Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Konkurs odbył się pod hasłem „Zdrowe Społeczeństwa”. Po raz pierwszy wzięły w nim udział startupy z Polski, które rywalizowały z firmami z całego świata. Program Eco-Disruptive realizowany jest w niektórych krajach, w których działa Bupa (międzynarodowa grupa oferująca usługi z zakresu opieki zdrowotnej; jej częścią jest LUX MED), m.in. Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii.
Zespoły Bupa, także te złożone z pracowników LUX MED, szukały startupów tworzących innowacyjne rozwiązania, wspierające osoby z niepełnosprawnościami, zapobiegające chorobom lub zwiększające dostęp do jakościowej opieki medycznej.
W Polsce do programu Eco-Disruptive przesłano ponad 100 zgłoszeń, w całej Bupa - ponad 1000. Najlepszy okazał się startup MoodMon, który w finale rywalizował z pięcioma startupami z całego świata. Nagrodą główną w konkursie było 200 tys. funtów brytyjskich oraz możliwość dalszego rozwoju produktu lub usługi w ramach Bupa.
„Stworzyliśmy aplikację, która ma pomóc zarówno chorym, jak i ich bliskim oraz lekarzom w obserwowaniu pacjenta. MoodMon ma zwracać uwagę na zmiany w jego zachowaniu, które mogą wskazywać na zmianę stanu chorobowego” - podkreśla Małgorzata Sochacka, inicjatorka projektu MoodMon.
I dodaje, że liczy na dobrą współpracę z firmą LUX MED.
„My, jako informatycy i technologowie, nie mamy wiedzy o rynku medycznym i dostępie do pacjentów. Myślę, że współpraca z taką jednostką jak LUX MED będzie dla nas bardzo pozytywna, ponieważ dostarczy nam informacji, co jest potrzebne w tej branży, jak również pozwoli na rozpowszechnienie urządzenia” - mówi Małgorzata Sochacka.
MoodMon zbiera szereg danych o pacjencie (np. sen, liczbę kroków, aktywność w portalach społecznościowych) i analizuje mowę pacjenta, żeby wcześnie informować o zmianach stanu psychicznego. Głównym celem aplikacji jest poprawa jakości życia chorych oraz usprawnienie opieki medycznej. Dzięki MoodMon możliwe jest wczesne wykrywanie symptomów nawrotów choroby, co daje większą kontrolę nad terapią.
„Bardzo cieszymy się, że wygrała nasza polska aplikacja, i że możemy wspierać polską innowacyjność. Dla nas to ważne, bo - jako Bupa - szukaliśmy startupów związanych z opieką zdrowotną na całym świecie. MoodMon wpisuje się w naszą ścieżkę opieki dostarczanej pacjentom” - mówi Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED.
Grupa LUX MED mocno inwestuje w zdrowie psychiczne, otwierając sieć poradni zdrowia psychicznego Harmonia. Firma ma sześć placówek (cztery w Warszawie, jedną we Wrocławiu, jedną w Krakowie), a do końca 2027 r. planuje tę liczbę podwoić.
Poradnie Harmonia stawiają na holistyczne podejście do potrzeb i problemów pacjenta, oferując zarówno procesy leczenia prowadzone przez lekarzy psychiatrów, jak i szereg usług realizowanych przez wykwalifikowanych specjalistów w zakresie m.in. konsultacji psychologicznych, psychoterapii, terapii, coachingu, rozwoju osobistego, profilaktyki zdrowia psychicznego i diagnostyki psychologicznej.
„Liczba osób chorujących na depresję będzie wzrastała. Widzimy, że choroby psychiczne dotykają Polaków bardzo mocno, dlatego chcemy rozwijać właśnie ten rodzaj usług. To ważna część naszej strategii i leży nam bardzo mocno na sercu” - podkreśla Anna Rulkiewicz.
Jej zdaniem ochrona zdrowia potrzebuje dziś innowacyjnych projektów.
„System ochrony zdrowia boryka się dziś z problemem dostępności do usług wynikającym przede wszystkim z niedoborów kadr medycznych, dotyczy to także psychiatrii. Bez technologii, bez możliwości łączenia się pacjenta z lekarzem poprzez różne kanały, bardzo trudno będzie dostarczać ciągłą, dobrą opiekę medyczną” - argumentuje Anna Rulkiewicz.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w 2020 r. depresja była drugą najczęściej występującą chorobą na świecie. Według WHO na depresję choruje 280 mln ludzi (około 3,8 proc. populacji). Dotyka ona 5 proc. osób dorosłych i 5,7 proc. ludzi w wieku co najmniej 60 lat. Coraz częściej zdarza się u dzieci i nastolatków. Według szacunków WHO do 2030 r. depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.
Więcej:
https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/harmonia
https://projekt.moodmon.com.pl/
https://www.bupa.com/impact/action/eco-disruptive
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 16.01.2025, 10:00 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |