Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej w ORLEN był gościem specjalnym kongresu IMPACT’24 — jednego z najważniejszych wydarzeń gospodarczo-politycznych w tej części Europy. Uczestniczył również w panelu dyskusyjnym poświęconym szansom i wyzwaniom związanym z dekarbonizacją polskiego sektora przemysłowego.
„Musimy zrozumieć, że zwrotu ku zeroemisyjności nie dokonamy błyskawicznie, w jeden dzień. To skomplikowany i złożony proces, w którym należy uwzględniać trzy podstawowe czynniki: rzeczywistą konieczność redukcji emisji, bezpieczeństwo Polski i Europy oraz możliwości finansowe wszystkich odbiorców energii” – podkreślił Stanisław Barański.
Pytania o wysokość przyszłych rachunków za prąd oraz wpływ dekarbonizacji na konkurencyjność europejskiego przemysłu od samego początku towarzyszą wdrażaniu unijnej polityki klimatycznej. Bo choć po pandemii szereg firm postanowiło przenieść produkcję z powrotem na rodzime, „zachodnie” rynki, to jednak stale formułują one obawę, czy „zielone” źródła energii nie okażą się niebawem zbytnim obciążeniem dla ich budżetów.
„Dlatego właśnie nasza Grupa realizuje już teraz szereg inwestycji, które uczynią zieloną energię bardziej dostępną i przystępną cenową. Mam tu na myśli chociażby rozbudowę potencjału energetyki wiatrowej na morzu — do 2030 roku chcemy pozyskiwać do 9 GW energii wobec 1 GW obecnie” – dodał Stanisław Barański.
Działania Grupy ORLEN wpisują się w szerszy, ogólnokrajowy trend. Jak poinformował uczestniczący w panelu Krzysztof Bolesta, wiceminister środowiska, nawet w najbardziej pesymistycznym scenariuszu opracowanym przez rząd - w 2050 roku ponad 50 proc. energii w polskich domach i firmach będzie pochodziła z OZE.
„Oznacza to, że jesteśmy na dobrej drodze, by pozostać atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, również z sektora przemysłowego. Potrzebujemy jednak czegoś więcej: mam tu na myśli konieczność stworzenia wspólnej, europejskiej polityki przemysłowej, abyśmy uzależnienia od surowców ze wschodu nie zamienili niebawem na inne uzależnienie: od producentów baterii czy akumulatorów z Azji” – podkreślił wiceminister.
W procesie dekarbonizacji istotną rolę do odegrania mają mniej szkodliwe dla środowiska surowce, takie jak gaz. Stanowi on nie tylko formę paliwa „przejściowego”, ale również podstawę do produkcji niskoemisyjnych paliw przyszłości, biogazu czy biometanu, tak ważnych dla utrzymania ciągłości produkcji czy wytwarzania strategicznie cennych nawozów.
„Polska i nasz region Europy bardzo dobrze rozumieją, jak istotną rolę pełni gaz we wzmacnianiu ich suwerenności energetycznej. Dzięki tej świadomości byliśmy zdecydowanie lepiej przygotowani na konsekwencje napaści Rosji na Ukrainę i wstrzymanie importu tego surowca niż inni członkowie UE. Korzystając z tych doświadczeń, do 2030 roku planujemy zwiększyć z 8 do 12 mld m3 nasze wydobycie gazu” – zaznaczył dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej w ORLEN.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 20.05.2024, 14:04 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Agata Dziwisz-Moshe, kancelaria Kochański & Partners: podwójne opodatkowanie banków nie jest ani logiczne, ani zgodne z prawem PAP
„Tam, gdzie mamy do czynienia z uznaniem, że w wyniku stwierdzenia nieważności umowy kredytu frankowego nie ma przychodu, a mimo to bank musi zapłacić od niego podatek, jest sytuacją, która nie powinna mieć miejsca. Na gruncie przepisów prawa podatkowego taka konkluzja jest pewnego rodzaju wynaturzeniem” - ocenia Agata Dziwisz-Moshe, adwokat, partner w kancelarii Kochański & Partners, szef praktyki prawa podatkowego.- 20.01.2025, 14:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Rimini Street uhonorowana nagrodami przez klientów i środowisko branżowe w kategoriach „Preferowany dostawca”, „Obsługa” oraz „Przywództwo”
Firma niezmiennie świadczy wiodące w branży wsparcie zewnętrzne w zakresie oprogramowania oraz dostarcza innowacyjne rozwiązania na rynku, koncentrując się na ułatwianiu sukcesu klientów w wymiarze strategicznym, operacyjnym i finansowym.- 20.01.2025, 12:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
Prezes zarządu Związku Banków Polskich: obserwujemy rekordową dynamikę liczby zawieranych ugód frankowych PAP
„Kierunek ugodowy jest przez nas absolutnie preferowany, o czym mówią też wszystkie organy i instytucje bezpieczeństwa czy nadzoru finansowego, ale również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Toczą się prace w Ministerstwie Sprawiedliwości w zakresie dodatkowego uatrakcyjnienia tych ugód, by to one, a nie procesy sądowe, stały się podstawowym źródłem rozwiązania problemu” - mówi dr Tadeusz Białek, prezes zarządu Związku Banków Polskich.- 20.01.2025, 10:33
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom