Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Wiceministry sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz i Maria Ejchart otworzyły dziś (12 grudnia br.) konferencję podsumowującą efekty Programu "Sprawiedliwość" finansowanego ze środków Funduszy Norweskich. W ramach projektu realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości powstały w Polsce cztery nowoczesne kompleksy penitencjarne z tzw. domami przejściowymi dla więźniów. A ponad 25 tys. osób poszkodowanych i zagrożonych przemocą uzyskało pomoc.
Fundusze Norweskie są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Norwegię członkom Unii Europejskiej. Projekt ma na celu wspieranie demokracji i praw człowieka oraz ograniczanie nierówności społecznych i ekonomicznych. Polska jest największym beneficjentem tych funduszy. W ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 przeznaczono na wsparcie dla naszego kraju 809,3 mln euro (ok. 3,5 mld zł). Duża część tych środków trafiła na potrzeby polskiego wymiaru sprawiedliwości.
68 mln euro wsparcia
"Program +Sprawiedliwości+, który dziś podsumowujemy, to ponad 68 mln euro wsparcia przekazanego Polsce przez naszych norweskich przyjaciół. Będziemy rozmawiać o tym, jak wykorzystywaliśmy te środki dla rozwoju Służby Więziennej i na walkę z przemocą domową" – mówiła podczas konferencji Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.
"To bardzo ważne, że wokół Funduszy Norweskich powstała platforma europejskiej współpracy w zakresie zwalczania przemocy. Wierzę, że ta współpraca i budowanie antyprzemocowej koalicji państw i instytucji może być kluczem do wymiany doświadczeń i zwalczania wszelkich form przemocy" – zaznaczyła wiceministra sprawiedliwości.
Przypomniała, że realizacja Programu "Sprawiedliwość" przypadła na ciężkie czasy pandemii, a następnie wybuchu wojny w Ukrainie i kryzysu uchodźczego. - Był to również czas, w którym współpraca dwustronna została zachwiana przez degradację standardów praworządności w Polsce. Bardzo cieszę się, że jesteśmy z powrotem na właściwej ścieżce, współdziałamy w dobrym tempie i w takim dialogu, jaki mogłabym sobie wymarzyć – powiedziała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.
Zgodnie z prawami człowieka
Wiceministra Maria Ejchart, która odpowiada za funkcjonowanie Służby Więziennej, skupiła się na przedsięwzięciach dotyczących systemu penitencjarnego.
"Domy przejściowe, nowe pawilony więzienne, szkolenia, nowoczesne narzędzia. Nie da się przecenić tego wszystkiego, co udało się zrobić przez ostatnie lata. To ziarno, które zostało zasiane w polskim systemie więziennictwa będzie dawało owoce przez długie lata. Miliony zainwestowanych euro służą temu, żeby Polska była krajem praworządnym, który wykonuje kary pozbawienia wolności zgodnie ze standardami europejskimi, zgodnie z prawami człowieka" – podkreśliła wiceministra.
Maria Ejchart zwróciła uwagę, że w trudnych dla polskiego więziennictwa 8 latach poprzednich rządów, kiedy więziennictwo odwracało się od standardów praworządności i praw człowieka, nadzieję dawały właśnie Fundusze Norweskie. "Funkcjonariusze zobaczyli, że więziennictwo może być inne, zgodne z prawami człowieka. I będziemy mogli w naszej części Europy stać się liderami, stworzyć system funkcjonujący jak w Norwegii" – mówiła.
Poszanowanie demokracji
Reprezentujący darczyńców ambasador Norwegii w Polsce Oystein Bo ocenił, że Program „Sprawiedliwość” jest jednym z najważniejszych elementów Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.
"Bez skutecznie działającego systemu penitencjarnego i wymiaru sprawiedliwości, bez praworządności, wiele innych programów i projektów byłoby niemożliwych. Niezależny wymiar sprawiedliwości jest absolutnie kamieniem węgielnym każdej demokracji, każdego demokratycznego społeczeństwa" - powiedział ambasador Oystein Bo.
"Również w interesie Norwegii jest zadbanie o to, by poszanowanie demokracji i praw człowieka było silne w całej Europie. Bo przyszłość Europy polega właśnie na tym, by podążać za naszymi wartościami i bronić ich. A to są takie wartości jak demokracja, praworządność i prawa człowieka" – dodał.
Program w liczbach
W ramach Programu "Sprawiedliwość" realizowane były trzy projekty:
- Pilotażowe kompleksy penitencjarne
- Zintegrowany system zapobiegania przemocy domowej
- Przeciwdziałanie przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych.
Przewidziano również mniejsze projekty dla lokalnych samorządów z Funduszu Małych Grantów. Dotyczyły one przeciwdziałaniu przemocy domowej i przemocy ze względu na płeć.
Główną częścią przedsięwzięcia w zakresie więziennictwa była budowa czterech nowoczesnych kompleksów penitencjarnych. Każdy składa się z pawilonu dla osadzonych, tzw. domu przejściowego dla więźniów, którzy kończą odbywanie kary oraz hali produkcyjnej. Łącznie powstały 784 miejsca w pawilonach i 120 miejsc w „domach przejściowych”. W 10 zakładach karnych wdrożono nowe programy motywacyjne dla funkcjonariuszy. 1550 więzienników uczestniczyło w programach edukacyjnych i szkoleniowych. Przeszkolono także 2947 sędziów penitencjarnych, kuratorów sądowych i osób z personelu zakładów karnych.
W ramach programów przeciwdziałania przemocy pomoc uzyskało ok. 25 850 osób. Utworzono 14 Centrów Rodzin, a 1950 osób przeszkolono z zakresu zapobiegania przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ bk/ ktl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.12.2024, 17:41 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |