Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: Konferencja Komitetu Wspólnego Eurokorpusu w Polsce (komunikat)

19.11.2024, 18:39aktualizacja: 20.11.2024, 10:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Obrony Narodowej informuje:

Zakończyła się 33. konferencja Komitetu Wspólnego (Common Committee) Eurokorpusu, która odbyła się 19 listopada w Polsce.

Podczas obrad szefowie obrony państw ramowych - Francji, Niemiec, Hiszpanii, Belgii, Luksemburga i Polski zatwierdzili kluczowy dokument strategiczny „Eurocorps Vision 2026+”, określający kierunki rozwoju Dowództwa EC na kolejne lata oraz jego przyszłą rolę w systemie bezpieczeństwa Europy.

W czasie sesji podsumowano dotychczasowe zaangażowanie operacyjne Eurokorpusu w ramach NATO oraz Unii Europejskiej.

Z początkiem 2024 roku Eurokorpus rozpoczął przygotowania do roli Dowództwa Sił Grupy Bojowej Unii Europejskiej w 2025 roku.

W bieżącym roku Eurokorpus był organizatorem, a Polska gospodarzem ćwiczenia EURETEX-24, w którym wzięło udział 1200 żołnierzy z 11 państw UE oraz USA. Głównym celem wspólnego szkolenia było doskonalenie i wzmacnianie interoperacyjności wojsk inżynieryjnych państw ramowych oraz zwiększenie obecności Eurokorpusu na arenie międzynarodowej. Współpraca w tak szerokim gronie potwierdziła zdolność do efektywnego działania w ramach sojuszniczych struktur oraz gotowość do stawienia czoła współczesnym wyzwaniom bezpieczeństwa. Omówiono plany organizowania podobnych ćwiczeń w latach 2026 i 2028.

Rozmowy dotyczyły również przyszłości Misji Wsparcia Wojskowego UE na rzecz Ukrainy (The EU Military Assistance Mission in support of Ukraine EUMAM Ukraine), programu szkolenia ukraińskich żołnierzy prowadzonych w Polsce, w którym jako instruktorzy uczestniczyli też żołnierze Eurokorpusu.

Spotkanie szefów obrony państw ramowych w Polsce łączy się z dowodzeniem tą strukturą przez polskiego oficera – gen. broni Piotra Błazeusza i podkreśla istotną rolę naszego kraju w umacnianiu współpracy europejskiej na rzecz bezpieczeństwa i stabilności regionu.

***

Eurokorpus to wielonarodowe siły szybkiego reagowania powołane w 1992 roku przez Francję i Niemcy. W późniejszych latach dołączyły do nich: Hiszpania, Belgia i Luksemburg, tworząc wielonarodowe dowództwo tzw. państw ramowych, których siedzibą jest Strasburg.

W styczniu 2022 roku do tego grona dołączyła Polska.

Najważniejsze zadania Eurokorpusu to planowanie i prowadzenie operacji kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz utrzymanie pokoju na rzecz organizacji międzynarodowych, głównie NATO i Unii Europejskiej.

Strukturą dowodzą rotacyjnie przedstawiciele państw ramowych. W 2025 roku dowodzenie Eurokorpusem przejmie od Polski Hiszpania.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ klem/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.11.2024, 18:39
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ