Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Just Transition Institute o surowcach krytycznych w Brukseli

17.04.2024, 12:05aktualizacja: 17.04.2024, 12:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Just Transition  (1)
Just Transition (1)
„Surowce krytyczne stanowią priorytetowy obszar działań w kontekście bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego, pilnie potrzebujemy europejskiej strategii w tej dziedzinie, włączając finansowanie, to zadanie dla nowej Komisji i Parlamentu” - powiedział minister klimatu, Michał Kurtyka, podczas zorganizowanego przez Just Transition Institute panelu dyskusyjnego, który odbył się 16 kwietnia w Brukseli.

W ramach debaty, w której na zaproszenie Just Transition Institute udział wzięli przedstawiciele świata europejskiej polityki i biznesu Pascal Canfin, prof. Radosław Miśkiewicz i Bill Scotting, rozmawiano o tym, jakie wyzwania gospodarcze i geopolityczne związane ze zwiększonym zapotrzebowaniem na surowce krytyczne stoją przed Europą.

W przypadku braku zapewnienia zdywersyfikowanego portfela surowców krytycznych dla Europy, nasz kontynent może w niedalekiej przyszłości stanąć w obliczu podobnego kryzysu, jaki miał miejsce w ostatnich kilku latach w obszarze ropy i gazu. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ wybrane państwa, będące znaczącymi eksporterami surowców krytycznych analizują obecnie możliwości powołania w swoim obszarze organizacji przypominającej OPEC.

„Ze względu na trwającą transformację energetyczną, nadchodząca dekada wymaga aktywnego zaangażowania Europy w zapewnienie dostępu do kluczowych w obszarze zielonej energii surowców mineralnych” - mówił Michał Kurtyka.

W ciągu najbliższego dziesięciolecia Europa musi sprostać zapotrzebowaniu na surowce krytyczne, które będzie stale rosnąć. Według raportu Międzynarodowej Agencji Energii, do 2030 roku będziemy potrzebować radykalnie zwiększonej produkcji m.in. litu, niklu i kobaltu. Są one niezbędne do lokalnej produkcji czystych technologii - m.in. magnesów trwałych, paneli PV i baterii.

Podczas panelu prelegenci poruszyli kwestię konkurencyjnej pozycji Europy oraz roli współpracy gospodarczej z innymi regionami, zwłaszcza z krajami afrykańskimi.

Paneliści podkreślali fakt, że produkcja wielu surowców potrzebnych do transformacji energetycznej jest bardziej skoncentrowana geograficznie niż produkcja ropy i gazu. Taka sytuacja w dłuższej perspektywie niesie ze sobą zarówno ryzyko geopolityczne, jak i ekonomiczne.

Istotną rolę odgrywa unijna ustawa o surowcach krytycznych (CRMA), która reguluje kwestie związane z ich poszukiwaniem i wydobyciem. W prezentacji JTI porównano również listę surowców krytycznych znajdująca się w tym akcie prawnym z analogicznymi listami w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Wielkiej Brytanii. Wskazano również, że w ostatnich latach UE podpisała szereg partnerstw w tej dziedzinie, jednak wciąż pozostaje w tyle za innymi światowymi graczami, takimi jak Chiny czy Stany Zjednoczone.

Źródło informacji: Just Transition

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.04.2024, 12:05
Źródło informacji Just Transition
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ