Newsletter

Nauka i technologie

Podsumowanie badań prawnoporównawczych Europy Centralnej (zapowiedź)

13.11.2023, 13:07aktualizacja: 13.11.2023, 13:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Naukowcy z Węgier, Czech, Gruzji, Chorwacji, Słowenii, Słowacji, Rumunii, Ukrainy i Polski wezmą udział międzynarodowej konferencji naukowej, która jest zwieńczeniem tegorocznych badań prawno-porównawczych. Konferencja zorganizowana przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości odbędzie się 15-17 listopada br. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Konferencja jest zwieńczeniem tegorocznych badań naukowych, które kilka lat temu zainicjował Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. W ramach trzydniowych obrad naukowych zostaną przedstawione rezultaty badawcze ośmiu zespołów, w których wzięło udział prawie 50 naukowców z 18. ośrodków naukowych Europy Środkowej oraz Gruzji.

Władze Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości wskazują, że istnieje potrzeba integracji środowiska naukowego z Europy Środkowej oraz stworzenia kompleksowej platformy wymiany myśli i idei odpowiadającej dziedzictwu państw tego regionu, która uwzględni ich specyfikę, dorobek naukowy oraz kulturę prawną.

„W naszej części Europy brakowało silnego ośrodka badawczo-naukowego, który jednoczyłby środowisko naukowe prawników. Ta współpraca powinna nadawać ton w dyskursie naukowym, a wyniki naszych badań powinny być rzetelnym wzorem także dla krajów Europy Zachodniej. Można powiedzieć, że naśladujemy zachodnie ośrodki naukowe, które od wielu lat miały nieformalny monopol na badania i granty naukowe. Liczymy, że nasze projekty badawcze z Europy Środkowej przełamią ten monopol” – mówi prof. Marcin Wielec, dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości oraz prodziekan Wydziału Prawa i Administracji UKSW.

W ramach Polsko-Węgierskiej Platformy Badawczej (Polish-Hungarian Research Platform) zaprezentowane zostaną badania nad prawną ochroną rolników, ochroną dzieci z niepełnosprawnościami, wolnością sumienia w aspekcie instytucjonalnym i cyberprzestępczością. Kolejne cztery zespoły naukowców z Czech, Gruzji, Chorwacji, Słowenii, Słowacji, Rumunii i Ukrainy w ramach Platformy Badań Porównawczych (Comparative Research Platform) zaprezentują wyniki swoich badań nad procesem legislacyjnym w celu zmiany Konstytucji, praworządnością, reformą sądownictwa administracyjnego oraz efektywnością wymiaru sprawiedliwości.

„Naszym celem jest przeprowadzenie pogłębionego badania oraz opracowanie licznych propozycji de lege ferenda, które powinny mieć zastosowanie zarówno w teorii, jak iw praktyce prawa” – mówi dr hab. Paweł Sobczyk, zastępca dyrektora IWS oraz dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Konferencja odbędzie się w dniach 15, 16, 17 listopada 2023 roku (godz. 9.00) w Auli Schumana na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przy ul. Wóycickiego 1/3.

Źródło informacji: Instytut Wymiaru Sprawiedliwości

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.11.2023, 13:07
Źródło informacji Instytut Wymiaru Sprawiedliwości
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ