Pobierz materiał i Publikuj za darmo

LONDYN--(BUSINESS WIRE)-- Światowe Stowarzyszenie Cementu i Betonu (GCCA) ogłasza wprowadzenie ocen niskoemisyjności (LCR) cementu i betonu - pierwszego tego rodzaju przejrzystego globalnego systemu oceny, który będzie umożliwiał identyfikację cementu i betonu na podstawie ich śladu węglowego. System oceny ma wesprzeć klientów w położeniu nacisku na zrównoważony rozwój przy wyborze materiałów budowlanych poprzez zastosowanie przejrzystej i intuicyjnej skali od AA do G.
Ta informacja prasowa zawiera multimedia. Pełna treść informacji prasowej znajduje się tutaj: https://www.businesswire.com/news/home/20250424611392/pl/
System LCR, inspirowany takimi znanymi systemami oceny, jak świadectwa charakterystyki energetycznej UE i system oceny energetycznej budynków mieszkalnych w USA, oferuje proste, przejrzyste i elastyczne narzędzie, które wesprze budowniczych, architektów, rządy, planistów i konsumentów na całym świecie w podejmowaniu bardziej uzasadnionych i zrównoważonych wyborów.
Thomas Guillot, dyrektor generalny GCCA:
„Cement i beton to podstawy nowoczesnego życia – od budynków, w których mieszkamy, po drogi, którymi podróżujemy i infrastrukturę, która obsługuje dostawy czystej wody i ekologicznej energii. Wobec wzrostu światowego popytu na zrównoważone budownictwo, potrzeba większej przejrzystości w temacie śladu węglowego materiałów budowlanych jest większa niż kiedykolwiek.
Nasz system oceny emisyjności sprzyja bardziej zrównoważonym praktykom w zakresie zakupów i umożliwi całemu łańcuchowi wartości przyspieszenie dekarbonizacji”.
System oceny został zaprojektowany tak, aby umożliwiać łatwą rozpoznawalność - prosta grafika jednoznacznie wyraża ocenę produktu. System oceny emisyjności cementu i betonu zapewnia spójność i powtarzalność. Poszczególne kraje mogą przyjąć system w wersji globalnej lub dostosować go, jeśli lokalne normy rozliczania emisyjności różnią się od światowych.
Riccardo Savigliano, kierownik Działu Systemów Energetycznych i Dekarbonizacji, UNIDO:
„Jest to ogromny krok w stronę ujednolicenia globalnych definicji niskoemisyjnego cementu i betonu w celu wsparcia dekarbonizacji”.
Dzięki znaczącym projektom budowlanym, w których zastosowano niskoemisyjne cement i beton, branża robi spore postępy. Wprowadzenie tego globalnego systemu oceny to kolejny kamień milowy na drodze do większego zrównoważenia.
Marlène Dance, specjalistka od dekarbonizacji i zrównoważonego projektowania w Bouygues Bâtiment International:
„Uważamy, że spójny światowy system oceny emisyjności - przyjęty przez wszystkie kraje i stosowany przez wszystkich dostawców betonu - przyniósłby rewolucyjną zmianę.
Dostrzegamy ogromną wartość prostego, łatwego w obsłudze narzędzia, dostosowanego do potrzeb zespołów budowlanych. Umożliwi to naszym ekipom lepsze zrozumienie tematu i zarządzanie śladem węglowym betonu użytego do realizacji danego projektu”.
Thomas Guillot dodaje:
„Dzięki temu systemowi oceny rządy, decydenci i sektor prywatny mogą wprowadzić preferencje dla cementu i betonu o niskiej emisyjności w procesie zakupów, co z kolei będzie sprzyjać położeniu przez branżę większego nacisku na dekarbonizację tych kluczowych materiałów budowlanych”.
Uwaga dla redakcji
System oceny ma być stosowany ze środowiskowymi deklaracjami produktu (EPD), które z definicji podlegają weryfikacji przez inne podmioty.
W systemie oceny stosuje się definicje liczbowe, wyrażone w jednostkach ekwiwalentu dwutlenku węgla na tonę cementu i metr sześcienny produktu betonowego (ECO2e/m3), określanego również jako potencjał globalnego ocieplenia (GWP) i obliczanego zgodnie ze standardami środowiskowych deklaracji produktu (EPD). Definicje produktów jako „niskoemisyjnych” i „o niemal zerowej emisyjności” zostały zainspirowane przez wskaźniki dla produkcji cementu stworzone przez Międzynarodową Agencję Energetyczną i w ramach inicjatywy GCCA 2050 Cement and Concrete Industry Roadmap for Net Zero Concrete.
W poszczególnych krajach można przyjąć i stosować system oceny cementu według GCCA. Jako praktyczny przykład mogą służyć Niemcy. Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu oraz VDZ (Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Cementu) opracowało schemat w pełni zgodny z systemem GCCA, który został już wdrożony.
Inicjatywa GCCA współpracowała z zaproponowaną przez forum Clean Energy Ministerial Inicjatywą na rzecz głębokiej dekarbonizacji przemysłu (IDDI) i zainteresowanymi stronami nad wdrożeniem zestawu definicji dotyczących betonu i stosowanych na całym świecie. Definicje te można zastosować od razu w znacznej większości krajów. Jeśli w danym kraju stosuje się odmienną praktykę rozliczania emisyjności produktów, wskaźniki oceny można dostosować. Proces dostosowania został już zakończony w Wielkiej Brytanii.
Oceny cementu i betonu według GCCA można stosować w połączeniu z krajowymi i lokalnymi wskaźnikami odniesienia i celami, aby wspierać zakupy materiałów niskoemisyjnych.
Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.
Wersja źródłowa dostępna na businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20250424611392/pl/
Źródło: Global Cement and Concrete Association
KONTAKT:
Paul Adeleke
e-mail: Paul.Adeleke@gccassocation.org
Źródło informacji: Business Wire
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.04.2025, 11:07 |
Źródło informacji | Business Wire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |