Newsletter

Rusza pierwszy na świecie system oceny emisyjności cementu i betonu

25.04.2025, 11:07aktualizacja: 25.04.2025, 11:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Business Wire/Global Cement and Concrete Association
Business Wire/Global Cement and Concrete Association
• Globalny system ma być bodźcem skłaniającym do pozyskiwania bardziej zrównoważonych materiałów budowlanych. • System zapewni przejrzystość i zaufanie oraz pomoże rządom i firmom w identyfikacji i zakupie bardziej zrównoważonego cementu i betonu, czyli, nie licząc wody, najczęściej używanej substancji na świecie.

LONDYN--(BUSINESS WIRE)-- Światowe Stowarzyszenie Cementu i Betonu (GCCA) ogłasza wprowadzenie ocen niskoemisyjności (LCR) cementu i betonu - pierwszego tego rodzaju przejrzystego globalnego systemu oceny, który będzie umożliwiał identyfikację cementu i betonu na podstawie ich śladu węglowego. System oceny ma wesprzeć klientów w położeniu nacisku na zrównoważony rozwój przy wyborze materiałów budowlanych poprzez zastosowanie przejrzystej i intuicyjnej skali od AA do G.

Ta informacja prasowa zawiera multimedia. Pełna treść informacji prasowej znajduje się tutaj: https://www.businesswire.com/news/home/20250424611392/pl/ 

System LCR, inspirowany takimi znanymi systemami oceny, jak świadectwa charakterystyki energetycznej UE i system oceny energetycznej budynków mieszkalnych w USA, oferuje proste, przejrzyste i elastyczne narzędzie, które wesprze budowniczych, architektów, rządy, planistów i konsumentów na całym świecie w podejmowaniu bardziej uzasadnionych i zrównoważonych wyborów.

Thomas Guillot, dyrektor generalny GCCA:

„Cement i beton to podstawy nowoczesnego życia – od budynków, w których mieszkamy, po drogi, którymi podróżujemy i infrastrukturę, która obsługuje dostawy czystej wody i ekologicznej energii. Wobec wzrostu światowego popytu na zrównoważone budownictwo, potrzeba większej przejrzystości w temacie śladu węglowego materiałów budowlanych jest większa niż kiedykolwiek.

Nasz system oceny emisyjności sprzyja bardziej zrównoważonym praktykom w zakresie zakupów i umożliwi całemu łańcuchowi wartości przyspieszenie dekarbonizacji”.

System oceny został zaprojektowany tak, aby umożliwiać łatwą rozpoznawalność - prosta grafika jednoznacznie wyraża ocenę produktu. System oceny emisyjności cementu i betonu zapewnia spójność i powtarzalność. Poszczególne kraje mogą przyjąć system w wersji globalnej lub dostosować go, jeśli lokalne normy rozliczania emisyjności różnią się od światowych.

Riccardo Savigliano, kierownik Działu Systemów Energetycznych i Dekarbonizacji, UNIDO:

„Jest to ogromny krok w stronę ujednolicenia globalnych definicji niskoemisyjnego cementu i betonu w celu wsparcia dekarbonizacji”.

Dzięki znaczącym projektom budowlanym, w których zastosowano niskoemisyjne cement i beton, branża robi spore postępy. Wprowadzenie tego globalnego systemu oceny to kolejny kamień milowy na drodze do większego zrównoważenia.

Marlène Dance, specjalistka od dekarbonizacji i zrównoważonego projektowania w Bouygues Bâtiment International:

„Uważamy, że spójny światowy system oceny emisyjności - przyjęty przez wszystkie kraje i stosowany przez wszystkich dostawców betonu - przyniósłby rewolucyjną zmianę.

Dostrzegamy ogromną wartość prostego, łatwego w obsłudze narzędzia, dostosowanego do potrzeb zespołów budowlanych. Umożliwi to naszym ekipom lepsze zrozumienie tematu i zarządzanie śladem węglowym betonu użytego do realizacji danego projektu”.

Thomas Guillot dodaje:

„Dzięki temu systemowi oceny rządy, decydenci i sektor prywatny mogą wprowadzić preferencje dla cementu i betonu o niskiej emisyjności w procesie zakupów, co z kolei będzie sprzyjać położeniu przez branżę większego nacisku na dekarbonizację tych kluczowych materiałów budowlanych”.

Uwaga dla redakcji

System oceny ma być stosowany ze środowiskowymi deklaracjami produktu (EPD), które z definicji podlegają weryfikacji przez inne podmioty.

W systemie oceny stosuje się definicje liczbowe, wyrażone w jednostkach ekwiwalentu dwutlenku węgla na tonę cementu i metr sześcienny produktu betonowego (ECO2e/m3), określanego również jako potencjał globalnego ocieplenia (GWP) i obliczanego zgodnie ze standardami środowiskowych deklaracji produktu (EPD). Definicje produktów jako „niskoemisyjnych” i „o niemal zerowej emisyjności” zostały zainspirowane przez wskaźniki dla produkcji cementu stworzone przez Międzynarodową Agencję Energetyczną i w ramach inicjatywy GCCA 2050 Cement and Concrete Industry Roadmap for Net Zero Concrete.

W poszczególnych krajach można przyjąć i stosować system oceny cementu według GCCA. Jako praktyczny przykład mogą służyć Niemcy. Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu oraz VDZ (Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Cementu) opracowało schemat w pełni zgodny z systemem GCCA, który został już wdrożony.

Inicjatywa GCCA współpracowała z zaproponowaną przez forum Clean Energy Ministerial Inicjatywą na rzecz głębokiej dekarbonizacji przemysłu (IDDI) i zainteresowanymi stronami nad wdrożeniem zestawu definicji dotyczących betonu i stosowanych na całym świecie. Definicje te można zastosować od razu w znacznej większości krajów. Jeśli w danym kraju stosuje się odmienną praktykę rozliczania emisyjności produktów, wskaźniki oceny można dostosować. Proces dostosowania został już zakończony w Wielkiej Brytanii.

Oceny cementu i betonu według GCCA można stosować w połączeniu z krajowymi i lokalnymi wskaźnikami odniesienia i celami, aby wspierać zakupy materiałów niskoemisyjnych.

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Wersja źródłowa dostępna na businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20250424611392/pl/ 

Źródło: Global Cement and Concrete Association

KONTAKT:

Paul Adeleke

e-mail: Paul.Adeleke@gccassocation.org 

Źródło informacji: Business Wire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.04.2025, 11:07
Źródło informacji Business Wire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ