Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W trakcie spotkania, które podsumowuje roczne przewodniczenie Kazachstanu w tej organizacji, planowane jest m.in. przyjęcie programu współpracy w zakresie przeciwdziałania terroryzmowi, separatyzmowi i ekstremizmowi na lata 2025-2027.
SCO to regionalna organizacja międzynarodowa, którą powołały do życia 15 czerwca 2001 r. Chiny, Kazachstan, Kirgistan, Rosja i Tadżykistan. W kolejnych latach dołączyły do niej Indie, Iran, Pakistan i Uzbekistan. Status obserwatora mają Afganistan, Białoruś i Mongolia.
Celem SCO - jak podaje w komunikacie ambasada Kazachstanu - jest „umacnianie bezpieczeństwa regionalnego w Azji poprzez wielopłaszczyznową współpracę”.
Jak podawał dziennik „The Astana Times”, przed objęciem rocznej prezydencji w SCO Kazachstan zapowiadał, że dąży do wzmocnienia działań tej organizacji i pozycjonowania jej jako niezawodnej platformy owocnej współpracy”.
Ambasada Kazachstanu przypomniała w przesłanym komunikacie, że prezydent Kazachstanu Kasym-Jomart Tokajew już rok temu, przemawiając na szczycie SCO 4 lipca 2023 r., podkreślał, że kraje kontynentu azjatyckiego „muszą nadal angażować się w tworzenie bardziej reprezentatywnego, demokratycznego i wielobiegunowego świata, w którym centralną i koordynującą rolę odgrywa ONZ”.
Prezydent dodał wówczas, że wśród priorytetów prezydencji Kazachstanu w SCO są: zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności, poszerzanie i pogłębianie powiązań gospodarczych oraz handlowych, wzmocnienie współpracy ekologicznej, a także pogłębianie więzi kulturowych i humanitarnych.
Jak informuje ambasada Kazachstanu w Warszawie, w ramach działań dotyczących bezpieczeństwa i stabilności Kazachstan zaproponował inicjatywę SCO „na rzecz jedności świata oraz sprawiedliwego pokoju i harmonii, która oferuje nowy paradygmat bezpieczeństwa, sprawiedliwe środowisko gospodarcze i czystą planetę”. Na lipcowym szczycie w Astanie planowane jest przyjęcie programu współpracy w zakresie przeciwdziałania terroryzmowi, separatyzmowi i ekstremizmowi (czyli „trzem siłom zła”) na lata 2025-2027 oraz strategii antynarkotykowej SCO na lata 2024-2029.
Prezydent Kazachstanu zaproponował także utworzenie wspólnego funduszu inwestycyjnego SCO Partner, który pobudzi współpracę gospodarczą i inwestycyjną, w tym doprowadzi do utworzenia sieci dużych strategicznych portów i centrów logistycznych. Ta decyzja ma również zostać podjęta jeszcze podczas przewodnictwa Kazachstanu.
Kazachstan gotów jest także do oferowania usług jako „digital hub” w przestrzeni SCO. Powstał już sojusz parków technologicznych i klastrów innowacyjnych SCO, w skład którego wchodzi Międzynarodowy Park Technologiczny Startupów IT w Astanie. Praktycznym krokiem w tym kierunku było pierwsze Forum Cyfrowe, które miało miejsce w Ałmaty (dawna stolica Kazachstanu) 1 lutego 2024 r.
Podczas nadchodzącego szczytu planowane jest ponadto przyjęcie strategii rozwoju współpracy energetycznej pomiędzy państwami członkowskimi SCO na okres do 2030 roku. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz zbadanie perspektywy rozwoju „zielonej” energii w kontekście globalnych zmian klimatycznych - podkreśla ambasada Kazachstanu.
Z inicjatywy Kazachstanu, SCO ogłosiła rok 2024 Rokiem Środowiska. W ramach organizacji przyjęto szereg międzynarodowych dokumentów z zakresu ochrony środowiska, ochrony obszarów przyrodniczych, efektywnej gospodarki odpadami itp.
Jak wynika z informacji ambasady Kazachstanu w Warszawie, jeśli chodzi o kulturę i dziedzictwo historyczne, to w czasie prezydencji Kazachstanu wysiłki ukierunkowane były na „pogłębianie wzajemnego zrozumienia między narodami i zachowanie różnorodności kultur”. W tym czasie miasto Ałmaty zostało ogłoszone turystyczną i kulturalną stolicą SCO, a w kwietniu 2024 r. w Turkiestanie, duchowej stolicy Kazachstanu, odbyła się międzynarodowa konferencja na temat Złotej Ordy i jej dziedzictwa.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.07.2024, 17:37 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |