Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: wiceministrowie klimatu i środowiska rozmawiali w Paryżu o transformacji energetycznej (komunikat)

13.02.2024, 17:21aktualizacja: 13.02.2024, 17:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Ministrowie ds. energii z całego świata spotkali się w Paryżu na konferencji Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). W wydarzeniu, które odbywa się 13 i 14 lutego 2024 r., biorą udział wiceministrowie klimatu i środowiska Miłosz Motyka oraz Krzysztof Bolesta.

W wydarzeniu, będącym jednocześnie okazją do uczczenia 50. rocznicy założenia MAE, uczestniczą przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry, a także ministrowie z 31 krajów członkowskich MAE oraz z krajów partnerskich na całym świecie, w tym z Kolumbii, Kostaryki, Egiptu, Kenii, Senegalu, Singapuru i Ukrainy. W spotkaniach udział brali ponadto przedstawiciele firm energetycznych oraz liderzy sektora finansów i społeczeństwa obywatelskiego.

Spotkanie ministerialne odbywa się w kluczowym momencie dla rynków energii i transformacji sektora energii na całym świecie. Dyskutowane kwestie obejmowały m.in. zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego związane z inwazją Rosji na Ukrainę, napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie i poza nim oraz tegoroczną konferencję klimatyczną COP28.

Dotychczasowa współpraca

W pierwszym dniu debat ministrowie ds. energii rozmawiali m.in. na temat dotychczasowej współpracy państw w zakresie transformacji energetycznej.

- Obniżenie kosztów magazynowania energii jest najważniejszym krokiem na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Pomoże nam to zwiększyć integrację odnawialnych źródeł energii z systemami energetycznymi - mówił wiceminister Miłosz Motyka w trakcie debaty dotyczącej dotychczasowej współpracy państw członkowskich MAE.

- Innowacyjne technologie wymagają zarówno cierpliwego, jak i długoterminowego finansowania. Władze powinny dać inwestorom jasny sygnał — jeśli technologia ta spełnia wymagania i przyczynia się do realizacji celów klimatycznych, otrzyma wsparcie - dodał wiceminister Motyka.

Dialog pod przewodnictwem Polski

W ramach jubileuszowego spotkania członków MAE odbył się dialog ministerialny zatytułowany „Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez transformację energetyczną”. Wydarzenie odbyło się pod przewodnictwem polskiej delegacji. W rozmowie prócz wiceministra Krzysztofa Bolesty uczestniczyli także Minister Energii Ukrainny German Galuschenko, Zastępca Sekretarza Energii Stanów Zjednoczonych Ameryki David Turk, Minister Stanu Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii Kazuchika Iwata, Minister Energii i Ropy Kenii Chirchir Davis, oraz Ambasador Indii we Francji i i Monako Jawed Ashraf.

- Transformacja energetyczna jest procesem nieodwracalnym. Potrzebujemy tej zmiany, aby nie dopuścić do dalszego wzrostu średniej temperatury na ziemi. Odstępując od paliw kopalnych chcemy też poprawić bezpieczeństwo energetyczne - mówił w trakcie debaty wiceminister Krzysztof Bolesta.

Jak dodał, transformacja energetyczna powinna przebiegać w sposób zapewniający bezpieczeństwo.

- Działając wspólnie, nie możemy lekceważyć znaczenia różnorodności. Zapewnienie dostępu do bezpiecznych dostaw energii, po akceptowalnej cenie, pozwoli wyeliminować problem ubóstwa energetycznego oraz pozwoli uzyskać dla procesu akceptację społeczną - podkreślał wiceminister Bolesta.

Wiceminister wskazywał ponadto, że powodzenie transformacji jest uzależnione od rozwoju nowych technologii, dostępu do surowców krytycznych oraz akceptacji społecznej i udziału społeczeństwa w procesie transformacji.

- Społeczeństwa muszą widzieć pozytywne efekty tych zmian na szczeblu lokalnym. Muszą je odczuwać – oddychając czystszym powietrzem, korzystając z dostępnej cenowo czystej energii, odczuwając lepszą jakość życia - mówił.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA w likwidacji jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.02.2024, 17:21
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ