Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Badania profilaktyczne nie są w zwyczaju Polaków - z opublikowanego STADA Health Report 2023 wynika, że 62% z nas nie wykonuje żadnych z nich. Skoro mamy problem z profilaktyką, nie powinno dziwić, że badanie słuchu nie wydaje się dla wielu z nas priorytetowe. Aż 60% seniorów zapytanych w ramach badań przeprowadzonych przez IQS na zlecenie marki Amplifon, przyznało, że nie badało słuchu od 3 lat albo dłużej.
„Jedną z przyczyn problemów ze słuchem jest brak świadomości, jakie zagrożenia płyną z zaniedbania słuchu i związany z tym niski poziom diagnostyki. Oczywiście z wiekiem funkcjonowanie naszego organizmu się zmienia, jednak nie oznacza to, że mamy odpuszczać badania profilaktyczne - zaznacza Katarzyna Kowalczyk, dyplomowany protetyk słuchu i kierownik oddziału w Amplifon. „Ubytek słuchu narasta stopniowo, nie jest objawem, który widzimy z dnia na dzień. Skoro nic się nie dzieje, to po co się badać - takie podejście to także jedna z przyczyn niskiej częstotliwości badań profilaktycznych” - dodaje.
W badaniu IQS cierpiący na problemy ze słuchem przyznają, że skutki swoich dolegliwości odczuwają w codziennym życiu. Najczęściej wskazują na trudności podczas oglądania telewizji lub słuchania muzyki (56%), problemy w ogólnej komunikacji z otoczeniem (55%), podczas załatwiania spraw urzędowych i kontaktów z najbliższymi (po 46%) czy problemy z funkcjonowaniem w życiu codziennym np. zrobieniem zakupów (44%).
Polak mądry po szkodzie
Ubytek słuchu może powodować dolegliwości wpływające na ogólny stan zdrowia, samopoczucie i komfort życia. Aż 30% z osób niedosłyszących, przebadanych w ramach Eurotrak Poland 2023, wskazało, że ubytek słuchu może się w ich przypadku łączyć z depresją, 26% deklarowało zaburzenia snu, 17% wysokie ciśnienie krwi, a 14% problemy z widzeniem. Ciekawiej sytuacja wygląda wśród osób noszących aparaty słuchowe. Aż 61% z nich przyznało, że cieszyłoby się lepszą kondycją psychiczną, a 55% aktywniejszym życiem towarzyskim, gdyby wcześniej zadbało o zdrowie swoich uszu. Warto jednak zaznaczyć, że kłopoty ze słuchem to nie tylko domena polskich seniorów, a problem globalny. Szacuje się, że do 2050 roku dolegliwości słuchu mogą dotknąć niemal 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, z czego ponad 700 mln będzie wymagało stałego leczenia.
„Problemy ze słuchem będą dotyczyły coraz większej części populacji - jesteśmy po prostu społeczeństwem, które z roku na rok starzeje się coraz bardziej. To ważne, żeby utrzymać ludzi w jak najlepszej kondycji psychofizycznej. Odpowiednia dbałość o narząd słuchu wyraża się w badaniach profilaktycznych i diagnostyce. Teraz wszyscy seniorzy będą mieli szansę na bezpłatne badania w ramach akcji >>Miesiąc Dobrego Słuchu<<” - wskazuje Dominika Dziewa - dyplomowany protetyk słuchu z firmy Amplifon.
W marcu we wszystkich gabinetach Amplifon w całej Polsce seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnych badań słuchu w ramach akcji „Miesiąc Dobrego Słuchu”.
O badaniu:
Dane zamieszczone w materiale pochodzą z badania opinii przeprowadzonego przez instytut IQS metodą CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków (n-800) w lutym 2023 roku.
Źródło informacji: Biuro prasowe Amplifon
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 06.03.2024, 16:09 |
Źródło informacji | Biuro prasowe Amplifon |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU
-
Image
Rekord Polski w konsumpcji różnych odmian jabłek
W ramach profilaktyki cukrzycy i promocji akcji „Jedno jabłko dziennie” 138 osób stworzyło „największą sztafetę jedzenia jabłek”. Degustowano 10 różnych odmian. Rekord ustanowiono 13 listopada 2024 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wydarzenia byli Wydział Nauk o Zdrowiu WUM i polscy sadownicy. Patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Mariusz Gujski.- 15.11.2024, 09:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych