Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Wchodzimy w najważniejszy etap realizacji projektów Bałtyk 2 i 3. Po uzyskaniu kompletu 17 pozwoleń na budowę, idziemy za ciosem, podpisując szereg istotnych kontraktów z uznanymi na całym świecie dostawcami. Bardzo cieszy nas, że jest wśród nich firma z Polski, która przeprowadzi dla nas kluczowe prace związane z instalacją lądowych kabli elektroenergetycznych. Dzięki umowom, które podpisaliśmy, zbliżamy się do zamknięcia kontraktacji najważniejszych elementów obu projektów. A to oznacza, że będziemy gotowi do rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3” - mówi Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergia S.A.
Ważny dzień dla local content
Firma z Polski, która wykona prace przy budowie projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to Enprom. Enprom to jedna z czołowych polskich firm budownictwa elektroenergetycznego działająca w kraju i za granicą, która wybuduje dla obu projektów linie kablowe na odcinku lądowym.
Enprom będzie głównym wykonawcą czterech torów kablowych 220 kV o długości ok. 7 km, które połączą morskie kable z lądowymi podstacjami elektroenergetycznymi projektów, oraz dwóch torów 400 kV prowadzących następnie do położonej ponad 6 km dalej stacji PSE.
Stacje na morzu i części przejściowe fundamentów
Konsorcjum Smulders Projects i Sif wyprodukuje 100 części przejściowych łączących fundament (monopal) z wieżą turbiny wiatrowej. Prace obejmą konstrukcję wraz z wyposażeniem, po 50 elementów dla każdego z projektów. Smulders Projects posiada trzy zakłady w Polsce, które wyprodukują znaczą część elementów stalowych.
Iemants jest spółką zależną firmy Smulders, która będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie i budowę dwóch morskich stacji elektroenergetycznych dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Zakres prac obejmuje inżynierię, zaopatrzenie, budowę, testowanie i uruchomienie dwóch morskich platform podstacji składających się z górnej części i tzw. płaszcza.
„Podpisanie kolejnych ważnych umów dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 możliwe było dzięki profesjonalizmowi wielu ekspertów oraz dobrze zaplanowanym procedurom zakupowym i harmonogramowi inwestycji. Udział polskich podmiotów i zakładów produkcyjnych to także potwierdzenie naszego zaangażowania w local content oraz budowę wartości dodanej z inwestycji offshore dla polskiej gospodarki” - mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska.
O projektach Bałtyk 2 i Bałtyk 3
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, będą mogły zasilić zieloną energią ponad 2 miliony gospodarstw domowych. Projekty są zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
Pierwsza energia z projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 ma popłynąć do sieci już w 2027 roku. Komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 roku.
Źródło informacji: Polenergia S.A.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 03.09.2024, 09:24 |
Źródło informacji | Polenergia S.A. |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu