Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Życzenia wiceministra klimatu i środowiska Mikołaja Dorożały z okazji święta leśniczek i leśników (komunikat)

11.07.2024, 17:42aktualizacja: 12.07.2024, 09:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Obchodzony 12 lipca – Dzień Leśnika to święto wyjątkowe nie tylko dla kilkudziesięciu tysięcy leśniczek i leśników, ale także całego społeczeństwa, które dzięki ich odpowiedzialnej pracy może cieszyć się wyjątkowym bogactwem przyrodniczym polskich lasów.

- Dzień Leśnika, obchodzony 12 lipca, to święto całej branży leśnej. - Niemal 1/3 terytorium Polski zajmują lasy, które w przeważającej części (7,3 mln ha) są zarządzane przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. - W 2024 r. Lasy Państwowe obchodzą stulecie swojego istnienia.

"Kilkadziesiąt tysięcy z Was każdego dnia wykonuje odpowiedzialną pracę na rzecz ochrony przyrody i polskich lasów. Serdecznie dziękuję Wam za pełnienie tej wyjątkowej misji. Spoczywa na Was szczególna odpowiedzialność – dbacie niemal o 1/3 terytorium Polski. Mało jest grup zawodowych, które mają tak wysoko postawioną poprzeczkę" – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska, Główny Konserwator Przyrody Mikołaj Dorożała.

Jak zapewnił, Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie brało i nie bierze pod uwagę prywatyzacji polskich lasów. Resort będzie kontynuował podjęte działania oraz inicjował niezbędne zmiany w celu wsparcia pracowników i pracowniczek Lasów Państwowych w zakresie:

- inicjatyw pracowniczych o wysokim potencjale dla rozwoju organizacji, - wypracowania systemu premiowania pracowników angażujących się w działania szczególnie istotne z punktu widzenia rozwoju organizacji, - uproszczenia systemu kontroli i audytu, - oraz zapewnienia czytelnego systemu promocji kadrowej.

We współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości i Prokuraturą Krajową, Ministerstwo Klimatu i Środowiska będzie dążyło także do wyjaśnienia wszystkich nieprawidłowości i nadużyć, jakie miały miejsce w ostatnich latach w Lasach Państwowych.

Wiceminister Mikołaj Dorożała zapowiedział, że w najbliższych miesiącach spotka się z każdą regionalną dyrekcją Lasów Państwowych i odwiedzi też wiele nadleśnictw.

Wideo: https://youtu.be/mk4RnbB6Fpo

Materiały

Zobacz także: https://www.gov.pl/web/klimat/100-lecie-lasow-panstwowych

Transformacja polskiego leśnictwa

Lasy nie mogą być traktowane wyłącznie jako źródło surowca, a oczekiwania gospodarcze nie mogą przeważać nad ich ważnymi funkcjami społecznymi i przyrodniczymi. Wypracowanie nowej formuły funkcjonowania lasów w Polsce jest jednym z priorytetów Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Celem jest zwiększenie ochrony najcenniejszych przyrodniczo i społecznie lasów, przy jednoczesnym zapewnieniu polskiemu przemysłowi odpowiedniej ilości drewna. W dłuższej perspektywie działania resortu klimatu i środowiska zakładają:

- zatrzymanie wycinek na terenach cennych przyrodniczo i ważnych społecznie, - odejście od preferowania zrębów zupełnych, - przywrócenie nadzoru społecznego nad gospodarką leśną (pełnej partycypacji społecznej i udziału samorządów w tym procesie), - zapewnienie kontroli sądowej, gwarantującej praworządność w procesie gospodarowania lasami, - oraz realizację oczekiwanego społecznie celu ochrony 20% polskich lasów (w dłuższej perspektywie czasowej i przy wdrożeniu całościowej strategii).

Szeroki dialog społeczny

Transformacja gospodarki leśnej wymaga współpracy z wieloma podmiotami, w tym m.in. z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe, przedstawicielami strony społecznej i biznesu. By usprawnić ten proces, resort zainicjował szeroki dialog społeczny w ramach Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Pierwsze spotkanie odbyło się 22-23 kwietnia 2024 r. W rozmowach wzięli udział przedstawiciele Lasów Państwowych, a także m.in. Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, Polskiego Związku Pracodawców Leśnych oraz Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych. Wydarzenie nie miało charakteru incydentalnego: rozpoczęte prace są obecnie kontynuowane, a ich podsumowanie planowane jest jeszcze w tym roku.

Moratorium dla lasów

Polecenie minister klimatu i środowiska z 8 stycznia 2024 r. o ograniczeniu albo wyłączeniu na części obszarów gospodarki leśnej miało charakter pilotażowy. Pilny tryb wydania tej decyzji wynikał z ryzyka bezpowrotnej utraty przyrodniczej wartości drzewostanów w miejscach, wobec których istnieją plany ustanowienia form ochrony przyrody.

Moratorium na ograniczenie albo wyłączenie z pozyskania drewna w najcenniejszych przyrodniczo i społecznie obszarach objęło 1,3 proc. z 7,3 mln ha obszarów zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, co nie wpłynęło znacząco na działanie branży drzewnej, nie wywołało lokalnego bezrobocia, a pozwoliło zrealizować część postulatów przyrodników i apeli społecznych. Decyzja ta pozostanie w mocy.

Obecnie Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych przygotowuje aktualizację moratorium w oparciu o ocenę jego dotychczasowego przebiegu. Uwzględniane są uwagi przekazane przez różnych interesariuszy, w tym: lokalne przedsiębiorstwa leśne, przyrodników oraz społeczeństwo.

Pakiet dla przemysłu drzewnego

Ministerstwo Klimatu i Środowiska stale i aktywnie monitoruje sytuację przedsiębiorstw w sektorze leśno-drzewnym oraz analizuje aktualne dane tak, aby rozumieć potrzeby tego sektora. W marcu 2024 r. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska ogłosiła Pakiet dla przemysłu drzewnego, którego celem jest wypracowanie w obecnej sytuacji rynkowej dobrych warunków dla stabilnego rozwoju firm w sektorze leśno-drzewnym. Pakiet dla przemysłu drzewnego obejmuje:

- zwiększenie procenta puli drewna przeznaczonej dla stałych, sprawdzonych klientów; - większe premiowanie przy sprzedaży intensywności przerobu drewna – bardziej korzystne dla gospodarki, zaawansowane (głębsze) wykorzystanie drewna; - oferowanie produktu drzewnego dostosowanego do potrzeb polskich nabywców, a nie zagranicznych np. z dalekiego wschodu; - proklimatyczną lokalność – premię dla kupców przerabiających drewno bliżej miejsca pozyskania, aby uniknąć zbędnie generującego CO2, nieracjonalnego transportu drewna; - eliminację nieuczciwych kupujących przez efektywną kontrolę rzeczywistego sposobu i miejsca przerobu drewna; - eliminację zjawiska sztucznego popytu na drewno; - większą stabilność i pewniejszą przyszłość, łatwiejsze planowanie – wprowadzenie opcji półrocznej umowy na zakup drewna; - transparentność sprzedaży drewna – jawność nabywców i wartości umów, w tym deklaracji przerobu; - uwolnienie dla przemysłu drewna pełnowartościowego, grubego, które dziś jest używane w energetyce.

Pakiet dla przemysłu drzewnego powstał w oparciu o liczne postulaty stowarzyszeń i organizacji zrzeszających przedsiębiorców z tej branży. Wyznacza on kierunek zmian, który obecnie przekładany jest na konkretne wdrożenia. Szczegółowe rozwiązania wypracowywane są podczas specjalnych, w ostatnim czasie - comiesięcznych spotkań Lasów Państwowych z przedstawicielami przemysłu drzewnego, transmitowanych publicznie.

Pozostałe inicjatywy podjęte przez MKiŚ w 2024 r.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje także nad propozycją zawierającą: katalog usług, które mogą wykonywać Zakłady Usług Leśnych oraz rekomendacje dotyczące programów dotacyjnych, z których przedsiębiorcy będą mogli skorzystać przy wykorzystaniu dostępnych środków i zasobów ludzkich. Analizowane są także możliwości zwiększenia bezpieczeństwa pracy przy wykonywaniu usług leśnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zs/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.07.2024, 17:42
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ