Newsletter

Nauka i technologie

Eksperci: specjalistyczna sztuczna inteligencja jest szansą dla Polski

17.04.2025, 09:25aktualizacja: 17.04.2025, 09:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP - kadr z filmu
PAP - kadr z filmu
Polska może dołączyć do globalnego wyścigu twórców sztucznej inteligencji i wygrać, jeśli skupi się na stworzeniu wąskiej, specjalistycznej AI do wykorzystywania w konkretnych obszarach, np. w produkcji czy cyberbezpieczeństwie – ocenili eksperci biorący udział w debacie zorganizowanej w Centrum Prasowym PAP przez Krajową Izbę Gospodarki Cyfrowej i portal Defence24.

Debatę ekspercką pt.: „AI w służbie obywatela, państwa i bezpieczeństwa RP”, w ramach cyklu „Polska 5.0 z perspektywy obywatela - priorytety polskiej cyfryzacji 2025-2028”, otworzył Michał Baranowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, który wskazał, że rozwój sztucznej inteligencji niesie za sobą wiele nowych zagrożeń, ale jest przede wszystkim technologiczną szansą dla polskiej gospodarki.

Dodał, że w resorcie rozwoju i technologii trwają analizy, w jaki sposób rozwijać polskie AI. 

„Nowe narzędzia oparte na sztucznej inteligencji mogą zwiększyć innowacyjność i produktywność rodzimych firm. Chcemy też, żeby te innowacje wykorzystywać również do poprawy bezpieczeństwa państwa i obywateli” - powiedział minister Baranowski.

Podkreślił też, że rząd przygotowuje strategię przemysłu obronnego, w którym działania oparte na modelowaniu danych i trenowaniu algorytmów przy zastosowaniu dużych mocy obliczeniowych pozwolą rozwinąć rodzimą zbrojeniówkę i realnie zwiększyć bezpieczeństwo kraju.

Transformacja cyfrowa usług publicznych to szeroki proces, a dotyczy nie tylko instytucji, ale przede wszystkim obywateli. 

„Systematycznie rozwijamy funkcjonalności w usługach dla społeczeństwa, bazując na dotychczasowych doświadczeniach i najnowszych rozwiązaniach, aby doskonalić narzędzia, takie jak mObywatel. Szczególną uwagę przykładamy także do bezpieczeństwa usług dla obywateli” - powiedział Sebastian Wilk, zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki. „Wprowadzanie i rozwijanie usług cyfrowych ma także walor edukacyjny w wielu grupach społecznych” - dodał Sebastian Wilk.

O wykorzystaniu sztucznej inteligencji w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa państwa poprzez ochronę polskich granic mówił płk Mariusz Kijowski, dyrektor Biura Łączności i Informatyki z Komendy Głównej Straży Granicznej.

„Wskazał, że dla funkcjonariuszy tej formacji analiza danych to „chleb powszedni”. „Mamy ogrom danych w archiwum odpraw bazujących na biometrii, które mogą być pomocne w identyfikowaniu poszczególnych osób lub całych grup. W oparciu o bramki biometryczne mamy możliwość oceny zachowania, co może np. zapobiec aktom terrorystycznym lub innym niezgodnym z prawem działaniom” - wyjaśnił.

Płk Kijowski dodał, że AI może być bardzo pomocna w pracy strażników granicznych - w analizie danych i przewidywaniu różnych scenariuszy. 

„Z drugiej strony jest też dużym wyzwaniem, bo głównym zagrożeniem z nią związanym jest to, że nasi przeciwnicy też korzystają ze sztucznej inteligencji” - zauważył płk Kijowski.

Z kolei płk Piotr Turek z Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni przypomniał, że kiedyś to wojsko wymyślało nowe technologie i przekazywało je do cywilnego zastosowania, czego przykładem jest internet.

„Teraz jest na odwrót, to cywilne firmy rozwijają technologie, a my z nich korzystamy dla zdobycia przewagi nad przeciwnikiem, zwłaszcza w cyberprzestrzeni, gdzie nie ma już okresu pokoju. Dziś w wojsku głównie przetwarzamy informacje, przy czym nie możemy korzystać z otwartych systemów LLM (large language model), bo musimy chronić informacje wrażliwe. Od kilku lat rozwijamy więc własne kompetencje w obszarze AI” - powiedział płk Turek.

Poinformował, że 14 kwietnia br. rusza Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji (CISI) w ramach Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

„To będzie hub technologiczny pomiędzy nauką, przemysłem i wojskiem, którego celem będzie wzmocnienia polskiego bezpieczeństwa, rozwoju, a także implementacji technologii AI w kluczowych obszarach działań operacyjnych sił zbrojnych. Mówimy tu np. o analizie informacji wywiadowczo-rozpoznawczych, autonomicznych systemach bojowych czy optymalizacji logistyki wojskowej” - podał płk Turek.

O kluczowym momencie dla Polski mówił Krzysztof Szubert, pełnomocnik dyrektora Instytutu Łączności, ekspert NATO DIANA oraz Senior Associate Member, University of Oxford.

„Jesteśmy jako kraj w kluczowym momencie budowy przewag konkurencyjnych i zajmowania pozycji rynkowej w obszarze szeroko rozumianej sztucznej inteligencji. Dziś trwa strategiczny wyścig między światowymi potęgami, jak Chiny, USA oraz Bliski Wschód, który inwestuje ogromne środki w AI. Europa i Polska również mają potencjał intelektualny, żeby zająć znaczącą pozycję w tym globalnym wyścigu, stawiając jednak na specjalizację w wybranych obszarach, w tym m.in. na cyberbezpieczeństwo wsparte dedykowanymi funduszami, zarówno krajowymi, jak i europejskimi” - zaznaczył Krzysztof Szubert.

Podkreślił, że mamy w Polsce dobre zaplecze merytoryczne, skupione między innymi w instytutach badawczych, jak Instytut Łączności, realizujące również projekty komercyjne.

„Mamy w Polsce najlepszych specjalistów w dziedzinie algorytmów, matematyki i architektury IT, którzy mogą tworzyć wysoce wyspecjalizowane systemy sztucznej inteligencji” - podkreślał Dariusz Piotrowski, dyrektor zarządzający Dell Technologies Polska.

Zwrócił uwagę, że z polskiej perspektywy lepiej skupić się na wąskiej i specjalistycznej AI oraz wytrenowaniu modeli, które zostaną wykorzystane do realizacji konkretnych zadań w kilku kluczowych branżach. 

„To przyniesie lepsze efekty dla Polski niż ściganie się z wielkimi graczami inwestujących miliardy dolarów w otwarte systemy AI” - ocenił Dariusz Piotrowski.

W podobnym tonie wypowiadał się Grzegorz Latosiński, dyrektor generalny Palo Alto Networks Polska. Podkreślił przy tym, żeby zdecydowanie wyjść poza strefę planowania i przyśpieszyć realne działania, zwłaszcza te w obszarze cyberbezpieczeństwa, gdzie wciąż brakuje wyspecjalizowanych kadr.

Według Macieja Dudkiewicza, dyrektora Pionu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Projektów NASK-PIB, Polska w celu wykorzystania rewolucji technologicznej opartej o AI musi budować kompetencje cyfrowe całego społeczeństwa, zarówno w obszarze cybebrbezpieczeństwa, jak i wykorzystania nowych technologii. 

„Szczególny nacisk trzeba położyć na dobre, systemowe programy w szkołach i przygotowanie nauczycieli” - podkreślił. Jak zaznaczył, takie działania NASK realizuje od lat i obecnie także planuje rozwój projektów na rzecz budowania kompetencji uczniów i nauczycieli w obszarze zastosowań AI.

Dobrym przykładem skutecznej implementacji rozwiązań AI jest sektor bankowy. 

„Od lat banki są liderami we wprowadzaniu najnowszych technologii w sposób bezpieczny i przyjazny dla klientów. Dziś bez AI nie ma nowoczesnej bankowości” - powiedział Bartosz Sokoliński, dyrektor ds. rozwiązań AI w Banku Ochrony Środowiska.

Adam Paczuski, przedsiębiorca z sektora IT, szef spółki TSS i pełnomocnik zarządu ds. sztucznej inteligencji w Krajowej Izbie Gospodarki Cyfrowej wskazał na rolę infrastruktury energetycznej. 

„Rozwój sztucznej inteligencji, która opiera się na przetwarzaniu danych i trenowaniu algorytmów, oprócz kadr i narzędzi wymagać będzie potężnych zasobów energii elektrycznej. I w tym kontekście musimy przyspieszyć transformację energetyczną, budowę nowych sieci przesyłowych i magazynów energii” - wskazał ekspert.

Dodał, że przyspieszenie transformacji energetycznej zależy w głównej mierze od dobrych regulacji prawnych i zasobów finansowych.

W kwestii finansowania budowy polskiej sztucznej inteligencji głos zabrał Bartłomiej Bąk, przedstawiciel spółki MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, przygotowującej koncepcję „Polish Defence Fund” (PDF) - polskiego funduszu technologicznego, którego powołanie zainicjowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

„Przygotowywany obecnie Fundusz o kapitalizacji 100 mln euro, będzie platformą mobilizującą polski i międzynarodowy kapitał do inwestowania w innowacyjne projekty technologii obronnych i podwójnego zastosowania, działające w sektorze obronnym i cywilnym” - wskazał Bartłomiej Bąk.

Dodał, że PDF będzie funkcjonował jako niezależny fundusz inwestycyjny typu venture capital, na zasadach rynkowych i z przewagą polskich środków, co pozwoli na skuteczne zabezpieczenie interesów państwa, a jednocześnie realizowanie celów resortu obrony RP.

„To nie jest nieznany mechanizm, ponieważ fundusze w takim modelu skutecznie funkcjonują - choćby przy NATO (NATO Innovation Fund) czy CIA (fundusz IQT). Można powiedzieć, że PDF będzie krajowym uzupełnieniem dla NATO Innovation Fund” - zaznaczył ekspert.

Prowadzący debatę, dr Jacek Raubo z Defence24.pl i Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz Bartosz Loba z KIGC, zapowiedzieli kolejne spotkania w gronie przedstawicieli kluczowych podmiotów sektora cyfrowego i debaty o polskiej cyfryzacji z perspektywy obywatela.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 17.04.2025, 09:25
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ