Pobierz materiał i Publikuj za darmo
![Polski Fundusz Rozwoju (1)](/sites/default/files/styles/open_article_750/public/attachments/202502/DOC.20250211.50834155.1.jpg?itok=WRLqollu)
„To kluczowa infrastruktura stanowiąca bazę instalacyjną dla morskich elektrowni wiatrowych, wspierająca transformację energetyczną i zwiększająca udział local content. To także dalsza rozbudowa portu w Gdańsku, która dodatkowo zwiększy jego potencjał strategiczny” - mówi Mikołaj Raczyński, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Budowa terminala T5 wkroczyła w nowy etap.
Inwestycja dla bezpieczeństwa energetycznego Polski
Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 ma potrwać do 2027 roku. Farmę budują Polska Grupa Energetyczna (PGE) oraz duńska firma Ørsted, a rozwój infrastruktury niezbędnej do realizacji tej inwestycji napędza Polski Fundusz Rozwoju - poprzez T5. Realizację inwestycji umożliwiły środki pozyskane z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Plan inwestycji T5, w który zaangażowany jest Fundusz PFR FI FIZAN, obejmuje przekształcenie 21 hektarów Morza Bałtyckiego w ląd, na którym powstanie głębokowodny terminal o długości nabrzeży 800 metrów i głębokości przy nabrzeżach 17,5 metra. Pierwszy tego rodzaju w tej części Bałtyku terminal umożliwi cumowanie statków instalacyjnych oraz zaopatrzeniowych, oraz zostanie wykorzystany do magazynowania, preinstalacji oraz montażu turbin wiatrowych przed ich instalacją na morzu. Terminal powstaje przy wsparciu Baltic Hub oraz wykorzystaniu know-how i doświadczeń inżynierów Baltic Hub.
Terminal 5 - ważny etap budowy zakończony
Budowa terminalu T5 to inwestycja o ogromnej skali. W styczniu 2025 r. zakończył się jej istotny etap - prace pogłębiarskie. W ich trakcie usunięto niemal 1 milion m3 urobku, przygotowując teren pod budowę sztucznej wyspy. Do dziś pogrążono już niemal 50 pali rurowych, stanowiących fundament przyszłej konstrukcji nabrzeża. Przewidywane ukończenie prac nastąpi w 3 kwartale 2026 r.
Grupa PFR dla transformacji energetycznej
Poprzez wsparcie finansowe i merytoryczne dla projektów z zakresu OZE oraz zielonych technologii, PFR przyczynia się do budowy nowoczesnej i ekologicznej gospodarki, wspierając jednocześnie polskie przedsiębiorstwa w adaptacji do nowych wyzwań związanych z ochroną środowiska.
„Transformacja energetyczna to nie tylko zmiana źródeł energii, ale także szansa na rozwój krajowego łańcucha wartości i wzmocnienie polskiej gospodarki. Kluczowe inwestycje, takie jak budowa terminalu T5, przyczyniają się do zwiększenia tego potencjału” - mówi Mikołaj Raczyński, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Innym przykładem działań PFR w zakresie inwestycji w czystą energię jest inwestycja w zielone obligacje poprzez objęcie przez fundusz zielonych obligacji firmy R.Power. Środki te zostaną przeznaczone na rozwój farm fotowoltaicznych w Polsce, co przyczyni się do zwiększenia udziału energii słonecznej w krajowym miksie energetycznym oraz do dekarbonizacji gospodarki.
Wśród instrumentów wsparcia dla firm oraz samorządów w ich drodze do transformacji energetycznej znajdują się m.in. gwarancje, dofinansowanie czy wsparcie doradcze. Ich katalog dostępny jest w portalu Grupy PFR pod adresem www.grupapfr.pl.
Źródło informacji: Polski Fundusz Rozwoju
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 11.02.2025, 09:02 |
Źródło informacji | Polski Fundusz Rozwoju |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Inwestycje Holcim w rozwój terminala przemiałowego w Szczecinie PAP
Holcim Polska, lider innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych, rozpoczyna modernizację przemiałowni w porcie w Szczecinie. To jeden z kluczowych projektów firmy, związany z linią cementu i wspierający zrównoważone budownictwo w Polsce.- 11.02.2025, 14:13
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Nowy system wizowy ma wzmocnić innowacyjność i konkurencyjność gospodarki Kazachstanu PAP
Kazachstan wprowadził właśnie trzy nowe kategorie wiz: adresowane do osób zainteresowanych podjęciem pracy stacjonarnej bądź zdalnej lub założeniem własnej firmy na, jak wskazują statystyki m.in. Banku Światowego, jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Azji.- 10.02.2025, 16:15
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Baker McKenzie: największe polskie firmy energetyczne potrzebują szybszych zmian prawnych dla realizacji strategii rozwoju
Warszawa, 10 lutego 2025 r. - Ambitne strategie rozwoju, opublikowane w ostatnich miesiącach przez największe polskie spółki energetyczne - Orlen, Tauron i Enea, wymagają od rządu szybszych zmian legislacyjnych, zwłaszcza w obszarze odnawialnych źródeł energii, twierdzą eksperci Baker McKenzie. Bez przyspieszenia prac legislacyjnych, spółki skarbu państwa mogą napotkać wyzwania w realizacji celów związanych z rozwojem własnych OZE i osiągnięciem neutralności klimatycznej.- 10.02.2025, 12:06
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Baker McKenzie
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ