Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Odra 2024. Podsumowanie narady międzyresortowego zespołu ds. Odry w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (komunikat)

11.07.2024, 18:58aktualizacja: 12.07.2024, 09:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

9 lipca 2024 r. w siedzibie MKiŚ odbyło się kolejne posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. Odry.

Najważniejsze informacje:

- W ramach zespołu prowadzone są m.in. analizy nad możliwościami budowy systemów odsalania i retencji wód kopalnianych. Resort Przemysłu opracowuje plan inwestycyjny.

- Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją specustawy odrzańskiej w celu wdrożenia kompleksowych działań ochronnych dla Odry, w tym zmiany przepisów dotyczących pozwoleń wodno-prawnych dla zakładów przemysłowych.

- Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie na bieżąco prowadzą przegląd pozwoleń wodno-prawnych.

- Z inicjatywy ministerstwa klimatu i środowiska oraz zgodnie z rekomendacjami zespołu zarządzania kryzysowego, służby powadzą codzienne wizje w terenie, jak też odpowiednie sterowanie przepływami wód.

- Również 9 lipca 2024 r. we Wrocławiu odbyło się spotkanie minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski z przedstawicielami pięciu nadodrzańskich Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, prezesem i zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewodą Dolnośląskim i Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego.

- Głównym tematem spotkania było przeciwdziałanie zanieczyszczeniu rzeki Odry i wspólna strategia działań. Spotkanie, zorganizowane zostało przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Informacje rozszerzone:

- Kluczowym narzędziem do bieżącego monitorowania ryzyka powstania zakwitu „złotej algi” jest monitoring interwencyjny przeprowadzany przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dane dotyczące poziomu zagrożenia oraz liczebności „złotej algi” są udostępnione na stronie internetowej gov.pl/odra. Umożliwia zwiększenie transparentności oraz zapewnianie udziału zainteresowanym stronom.

- W trakcie spotkania 9 lipca 2024 r. we Wrocławiu, poruszono m.in. kwestię podejmowanych działań legislacyjnych i wdrażanych środków mających na celu obniżenie poziomu zasolenia rzeki. Poruszono także kwestie związane z poprawą warunków hydrologicznych Odry i jej dopływów, odbudowy ichtiofauny rzeki oraz obniżenia zawartości biogenów w wodach rzeki.

- Powstała Wspólna strategia NFOŚiGW i WFOŚiGW na lata 2025-2028, aktualnie powstają indywidualne strategie, temat Odry będzie także w nich uwzględniony.

- Obecnie sytuacja na Odrze i w Kanale Gliwickim ustabilizowała się, ale nie można wykluczyć wzrostu liczebności złotej algi i pojawienia się kolejnych, punktowych epizodów śnięcia ryb.

- Odnotowano zwiększone liczebności Prymnesium parvum w starorzeczach i zbiornikach Odry, gdzie w starorzeczu w Januszkowicach obowiązuję I stopnień zagrożenia na podstawie procedury GIOŚ dotyczącej prowadzonego monitoringu interwencyjnego Prymnesium parvum „złotej algi".

- Jezioro Dąbie jest obecnie monitorowane przez GIOŚ w ramach monitoringu interwencyjnego. Wyniki badań z dnia 8 lipca 2024 roku wskazują na zanik "złotej algi". Analizy dostępne są na portalu: gov.pl/odra w zakładce: Badania Odry.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ klem/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.07.2024, 18:58
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ