Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Celem kampanii jest popularyzowanie wiedzy o tym, jak ważne jest korzystanie z fachowej pomocy na każdym etapie terapii oraz jakie korzyści płyną z odpowiedzialnego, świadomego stosowania leków. To współdziałanie lekarza, farmaceuty i pacjenta może realnie poprawić jakość życia i skuteczność leczenia każdego z nas.
W ramach „DOZkonałej LEKCJI ZDROWIA”, portal DOZ.pl uruchomił nieodpłatne konsultacje z farmaceutami na dedykowanej infolinii pod numerem 800 110 110 - od poniedziałku do piątku, w godzinach: 7:00 - 22:00.
Jak podkreśliła Marta Markiewicz-Melon, prezes Fundacji Rzecznicy Zdrowia, ta inicjatywa ma szansę, aby całkowicie odmienić oblicze polskiej farmacji oraz scenę ochrony zdrowia w naszym kraju. „W erze informacji, które bombardują nas każdego dnia - często niezweryfikowanych i pełnych fake newsów medycznych - farmaceuci stają się najbardziej dostępnymi i wiarygodnymi osobami w systemie. To oni powinni pełnić rolę solidnej bazy wiedzy dla całego społeczeństwa” - zaznaczyła Marta Markiewicz.
Dlaczego adherencja jest tak ważna?
Adherencja, jako przestrzeganie zaleceń lekarza i farmaceuty to warunek skuteczności terapii. Niestety, rzeczywistość często wygląda inaczej. Wielu pacjentów nieświadomie naraża się na ryzyko, niewłaściwie przyjmując leki, łącząc je bez konsultacji z fachowcem czy zapominając o dawkach i porach podania.
Statystyki mówią same za siebie - aż 30% pacjentów nie stosuje się do zaleceń, co skutkuje brakiem oczekiwanych efektów i poważnymi powikłaniami zdrowotnymi.
Jak podkreśla mgr farm. Bożena Szymańska - ekspert w kampanii DOZkonała LEKCJA ZDROWIA: „Ta kampania opiera się na rzetelnych badaniach. Wiemy, że nieprzestrzeganie zaleceń, obniża skuteczność terapii. Co więcej, niewłaściwe stosowanie leków może prowadzić do powikłań, a nawet zagrozić życiu pacjenta. Dodatkowo, generuje ogromne koszty dla systemu ochrony zdrowia w postaci leczenia powikłań, dodatkowych hospitalizacji”.
Czym wyróżnia się „DOZkonała Lekcja Zdrowia”?
W ramach kampanii, DOZ.pl uruchomił specjalną infolinię, na której farmaceuci będą dyżurować, służąc fachową pomocą i wyjaśniając wszelkie wątpliwości pacjentów - nawet te najprostsze.
Równocześnie na stronie DOZ.pl dostępne będą odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z przyjmowaniem leków, dawkowaniem i bezpieczeństwem.
Ponadto, przygotowano nowoczesne materiały edukacyjne, które krok po kroku wyjaśniają, jak prawidłowo odczytywać ulotki, na co zwracać uwagę, i dlaczego tak istotne jest przestrzeganie schematów dawkowania. W celu zwiększenia przystępności i skuteczności przekazu kampanii, do współtworzenia projektu zaangażował się znany i ceniony rysownik Henryk Sawka. Jego humorystyczne ilustracje trafnie obrazują najważniejsze problemy związane z właściwym stosowaniem leków, jednocześnie przyciągając uwagę odbiorców.
Edukacja i zaufanie - fundament skutecznej terapii
„Mam możliwość spojrzenia na tę kwestię z dwóch stron” - mówi prof. Maciej Rabijewski. „Od 30 lat prowadzę praktykę lekarską, a moja żona to farmaceutka. Lekarz w przychodni przepisuje lek, i nie ma czasu porozmawiać z pacjentem, nie ma czasu wyjaśnić czy przyjmować leki rano czy wieczorem, z czym wolno łączyć, a z czym nie. Nie ma czasu” - zaznacza prof. Rabijewski.
„Dlatego tak ważna jest rola farmaceuty. To farmaceuta w aptece tłumaczy pacjentowi, na co choruje, dlaczego dostał takie a nie inne leki i jak je stosować. Rola farmaceuty i lekarza jest komplementarna - oboje stanowią zespół dbający o zdrowie pacjenta” - dodaje.
Dlaczego nie można lekceważyć adherencji?
Zignorowanie zasad przyjmowania leków to nie tylko ryzyko nieskutecznej terapii, ale i poważnych powikłań - czasami wymuszających hospitalizację. Szacuje się, że brak przestrzegania zaleceń może obniżyć skuteczność leczenia nawet o 50%.
„Współpraca lekarza i farmaceuty to nie tylko schemat, lecz konieczność. To od naszej wspólnej pracy zależy, czy pacjent wróci do zdrowia” - podkreśla prof. Maciej Rabijewski, lekarz z 30-letnim doświadczeniem, prywatnie mąż farmaceutki prowadzącej aptekę.
Prof. Rabijewski dodaje: „Od lat prowadzę praktykę lekarską, a moja żona, farmaceutka, pracuje w aptece. Często lekarz nie ma czasu, by szczegółowo wyjaśnić pacjentowi, kiedy i jak przyjmować leki. Właśnie dlatego tak istotną rolę odgrywa farmaceuta - to on informuje pacjenta, na co choruje, dlaczego dostał takie a nie inne leki i jak je prawidłowo stosować”.
Interakcje leków i suplementów
Dr farm. Adrian Bryła podkreśla, że przeciętny pacjent przyjmuje około 4 leków i 3,5 suplementu diety. To mieszanka, która może prowadzić do niepożądanych interakcji - działań polekowych, które w najlepszym wypadku nie przyniosą oczekiwanych efektów, a w gorszym mogą poważnie zagrozić zdrowiu.
„Samoleczenie i niewłaściwe przyjmowanie leków to najczęstsze przyczyny powikłań i hospitalizacji” - przestrzega dr farm. Adrian Bryła. - A znaczenie ma wszystko: pora dnia, przyjmowania leku, systematyczność, a nawet czym popijamy lek”.
„Podsumowując, kluczem do sukcesu jest edukacja pacjenta, zaufanie do fachowej wiedzy i pełne zrozumienie schematów leczenia. Wszystko to w dużej mierze zależy od współpracy pacjenta, lekarza i farmaceuty - zamiast jedynie walczyć z objawami, należy działać kompleksowo, znając i stosując się do zaleceń, bo od tego zależy nasze szybkie powrócenie do zdrowia i jakość życia” - mówi mgr farm. Bożena Szymańska.
DOZkonałej LEKCJI ZDROWIA: https://www.doz.pl/lp/lekcja-zdrowia
Źródło informacji: Media dla Zdrowia
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 19.05.2025, 14:44 |
Źródło informacji | Agencja Media dla Zdrowia |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
W pacjencie zawsze widzieć człowieka. Rusza druga edycja konkursu Leczmy z troską!
- 20.05.2025, 09:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: TEVA
-
NCCN przyłącza się do światowych organizacji na rzecz walki z rakiem na pierwszym międzynarodowym spotkaniu szkoleniowo-mentorskim w sprawie planów leczenia onkologicznego
Stowarzyszenie National Comprehensive Cancer Network z siedzibą w USA znalazło się wśród przedstawicieli nawet 75 krajów biorących udział w Cancer Planners Forum w Genewie w Szwajcarii.- 14.05.2025, 13:46
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PR Newswire
-
Eksperci wskazują, że szczepienia ochronne dorosłych to sposób na zdrowsze i dłuższe życie PAP
Populacja w Europie szybko się starzeje, a osoby dorosłe, szczególnie po pięćdziesiątce są grupą narażoną na choroby zakaźnie i wywołane przez nie powikłania. Poprawę ich bezpieczeństwa ma zapewnić opracowywany w UE program szczepień ochronnych. Pierre Van Damme z Uniwersytetu w Antwerpii (Belgia) i prof. Paolo Bonanni z Uniwersytetu we Florencji (Włochy), założyciele Adult Immunization Board (AIB), mówią w rozmowie z PAP, jak i dlaczego powinno się zachęcać dorosłych do szczepień.- 14.05.2025, 09:11
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ