Newsletter

Nauka i technologie

Tim Liu, dyrektor ds. technicznych Hillstone Networks, przedstawia doroczne zestawienie trendów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa na 2024 r.

22.12.2023, 09:49aktualizacja: 22.12.2023, 09:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Z perspektywy dyrektora ds. technicznych: jak funkcjonować w nieustannie zmieniającym się krajobrazie cyberbezpieczeństwa według Tima Liu.

SANTA CLARA, Kalifornia--(BUSINESS WIRE)-- Hillstone Networks, czołowy dostawca rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa, opublikował doroczną analizę nadchodzącego roku z perspektywy dyrektora ds. technicznych. W 2024 r. w krajobrazie cyberbezpieczeństwa czekają nas istotne zmiany, stanowiące zarówno wyzwania, jak i nowe możliwości. Eksperci branżowi ściśle monitorują kilka kluczowych trendów, które mogą prowadzić do potencjalnych zagrożeń, a także innowacyjne strategie informatyczne mające im zapobiec. Tim Liu, dyrektor ds. technicznych firmy, przedstawia trendy, które jego zdaniem w 2024 r. będą miały najistotniejsze znaczenie.

Wpływ sztucznej inteligencji na cyberbezpieczeństwo

Gwałtowny wzrost użytkowników sztucznej inteligencji (AI), przyspieszony wraz z wprowadzeniem rozwiązania ChatGPT oraz innych technologii opartych na sztucznej inteligencji w 2023 r., w dalszym ciągu wywiera wpływ na panoramę cyberbezpieczeństwa, dokonując w niej licznych zmian. Sztuczna inteligencja stanowi obiecujący sposób na wsparcie kreatywności, zwiększenie wydajności i ogólną poprawę przebiegu pracy, jednak wiąże się również z nowymi rodzajami zagrożeń. Nieuregulowany charakter dziedziny, jaką jest sztuczna inteligencja, w połączeniu z ciągłymi zmianami przepisów budzi szereg wątpliwości pod względem zapewnienia bezpieczeństwa danych. Podatność sztucznej inteligencji na zagrożenia typu phishing czy wyłudzanie danych za pomocą metod inżynierii społecznej dzięki coraz lepiej dopracowanym taktykom stanowi dodatkowy element zwiększający złożoność i tak już zawiłego krajobrazu cyberbezpieczeństwa. Wraz z coraz większym upowszechnieniem sztucznej inteligencji pojawiają się wątpliwości co do możliwości jej wykorzystywania zarówno w dobrych, jak i złych zamiarach, co wiąże się ze stałą koniecznością sumiennej analizy możliwych skutków stosowania tych rozwiązań.

Wyzwania związane z bezpieczeństwem w chmurze

Rozwiązania w chmurze w dalszym ciągu stanowią popularny wybór, częściowo w świetle wymogów, z jakimi wiążą się firmowe inicjatywy podejmowane w obszarze sztucznej inteligencji. Tym niemniej nie wszyscy jednakowo interpretują model wspólnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo w chmurze oraz zgodność z przepisami, zwłaszcza na szczeblu najwyższego kierownictwa czy zarządów firm. Do utrzymujących się wyzwań związanych z bezpieczeństwem w chmurze należą względy bezpieczeństwa w systemach testowych zarządzanych przez IT w chmurze oraz elementy pozostające poza nadzorem doświadczonych zespołów informatycznych.

Zwiększenie powierzchni ataku

Upowszechnienie urządzeń brzegowych, w tym urządzeń internetu rzeczy, obiektów połączonych w sieci 5G i pojazdów elektrycznych wyposażonych w interfejs sieciowy, prowadzi do szybkiego zwiększenia liczby zagrożeń w zakresie cyberbezpieczeństwa. Wiąże się to z koniecznością rozwoju tradycyjnych mechanizmów stosowanych do ochrony sieci w celu zabezpieczenia nowych powierzchni ataku i punktów dostępu, co wymaga przyjęcia kompleksowego podejścia do cyberbezpieczeństwa.

Cyberbezpieczeństwo a czynnik ludzki

Koncentrując się na sztucznej inteligencji, rozwiązaniach w chmurze i punktach końcowych, nie należy zapominać, że czynnik ludzki niezmiennie przyczynia się do pomyślnej realizacji wielu ataków.

Incydenty w dziedzinie cyberbezpieczeństwa często są skutkiem działań człowieka, co wskazuje na znaczenie stosowania zasadniczych praktyk związanych z bezpieczeństwem. Regularne aktualizacje, szkolenia personelu i czujne zarządzanie mają nieodzowne znaczenie dla uniknięcia cyberataków, dlatego problematykę cyberbezpieczeństwa należy rozpatrywać nie tylko z perspektywy technologicznej, ale również przy uwzględnieniu użytkowników korzystających z udostępnianych im narzędzi.

Zaufanie w sferze cyfrowej i transformacja obszaru zabezpieczeń

Wraz z coraz większą popularnością transakcji elektronicznych wśród przedsiębiorstw nieodzowne znaczenie zyskuje wypracowanie i utrzymanie zaufania w sferze cyfrowej. Strategie w dziedzinie cyberbezpieczeństwa przyczyniają się do zwiększenia tego zaufania, kładąc nacisk na holistyczne podejście do bezpieczeństwa i ewoluujące praktyki, takie jak operacje zabezpieczeń (SecOps). Narzędzia takie jak SIEM i XDR odgrywają kluczową rolę w działaniach od przeciwdziałania atakom po czynności następcze w przypadku ich wystąpienia, koncentrując się na wykrywaniu, reagowaniu i ograniczaniu skutków. Nowe trendy takie jak SASE i SSE dodatkowo uwydatniają konieczność przyjęcia ujednoliconego i zintegrowanego podejścia do bezpieczeństwa.

Krajobraz cyberbezpieczeństwa w 2024 wymaga stałej adaptacji i innowacyjności. Wraz z rozwojem technologii w niespotykanym dotąd tempie organizacje muszą zachować czujność, priorytetowo traktować środki bezpieczeństwa ukierunkowane na użytkowników i wdrożyć całościowe strategie na rzecz bezpieczeństwa w celu sprawnego stawienia czoła nieustannie ewoluującej panoramie zagrożeń.

Hillstone Networks życzy wszystkim Wesołych Świąt.

Informacje o Hillstone Networks

Hillstone Networks jest liderem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, zapewniającym rozległą i dogłębną ochronę przedsiębiorstwom o różnej wielkości, od infrastruktury brzegowej po chmury, niezależnie od obciążenia pracą. Podejście Hillstone Networks zakładające integracyjny wymiar cyberbezpieczeństwa zapewnia ochronę, kontrolę i konsolidację ponad 26 tys. firm z całego świata. www.hillstonenet.com.

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Wersja źródłowa dostępna na businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20231221251953/pl/ 

Źródło: Hillstone Networks

KONTAKT

Zeyao Hu

tel. +1 4085086750

e-mail: inquiry@hillstonenet.com 

Źródło informacji: Business Wire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.12.2023, 09:49
Źródło informacji Business Wire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii