Newsletter

Pracodawcy, związkowcy i rząd mają wspólny interes we wzmacnianiu wiarygodności ekonomicznej Polski

21.10.2024, 09:28aktualizacja: 21.10.2024, 09:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ Kadr z filmu
PAP/ Kadr z filmu
Podstawowym warunkiem odbudowy wiarygodności ekonomicznej Polski jest przestrzeganie przez władze praworządności i prowadzenie realnego, a nie fasadowego dialogu społecznego - przekonywał podczas EFNI2024 prof. Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan. „Rząd powinien uwzględniać głos tak związkowców, jak i biznesu, w projektowaniu kluczowych polityk, chociażby tej dotyczącej migracji” - podkreślał.

Tematy ekonomiczno-społeczne stanowiły kluczowy element agendy Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI2024) - jednego z największych i najbardziej prestiżowych kongresów w naszej części kontynentu. Jak zauważył prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, będącej głównym organizatorem wydarzenia, wspólnym mianownikiem każdej dyskusji dotyczącej kwestii gospodarczych była potrzeba odbudowy dialogu społecznego. A ten, zdaniem eksperta, w ostatnich latach miał charakter pozorny i fasadowy. 

„Niezdrowa praktyka jest taka, że związkowcy i przedsiębiorcy otrzymują co prawda od rządzących projekty ustaw do konsultacji i zaopiniowania, ale nic więcej z tego często nie wynika. Tymczasem prawdziwy dialog musi opierać się na przejrzystości procedur, zaufaniu pomiędzy wszystkimi interesariuszami oraz pewności, że wszystkie ustalenia będą respektowane i wdrażane w życie” - tłumaczył prof. Męcina.

Dialog społeczny jest pojęciem obejmującym całokształt wzajemnych relacji pomiędzy związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców. Obejmuje także ich stosunki (dwustronne lub trójstronne) z organami państwowymi, jak rząd i jego agendy, samorząd lokalny i inne instytucje państwowe. Uwzględnia on m.in. konsultowanie treści projektowanych ustaw oraz ustalanie ich ostatecznego kształtu na bazie negocjacji i finalnego porozumienia pomiędzy wszystkimi stronami. 

„Bardzo ważna jest przy tym reprezentatywność środowisk uczestniczących w dialogu społecznym i to z nią mamy obecnie największy problem. W Polsce działają trzy potężne centrale związkowe, rozbudowana administracja rządowa, a do tego stale powiększająca się liczba organizacji pracodawców. Przy takiej mnogości interesariuszy trudno o konstruktywny dialog i efektywne wypracowywanie rozsądnych kompromisów” - podkreślał doradca Konfederacji Lewiatan. 

W opinii eksperta należałoby wyznaczyć kilka konkretnych, najbardziej wpływowych i reprezentatywnych przedstawicieli każdej ze stron dialogu społecznego, aby sprawnie przyjmować prawo cechujące się wysoką jakością i przewidywalnością. 

Prof. Męcina wyraził przekonanie, że istnieje bardzo szerokie pole do kompromisu pomiędzy środowiskiem związkowców i pracodawców, a uwzględniający ich postulaty dialog społeczny służyłby wypracowaniu racjonalnych strategii, chociażby w obszarze migracji. 

„Rządzący w tej materii powinni usłyszeć głos zarówno biznesu, zwracającego uwagę na wyzwania demograficzne i problemy z deficytem pracowników w wielu branżach, jak i związków zawodowych, troszczących się o prawa pracowników czy potrzebę przyjmowania cudzoziemców w rozsądnej liczbie, posiadających również odpowiednie kwalifikacje zawodowe” - tłumaczył ekspert. 

Odnosząc się do szans i wyzwań stojących przed polską gospodarką, prof. Męcina zwrócił uwagę na potrzebę większej koordynacji działań poszczególnych resortów, a także ustalenie jasnych, konkretnych priorytetów rozwojowych.

„Posiadamy jako kraj i gospodarka wiele atutów, lecz potrzebujemy całościowego, spójnego planu” - powiedział.

Ekspert wspomniał, że Polska niegdyś była regionalnym liderem w przyciąganiu inwestycji zagranicznych, tworzących dobrze płatne i innowacyjne miejsca pracy - i teraz ma szansę tę pozycję odbudować.

„Stworzyłoby to widoki na zbudowanie jednej z najbardziej konkurencyjnych gospodarek w Europie” - ocenił prof. Jacek Męcina.

Źródło informacji: PAP MediaRoom 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 21.10.2024, 09:28
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ