. Robert Grabowski, dyrektor medyczny Vision Express.
Dlatego też, zgodnie z poradami ekspertów, powinniśmy poświęcić te kilkanaście minut w roku na badanie wzroku u specjalisty. Niezauważone bądź lekceważone objawy, takie jak mrużenie oczu, irytacja czy problemy z koncentracją, mogą prowadzić do poważnych chorób lub dodatkowych dolegliwości w przyszłości.
[1] Badanie opinii publicznej zrealizowane przez IQS Sp. z o.o. metodą CAWI w lutym 2023 r. na reprezentatywnej grupie 1667 Polaków, na zlecenie Vision Express.
Źródło informacji: Vision Express
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.10.2023, 09:31 |
Źródło informacji | Vision Express |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wigilijne stoły w Polsce. Opowieść o warzywach, które tworzą świąteczną magię
- 23.12.2024, 09:55
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Brandmates
-
Bez imienia, bez twarzy, z wielką misją - nowy projekt w sieci
W polskim internecie pojawiła się nowa, anonimowa postać, która działa w cieniu, ale z jasnym celem - szerzenie dobra w wyjątkowy sposób. Nie szuka rozgłosu, ale jej działania mogą zmienić to, jak patrzymy na wsparcie i empatię. Czy internet jest gotowy na coś takiego?- 19.12.2024, 13:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Biuro Prasowe kampanii „Dobro nie potrzebuje twarzy”
-
Image
Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”: każdy powinien mieć łatwy dostęp do apteki PAP
Według danych Rejestru Aptek i GUS około 1,8 mln Polaków nie ma dostępu do apteki w swojej gminie. Dlatego Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zachęca do międzyśrodowiskowego dialogu z myślą o pacjentach – to główny wniosek konferencji pt. „Apteka dla Pacjenta - nierówny dostęp do leków i opieki farmaceutycznej w samorządach. Jeden problem - wiele perspektyw”.- 19.12.2024, 11:29
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom