Newsletter

Nauka i technologie

Badanie wpływu przeprowadzone przez spółkę Cognizant przewiduje, że generatywna sztuczna inteligencja może przynieść amerykańskiej gospodarce bilion dolarów w perspektywie najbliższych 10 lat

11.01.2024, 13:30aktualizacja: 11.01.2024, 13:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Przełomowe badanie przeprowadzone wspólnie przez Oxford Economics i Cognizant przewiduje, że generatywna sztuczna inteligencja wpłynie na 90% miejsc pracy w USA, co podkreśla kluczową potrzebę strategicznego przekwalifikowania w celu utrzymania wzrostu gospodarczego.

TEANECK, stan New Jersey, 10 stycznia 2024 /PRNewswire/ -- We współpracy z Oxford Economics spółka Cognizant (NASDAQ: CTSH) przedstawiła dziś wyniki nowego badania wpływu gospodarczego New Work, New World, które przewiduje, że generatywna sztuczna inteligencja (gen AI) wpłynie w pewnym stopniu na 90% miejsc pracy, kładąc podwaliny głębokich zmian w podejściu do pracy, produktywności i wzrostu gospodarczego. Badanie wykazało również, że wpływ technologii będzie zależał od tempa jej wdrażania przez firmy i tego, jak szybko poszczególne podmioty będą w stanie dostosować się do nowych modeli pracy.

„Nasze badanie ma na celu ukazanie wpływu generatywnej sztucznej inteligencji na globalną siłę roboczą - powiedział Adrian Cooper, dyrektor generalny Oxford Economics. - Wyniki badań pokazują, jak szybko ta technologia może oddziaływać na trajektorię amerykańskiej gospodarki, oferując liderom bezcenne informacje, które pozwolą im wykorzystać jej potencjał i sprawnie się dostosować”.

Generatywna sztuczna inteligencja oferuje potencjał w zakresie poprawy wydajności operacyjnej, tworzenia nowych źródeł przychodów, wprowadzania innowacji w produktach i usługach, a ostatecznie przedefiniowania przedsiębiorstw. Aby określić w sposób ilościowy potencjalny wpływ generatywnej sztucznej inteligencji na produktywność i przyszłość pracy, spółka Cognizant nawiązała współpracę z Oxford Economics w celu stworzenia modelu ekonomicznego, który uwzględnia trzy scenariusze wdrażania generatywnej sztucznej inteligencji przez amerykańskie przedsiębiorstwa. W modelu przewidziano 18 tysięcy zadań, które napędzają amerykańską gospodarkę, oraz dokładnie przeanalizowano wpływ, jaki generatywna sztuczna inteligencja może wywrzeć na miejsca pracy powiązane z tymi zadaniami. Chociaż skupiono się na amerykańskiej sile roboczej, ogólne kwestie, które wyłoniły się podczas ustaleń, mogą mieć odniesienie globalne. Badanie ujawniło kluczowe spostrzeżenia, między innymi:

  • Stopień wdrożenia sztucznej inteligencji gwałtownie wzrośnie w ciągu następnej dekady, zanim osiągnie dojrzałość. Przedsiębiorstwa wkroczyły w fazę eksperymentalnego wdrażania możliwości sztucznej inteligencji. Wyniki badań pokazują, że stopień wdrażania może wzrosnąć z 13% do 31% w perspektywie zaledwie 4-8 lat. Po upływie 15 lat wyniki badań przewidują, że proces ten może wyhamować, ale stopień wdrażania sztucznej inteligencji utrzyma tendencję wzrostową przez co najmniej 15 kolejnych lat.
  • Postęp gospodarczy może znacznie przyspieszyć. Technologia generatywnej sztucznej inteligencji może zwiększyć produktywność w USA o 1,7-3,5%, a wartość PKB może rosnąć w stali od 477 mld USD do aż 1 bln USD rocznie w ciągu najbliższych 10 lat, na podstawie wskaźników wdrożenia w przedsiębiorstwach.
  • Jednocześnie mogą wystąpić zakłócenia na rynku pracy. Przewiduje się, że połowa wszystkich miejsc pracy (52%) ulegnie znacznym przemianom, ponieważ generatywna sztuczna inteligencja zostanie zintegrowana w celu automatyzacji zadań. W rezultacie około 9% obecnej siły roboczej w USA może stracić pracę, a 1% może mieć trudności ze znalezieniem nowego zatrudnienia na podstawie historycznych zmian gospodarczych.
  • Najbardziej dotknięte zmianami mogą być zawody, które cechuje wyższy poziom wiedzy. W przeszłości postęp technologiczny i automatyzacja miały wpływ głównie na pracę fizyczną i pracę wykorzystującą wiedzę ukierunkowaną na procesy. Wpływ generatywnej sztucznej inteligencji może być zupełnie inny, powodując większe zakłócenia w tych zawodach, które są oparte na wiedzy. Ponadto zawody związane z analizą kredytową, programowaniem komputerowym, tworzeniem stron internetowych, administrowaniem bazami danych i projektowaniem graficznym już teraz mają teoretyczny maksymalny wynik ekspozycji na poziomie około 50%. Do 2032 roku, wraz z postępem technologicznym, stopień ekspozycji w przypadku niektórych zawodów może wzrosnąć do 80%.
  • Nawet dyrektorzy generalni odczują ten wpływ. Dane pokazują, że kadra kierownicza najwyższego szczebla, w tym również dyrektorzy generalni, mogą odczuć teoretyczny maksymalny wynik ekspozycji (stopień, w jakim zadania na danym stanowisku są podatne na automatyzację przez generatywną sztuczną inteligencję) na poziomie ponad 25%, ponieważ zaczną wykorzystywać sztuczną inteligencję do wszelkich możliwych celów, począwszy od ocen konkurencji aż po podejmowanie strategicznych decyzji.

„Generatywna sztuczna inteligencja zadziwia nas możliwościami, jakie oferuje różnym branżom, ale to dopiero początek, jeśli chodzi o wpływ, jaki wywrze zintegrowanie jej z naszymi codziennymi operacjami biznesowymi - powiedział Ravi Kumar S, dyrektor generalny Cognizant. - Aby wykorzystać potencjał technologii do zwiększenia naszej produktywności, musimy zrozumieć jej pełny wpływ na przyszłą pracę i połączyć siły, aby stworzyć najlepsze możliwości rozwoju dla ludzi”.

Przekwalifikowanie siły roboczej wraz z rozwojem sztucznej inteligencji

Chociaż ramy czasowe badania obejmują ponad dekadę, Cognizant uważa, że liderzy we wszystkich sektorach społeczeństwa powinni już teraz podejmować współpracę, aby budować zaufanie, które umożliwi firmom, pracownikom i gospodarkom rozwój w nowej erze generatywnej sztucznej inteligencji. W miarę jak technologia ta staje się powszechna wśród siły roboczej, pojawi się zapotrzebowanie na nowe umiejętności pracowników, aby wspierać obszary, w tym strategię biznesową i zarządzanie sztuczną inteligencją. Programy przekwalifikowania, niegdyś postrzegane jako taktyczne uzupełnienie ścieżki kariery pracownika, staną się istotną częścią pracowniczej codzienności, która z czasem przeznaczona będzie na szkolenia i edukację.

Zgodnie z tą wizją spółka Cognizant uruchomiła niedawno inicjatywę Synapse, zaplanowaną z myślą o zrewolucjonizowaniu i zapewnieniu zrównoważonego krajobrazu edukacji technologicznej i rozwoju siły roboczej poprzez ponowne zdefiniowanie możliwości dla ponad miliona osób na całym świecie. Opierając się na dogłębnej wiedzy specjalistycznej i długiej historii spółki Cognizant w obszarze technologii, inicjatywa ta ma na celu stworzenie nowej, gotowej do zatrudnienia puli talentów na potrzeby rozwijającej się gospodarki cyfrowej do 2026 roku. Więcej informacji o Synapse można znaleźć tutaj.

Dostęp do pełnego badania i dodatkowych informacji można znaleźć na stronie https://www.cognizant.com/us/en/gen-ai-economic-model-oxford-economics.

Metodologia: Badanie Cognizant New Work, New World

Firma Cognizant zleciła Oxford Economics ocenę i prognozę ekonomicznego wpływu technologii generatywnej sztucznej inteligencji na terenie Stanów Zjednoczonych w ciągu najbliższych 10 lat.

Projekt został zrealizowany w pięciu głównych fazach, które kolejno umożliwiły opracowanie danych wejściowych dla globalnego modelu ekonomicznego Oxford (GEM). Zaprojektowano je w taki sposób, aby możliwe było ukazanie zakładanego wpływu wdrożenia technologii generatywnej sztucznej inteligencji przez firmy w Stanach Zjednoczonych w prognozowanym okresie na czynniki strukturalne napędzające działalność gospodarczą, w szczególności na wzrost całkowitej produktywności czynników produkcji (TFP). Aby uwzględnić czynniki niepewności nieodłącznie związane z takim procesem, przyjęto trzy scenariusze w celu opracowania szeregu wyników. Pełną metodologię można znaleźć tutaj.

Cognizant

Cognizant (Nasdaq: CTSH) konstruuje nowoczesne przedsiębiorstwa. Pomaga klientom modernizować technologie, rekonceptualizować procesy i transformować usługi w celu zachowania przewagi konkurencyjnej w dynamicznie zmieniającym się świecie. Wspólnie ułatwia codzienne życie. Dowiedz się więcej o tym, jak to robi, na stronie www.cognizant.com lub profilach społecznościowych @cognizant.

Wypowiedzi prognozujące

Niniejsza informacja prasowa zawiera wypowiedzi, które mogą stanowić wypowiedzi prognozujące na potrzeby zasad „Safe Harbor” zgodnie z Ustawą o reformie przepisów procesowych dotyczących papierów wartościowych z 1995 r. (Securities Litigation Reform Act of 1995), których prawidłowość z konieczności podlega ryzyku, niepewności i założeniom dotyczącym przyszłych zdarzeń, które mogą okazać się nieprawidłowe. Wypowiedzi te obejmują między innymi wyraźne lub dorozumiane wypowiedzi prognozujące odnoszące się do wdrożenia generatywnej sztucznej inteligencji, wpływu generatywnej sztucznej inteligencji na siłę roboczą i gospodarkę oraz skuteczności i wyników naszej nowej inicjatywy Synapse. Wypowiedzi te nie są obietnicami ani gwarancjami, ale stanowią wyniki badania omówionego powyżej i podlegają różnym czynnikom ryzyka i niepewności, z których wiele jest poza naszą kontrolą, co może spowodować, że rzeczywiste wyniki będą w znacznym stopniu odbiegać od zaprezentowanych w wypowiedziach prognozujących. Obecnych i potencjalnych inwestorów ostrzega się, aby nie polegali nadmiernie na tych wypowiedziach, które są aktualne wyłącznie na dzień publikacji niniejszego dokumentu. Czynniki, które mogą spowodować, że wyniki będą w znacznym stopniu odbiegać od wyrażonych lub sugerowanych, obejmują ogólne warunki gospodarcze, wpływ rozwoju technologicznego i konkurencji, konkurencyjny i szybko zmieniający się charakter rynków, na których konkuruje, konkurencyjny rynek talentów i jego wpływ na rekrutację i możliwość zatrzymania pracowników oraz inne czynniki omówione w najnowszym raporcie rocznym spółki złożonym na formularzu 10-K oraz innych dokumentach przedłożonych Komisji Papierów Wartościowych i Giełd [Securities and Exchange Commission]. Spółka Cognizant nie zobowiązuje się do aktualizowania ani korygowania jakichkolwiek wypowiedzi prognozujących w wyniku nowych informacji, przyszłych zdarzeń lub z innych względów, z wyjątkiem sytuacji, gdy może to być wymagane zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych.

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/1794711/4489004/Cognizant_Logo.jpg 

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/2315997/Cognizant____Oxford_Economics_Logo.jpg 

Źródło: Cognizant Technology Solutions Corporation

KONTAKT:

Kwestie korporacyjne

Gabby Gugliocciello

e-mail: Gabrielle.Gugliocciello@cognizant.com 

---

Indie

Rashmi Vasisht

e-mail: rashmi.vasisht@cognizant.com 

---

Regiony EMEA / APAC / Ameryki

Christina Schneider

e-mail: christina.schneider@cognizant.com 

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.01.2024, 13:30
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ