Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Najnowszym wytycznym w leczeniu i diagnostyce przewlekłej białaczki limfocytowej (PBL) oraz kierunkom zmian w modelu opieki nad pacjentami z tej grupy poświęcona była konferencja prasowa w centrum prasowym PAP, zorganizowana przez Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
Jak podkreślali eksperci, uczestniczący w konferencji PBL, to najczęstszy podtyp białaczki i jeden z najczęstszych nowotworów krwi. Zapadalność w Polsce wynosi ok. 5 osób na 100 tys. mieszkańców, zdiagnozowano ok. 20 tys. przypadków, a rocznie przybywa 1,7 tys. nowych pacjentów. Dane Ministerstwa Zdrowia pokazują, że w 2021 r. na PBL zmarły 772 osoby.
PBL to choroba podstępna. Może długo nie dawać widocznych objawów. Pacjenci, w 90 proc. osoby powyżej 55 r.ż., częściej mężczyźni niż kobiety, dowiadują się o niej przypadkiem, najczęściej, gdy organizm „łapie” jedną infekcję po drugiej. W przypadku groźnych patogenów, jak grypa czy covid, może się to dla chorego zakończyć tragicznie.
„Wtórny niedobór odporności – infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze – to główna przyczyna zgonów chorych na PBL. Ale nie wszystkich pacjentów musimy leczyć. U niektórych choroba jest stabilna przez cale życie i nie wpływa na jego długość. Ok. 50 proc. pacjentów leczymy po miesiącach czy latach obserwacji” – zaznacza prof. dr hab. n. med. Krzysztof Jamroziak, hematolog z Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
PBL może zostać łatwo rozpoznana na podstawie morfologii krwi obwodowej. Powyżej 5 tys. zmienionych nowotworowo limfocytów utrzymujących się przez 3 miesiące jest wskazaniem do przeprowadzenia badań cytometrycznych, które wykluczą inne schorzenia. Tu jednak problemem może okazać się brak specjalistycznej wiedzy z zakresu hematologii u lekarza pierwszego kontaktu.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Lech-Marańda, dyrektor Instytutu Hematologii I Transfuzjologii w Warszawie, konsultant krajowa w dziedzinie hematologii, wskazuje, że Krajowa Sieć Hematologiczna (KSH), której pilotaż został przedłożony do konsultacji publicznych w sierpniu w 2023 r. jest skoncentrowana na pacjencie tak, aby zapewnić mu koordynowaną i kompleksową opiekę, równy dostęp do nowoczesnej diagnostyki i leczenia z naciskiem na jakość świadczonych usług medycznych, wprowadza model dwukierunkowej współpracy pomiędzy ośrodkami hematologicznymi, a także zawiera element współpracy z placówkami POZ w opiece nad pacjentami z nowotworami krwi.
„Chcemy przygotować bardzo precyzyjne wytyczne diagnostyczne i terapeutyczne dla ośrodków hematologicznych w oparciu o ścieżki pacjentów w zakresie siedmiu najczęstszych nowotworów krwi z uwzględnieniem kompletności, terminowości i jakości wykonywanych procedur. Ponadto planujemy opracować praktyczne wytyczne diagnostyczne dla lekarzy POZ, które usystematyzują badania wykonywane przy podejrzeniu nowotworów krwi i które również będą zawierały wytyczne odnośnie do skierowania pacjenta do poradni hematologicznej czy na oddział hematologiczny. Chcemy także opracować standard opieki przewlekłej nad pacjentami z poszczególnymi nowotworami krwi” – mówi prof. Lech-Marańda.
Konsultant krajowa w dziedzinie hematologii podkreśla, że KSH jest skoncentrowana na pacjencie.
„Aby zapewnić koordynację ścieżki pacjenta hematologicznego i kompleksową opieki, należy rozwinąć współpracę pomiędzy ośrodkami hematologicznymi o zróżnicowanym potencjale wykonawczym, co będzie najpierw wymagało określenia stopnia ich referencyjności. Ważnym elementem będzie również monitorowanie efektów wprowadzanego modelu opieki hematologicznej poprzez ocenę wskaźników i mierników procesu diagnostyczno-terapeutycznego, a także jakościowych mierników funkcjonowania w/w modelu opieki w Polsce” – wyjaśnia prof. Ewa Lech-Marańda.
W założeniach pilotaż KSH miałby objąć chorych na ostre białaczki szpikowe, ostre białaczki limfoblastyczne, szpiczaka plazmocytowego, przewlekłą białaczkę limfocytową, chłoniaka rozlanego z dużych komórek B, chłoniaka grudkowego oraz chłoniaka Hodgkina.
Polscy pacjenci z chorobami hematologicznymi i hematoonkologicznymi mogą obecnie leczyć się w 49 ośrodkach hematologicznych, wśród których w 19 wykonuje się przeszczepienia autologicznych (własnych) krwiotwórczych komórek macierzystych, a w 15 ośrodkach przeszczepia się również allogeniczne (obce) krwiotwórcze komórki macierzyste.
„W Polsce jest 593 czynnych specjalistów hematologów. Łącznie mamy 377miejsc szkoleniowych w tej dziedzinie, w tym aktualnie zajęte są 283 miejsca” – podkreśla prof. Ewa Lech-Marańda.
„Każda choroba ma swoją specyfikę, którą trzeba uwzględnić. System ochrony zdrowia będzie zdolny do poprawy, gdy rozwiązania w sferze prawnej, organizacyjnej i finansowej będą nakierowane na zarządzanie określoną jednostka chorobową i maksymalizację efektów ważnych z perspektywy pacjenta. Stale dążenie do poprawy jakości świadczeń, komunikacji profesjonalistów medycznych z pacjentami, wrażliwość na efektywne wykorzystanie zasobów – to DNA systemu zorientowanego na wartość zdrowotną i gwarancja osiągnięcia satysfakcjonujących wyników” – uważa dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
Opracowany przez ekspertów Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia raport „Przewlekła białaczka limfocytowa – nowe otwarcie. Szanse na zwiększenie wartości zdrowotnej” będzie dostępny na stronie https://izwoz.lazarski.pl/projekty-badawcze/ od lutego 2024 r.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 31.01.2024, 12:39 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Polska aplikacja MoodMon pomoże w leczeniu depresji i choroby afektywnej dwubiegunowej PAP
Polska aplikacja MoodMon zwyciężyła w międzynarodowym konkursie Bupa Eco-Disruptive 2024, którego celem jest wspieranie startupów tworzących innowacje dla systemu opieki zdrowotnej. Oprogramowanie, oparte na sztucznej inteligencji, pozwala monitorować osoby z problemami psychicznymi: nawracającą depresją i chorobą afektywną dwubiegunową.- 16.01.2025, 10:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Strategia ESG wspiera rozwój biznesu z korzyścią dla pracowników, społeczeństwa i środowiska PAP
Konsumenci, pracownicy, inwestorzy, a także instytucje regulacyjne zwracają coraz większą uwagę na wskaźniki środowiskowe, zaangażowanie społeczne i transparentność w biznesie. Zrównoważony rozwój powinien być elementem strategii firmy i wyznaczać długoterminowy kierunek działania. Pokazuje to przykład Opella, jednostki biznesowej Consumer Healthcare w Sanofi, która realizując konsekwentnie cele ESG, uzyskała niedawno certyfikat B Corp w Europie Środkowo-Wschodniej.- 15.01.2025, 10:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Nowa terapia daje nadzieję chorym na tętnicze nadciśnienie płucne PAP
Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) to rzadka choroba kardiologiczna. Nieleczona może prowadzić do śmierci. Badania kliniczne nad nowym lekiem, prowadzone przez prof. Grzegorza Kopcia z Ośrodka Chorób Krążenia Płucnego UJ w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Jana Pawła II, dały bardzo dobre rezultaty i napawają chorych optymizmem.
- 07.01.2025, 08:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom