Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Od środy osoby mające 12 lat i więcej mogą szczepić się w przychodniach oraz aptekach nowym wariantem szczepionki przeciw COVID-19. Dostępna jest szczepionka Nuvaxovid (firmy Novavax). Preparat ten można stosować jako dawkę podstawową szczepienia przeciw COVID-19 (dwie dawki w odstępie 3 tygodni) lub jako kolejną dawkę przypominającą (jeśli od poprzedniego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy). W Polsce w pierwszym dniu dostępności szczepionki (dane z godziny 16.00) zaszczepionych zostało 3067 osób, a zarejestrowało na szczepienie 69 710 pacjentów.
W środę do Polski dotarło 210 tys. tych szczepionek. Jednak w czwartek lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) zwrócili uwagę, że tych preparatów faktycznie w przychodniach i punktach szczepień brakuje. Dlatego zaapelowali do Ministerstwa Zdrowia o poinformowanie pacjentów o tej sytuacji, a placówki o harmonogramie planowanych dostaw. Wyjaśnili dalej, że 6 grudnia w komunikacie o dostępności szczepionek resort przekazał lekarzom rodzinnym, że dostępne w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) szczepionki Novavax-Nuvaxovid XBB.1.5 zostały wyczerpane, ale w najbliższym czasie powinna odbyć się kolejna dostawa. Placówki powinny być o tym poinformowane za pośrednictwem PUE. Niemniej jednak Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ), w piśmie do MZ zwróciła uwagę, że „sytuacja braku szczepionek przy jednoczesnej akcji medialnej skutkuje ogromną liczbą telefonów i zapytań pacjentów, co utrudnia bieżącą pracę placówek“.
Rzeczniczka prasowa MZ Iwona Kania poproszona przez PAP o komentarz do tej sprawy poinformowała, że w czwartek do Polski dojechała kolejna transza - 200 tys. szczepionek. Zaznaczyła, że Polska prowadzi negocjacje dotyczące kolejnych zakupów. Nie przekazała jednak szczegółów "ze względu na dobro negocjacji i ich korzystne warunki". Równocześnie zapewniła, że ministerstwo "monitoruje sytuację i kolejne transze szczepionek będą do Polski docierały".
COVID-19: kto powinien się zaszczepić?
Ministerstwo Zdrowia zaleca przyjęcie szczepionki zaktualizowanej dla podwariantu XBB.1.5 jako kolejnej dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19 osobom w wieku 60 lat i powyżej; pacjentom, którzy mają osłabiony układ odpornościowy lub choroby współistniejące, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19; pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym. Dla pacjentów są one bezpłatne, a koszt (kwalifikacja do szczepienia i jego wykonanie) finansowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Pacjenci na szczepienie mogą zapisać się w przychodni, aptece lub zrobić to poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta lub e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl. Mogą również zadzwonić na infolinię 989 (godz.7:00-20.00). E-skierowanie wystawione jest w systemie automatycznie.
Liczba zakażeń w Polsce od początku epidemii (4 marca 2020 r.) przekroczyła już 6,5 mln, a w wyniku COVID-19 umarło 119 879 osób. Jeśli chodzi o statystykę dzienną, to z informacji przekazanych w piątek przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że zakażone koronawirusem zostały 2954 osoby (w tym ponownie 839). Zmarło 8 pacjentów. Wykonano blisko 6 tys. testów na wykrycie SARS-CoV-2.
Źródło:
Komunikat MZ nt. szczepień w sezonie 2023/2024:
Depesza z Serwisu PAP:
https://www.pap.pl/aktualnosci/dostawy-szczepionek-przeciwko-wariantowi-kraken-nowe-informacje
Źródło informacji: Serwis Zdrowie
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.12.2023, 16:00 |
Źródło informacji | Serwis Zdrowie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |