Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Konferencja BioEM ma już ponad 40-letnią tradycję i jest organizowana przez Towarzystwo Bioelektromagnetyczne (www.bems.org) w celu wymiany wiedzy i wyników badań biofizycznych w zakresie wpływu pola elektromagnetycznego na żywe organizmy. Utrzymanie aktualnego poziomu wiedzy w tym obszarze jest niezbędne do tworzenia przepisów i norm, które będą adekwatnie chronić ludzi i środowisko przed niekorzystnymi skutkami ekspozycji na pole elektromagnetyczne. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział około 250 osób z 24 krajów, które zaprezentowały swoje badania i doświadczenia. Wśród nich byli zarówno naukowcy z dziedzin biologii, medycyny, fizyki i techniki, jak i przedstawiciele przemysłu i administracji. Ich wspólnym celem była wymiana wiedzy na temat relacji między polem elektromagnetycznym a światem biologicznym.
Tegoroczna konferencja oprócz badań biofizycznych skoncentrowała się także na badaniach socjologicznych i postrzeganiu pola elektromagnetycznego przez ludzi oraz postawach wobec niego. Istotą badań tego problemu jest ukazanie, jakie są najczęstsze obawy i nieporozumienia społeczne dotyczące pola elektromagnetycznego oraz jak można je rozwiać poprzez edukację. Na konferencji zaprezentowano kilka projektów i programów, które zajmują się tym zagadnieniem. Wśród nich zaprezentowany został międzynarodowy zespół japońsko-polsko-niemiecki, który powstał w wyniku dyskusji przeprowadzonych w trakcie wcześniejszych konferencji i który bada, jak ludzie w różnych krajach, odmiennych kulturowo odbierają pole elektromagnetyczne. Zespół tworzą cztery instytucje: japońska agencja ds. informacji o polu elektromagnetycznym, niemiecka agencja rządowa ds. ochrony przed promieniowaniem oraz dwie polskie instytucje: Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Polskie Towarzystwo Zastosowań Elektromagnetyzmu. Wynikiem działalności zespołu będzie analiza porównawcza wyników badań percepcji pola elektromagnetycznego w trzech krajach i jej rozpowszechnienie. Przewidywana jest kontynuacja badań w szerszym zakresie geograficznym - zespół jest otwarty na włączenie instytucji z innych krajów.
Pomimo znacznego ograniczenia badań w obszarze relacji pole elektromagnetyczne - środowisko biologiczne, można było wysłuchać podczas konferencji pewnej liczby ciekawych referatów na temat aplikacji pola elektromagnetycznego w medycynie. Duża część badań w tej dziedzinie skupia się na technikach terapeutycznych elektroporacyjnych - zaprezentowano interesujący przykład połączenia ich z chemoterapią. Oprócz referatów na ten temat w innych sesjach tematycznych elektroporacji poświęcona została oddzielna sesja.
Konferencja BioEM 2024 pokazała, że pole elektromagnetyczne nie jest czynnikiem zagrażającym zdrowiu i życiu ludzi, o ile jest ono zgodne z obowiązującymi normami i przepisami. Jednak nadal istnieje potrzeba prowadzenia badań i działań, które mają na celu zwiększenie świadomości i zaufania społecznego do pola elektromagnetycznego i jego źródeł. Tylko w ten sposób można zapobiec niepotrzebnym lękom i konfliktom, które mogą wynikać z niewiedzy lub dezinformacji.
Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Zastosowań Elektromagnetyzmu
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 18.07.2024, 14:02 |
Źródło informacji | Polskie Towarzystwo Zastosowań Elektromagnetyzmu |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Inteligentne rozwiązania SI dla domu - Hisense na 137. edycji Targów Kantońskich
- 16.04.2025, 16:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PR Newswire
-
Organizacje reprezentujące branżę mięsną apelują o nieuleganie trendom wegeteriańskim PAP
Dieta uboga w witaminę B12, białko, jod, żelazo nie zapewnia pełnego rozwoju i dobrego zdrowia, zwłaszcza u dzieci - stwierdził prof. Jarosław Całka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podczas konferencji „Stół Wielkanocny dla Dziennikarzy Polskich i Zagranicznych. Promocja Polskiej Wieprzowiny”, zorganizowanej 14 kwietnia w Centrum Prasowym PAP przez Ogólnopolski Cech Rzeźników-Wędliniarzy-Kucharzy.- 16.04.2025, 16:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
TOGETAIR: migracje, kataklizmy i recesje mają wspólny mianownik w postaci kryzysu klimatycznego PAP
Wojna w Ukrainie, reorientacja polityki amerykańskiej, spadek konkurencyjności Europy, wysokie ceny energii: VI Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR przypadł na trudny okres dla Polski, Europy i całego świata. W Warszawie przedstawiciele rządu, samorządów, biznesu oraz nauki dyskutowali nad strategią osiągania celów klimatycznych uwzględniającą interesy gospodarki i portfeli wszystkich obywateli.- 15.04.2025, 15:46
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ