Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC: Ponad 56 mln zł na szkolenia dla obywateli i urzędników (komunikat)

18.10.2024, 17:08aktualizacja: 18.10.2024, 17:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło wyniki dla kolejnych dwóch naborów w ramach Inwestycji E-kompetencje z Krajowego Planu Odbudowy. Do dofinansowania wybrano 5 projektów wspierających szkolenia dla urzędników oraz 3 projekty szkoleniowe dla obywateli. Na ten cel zostanie przeznaczone łącznie aż 56 mln zł.

"Chcemy dać obywatelom dostęp do nowoczesnych technologii i aby każdy mógł swobodnie korzystać z e-usług. To nie tylko zwiększa komfort życia, ale również przyczynia się do rozwoju całego społeczeństwa" – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Szkolenia dla obywateli – nowe umiejętności cyfrowe dla blisko 20 tys. osób:

Podniesienie kompetencji cyfrowych obywateli naszego kraju to kluczowy cel projektów Inwestycji E-kompetencje Krajowego Planu Odbudowy. W szkoleniach wezmą udział pełnoletnie osoby z numerem PESEL, które mieszkają w Polsce na stałe. Program zajęć będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb uczestników i obejmie tematy takie jak:

- załatwianie spraw urzędowych online,

- obsługa komputera, komunikacja online,

- korzystanie z narzędzi i aplikacji cyfrowych,

- identyfikacja elektroniczna,

- bezpieczne korzystanie z mediów społecznościowych oraz ochrona danych przy transakcjach internetowych.

Szkolenia odbędą się w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, opolskim i wielkopolskim.

Ponad 16 tys. urzędników z nowymi umiejętnościami:

W celu poprawienia jakości obsługi obywatelek i obywateli oraz zwiększenia efektywności pracy administracji publicznej w 12 województwach (dolnośląskim, lubuskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim) przeprowadzone zostaną szkolenia dla 16 287 urzędników. Program szkoleń skupi się na usystematyzowaniu oraz uzupełnieniu wiedzy pracowników administracji na temat narzędzi ICT.

Narzędzia ICT obejmują szeroki zakres technologii, narzędzi i infrastruktury, które umożliwiają gromadzenie, przetwarzanie, przechowywanie, przesyłanie i udostępnianie informacji w formie elektronicznej. Do tej grupy zaliczają się zarówno programy komputerowe, jak i sprzęt, w tym komputery oraz urządzenia peryferyjne, takie jak drukarki i skanery, które są wykorzystywane w danej instytucji. Szkolenia mają na celu nie tylko rozwój umiejętności, lecz także zapewnienie sprawności i bezpieczeństwa działania administracji publicznej.

Wyniki oceny:

Projekty, które otrzymają dofinansowanie to propozycje Fundacji Asuncion Morera, Fundacji Klaster Innowacji Społecznych, Fundacji E-Prosperity, Fundacji Edukacja Bez Barier - na Rzecz Rozwoju Edukacji w Polsce, Fundacji Partycypacji Społecznej oraz Warmińsko - Mazurskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Olsztynie.

Pełne wyniki można znaleźć na stronie CPPC:

Linki:

Szkolenia dla obywateli - https://www.gov.pl/web/cppc/kpod0508-iw06-00324

Szkolenia dla urzędników - https://www.gov.pl/web/cppc/zakonczenie-oceny-wnioskow-w-naborach-kpod0508-iw06-00424

O Centrum Projektów Polska Cyfrowa:

CPPC pomaga organizacjom, instytucjom i firmom realizować projekty finansowane z funduszy Unii Europejskiej. Projekty te mają na celu m.in. zapewnienie dostępu do internetu dla wszystkich obywateli, edukację Polaków w zakresie nowych technologii, digitalizację dorobku kulturalnego i naukowego, a także cyfryzację administracji publicznej, by można było załatwiać wiele spraw online, bez wychodzenia z domu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pab/ jpn/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.10.2024, 17:08
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ