Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rynek finansowy, w tym rynek ubezpieczeniowy, podlega ciągłym zmianom i jest przedmiotem wielu procesów regulacyjnych. Polska Izba Ubezpieczeń jest zaangażowana w opiniowanie regulacji prawnych na poziomie krajowym, a także unijnym, wypracowując stanowiska negocjacyjne Polski.
Jurand Drop, wiceminister finansów, w jednym z wystąpień otwierających XII Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń podkreślał, że rynek ubezpieczeniowy jest ważną częścią gospodarki, a stabilność finansowa tego segmentu jest bardzo istotna. Według danych KNF składka przypisana krajowym zakładom ubezpieczeń w 2024 r. wyniosła 85 miliardów 680 milionów złotych i wzrosła w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku o prawie 9 proc. Według wiceministra sektor jest ważnym podatnikiem. W 2024 roku podmioty branży ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej wpłaciły do budżetu państwa łącznie niemal 1 miliard 317 milionów złotych z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.
Cezary Stypułkowski, prezes zarządu Banku Pekao S.A., moderator otwierającej kongres PIU debaty poruszającej tematy geopolityczne „Konkurencyjność - regulacje”, zwrócił uwagę, że od wielu lat toczy się dyskusja na temat tego, co jest nadrzędne.
„Czy mówimy o interesie narodowym, czy próbujemy chronić lub promować perspektywę europejską? Jak postępować, znając raport Draghiego, który mówi o konieczności zgromadzenia 800 miliardów euro, aby usprawnić regulacje w złożonym środowisku składającym się z 27 krajów?” - pytał prezes Banku Pekao S.A.
Jednocześnie zmieniło się planowanie wydatków przez europejskie kraje i rodziny, oprócz wyzwań międzynarodowych pojawiły się lokalne, np. rosnące koszty energii i wydatki na obronę.
Jan Krzysztof Bielecki, były premier Rzeczpospolitej Polskiej, minister ds. integracji europejskiej, doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego, przekonywał, że najważniejsze jest ustalenie, o czym rozmawiamy. Według niego warto zastanowić się, co znaczy zintegrowana Europa, skoro byliśmy świadkami brexitu i obserwujemy działania Węgier.
Były premier powiedział, że jako kraj staramy się znaleźć rozwiązania na jutro, bazując na rozwiązaniach wczorajszych - to nasz podstawowy błąd. Według niego dziś chcemy konkurować z Chinami, USA, a mamy państwa UE, które nie zgadzają się ze sobą w podstawowych kwestiach.
Dr Vittorio Grilli, były minister gospodarki i finansów Włoch, ekonomista, wykładowca akademicki przekonywał, że aby pójść dalej, musimy określić reguły gry i potrzebujemy uproszczeń i deregulacji, żeby lepiej i łatwiej stosować przepisy odzwierciedlające stan rynku.
Według niego rynek europejski nie jest jednolity, mamy dwa poziomy dyskusji: polityczny i gospodarczy. W sferze polityki mamy jedność, ale w gospodarce wiele krajów kieruje się wyłącznie swoimi interesami. Pojawiły się też nieznane i nieprzewidywalne ruchy ważnych światowych graczy, np. USA czy Chin.
Dr hab. Jacek Jastrzębski, prof. UW, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego stwierdził, że z uwagi na jasny przekaz, który dociera do nas zza Atlantyku i który musimy przyswoić, otwarcie rozmawiamy ostatnio o roli czynnika bezpieczeństwa narodowego oraz o roli czynnika państwa w gospodarce, w tym na rynkach finansowych.
„Jednym z głównych tematów, na których powinny się skoncentrować europejskie urzędy nadzoru w dyskusjach o integracji rynku finansowego, powinno być wzmocnienie nadzoru nad działalnością transgraniczną, w tym kwestia swobody świadczenia usług i swoboda przedsiębiorczości. Dotyczy to w szczególności działalności ubezpieczeniowej. Pokusa nadużycia w tym sektorze rynku jest szczególnie silna. W związku z działalnością jednego z zagranicznych ubezpieczycieli w Polsce musieliśmy ostatnio skorzystać ze swoistej >>opcji atomowej<<, ponieważ w tym przypadku widać było wyraźnie, że model biznesowy stworzony w ramach swobody świadczenia usług może być szkodliwy dla polskiego rynku i może zakłócić konkurencję na nim” - przekonywał przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.
Debata zakończyła się wspólnym wnioskiem, że obowiązujące regulacje wymagają przeglądu, a skuteczna integracja europejskiego rynku finansowego powinna iść w parze ze wzmocnionym nadzorem transgranicznym. Uczestnicy zgodnie podkreślili, że bez zdecydowanej woli politycznej nawet najlepiej przygotowane reformy mogą pozostać jedynie teorią. Istotnym pytaniem, które pozostało otwarte, jest kwestia kompromisu - na ile jesteśmy gotowi zrezygnować z obecnej stabilności, aby zwiększyć konkurencyjność na rynku.
Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń jest ważnym wydarzeniem dla rynku finansowego. Stanowi platformę dyskusji, wymiany doświadczeń, opinii na temat obecnej sytuacji i perspektyw rozwoju rynku ubezpieczeniowego w Polsce. Jest to czas integracji środowiska ubezpieczeniowego, budowania pozytywnego wizerunku branży ubezpieczeniowej i dyskusji wewnętrznej, które pozwolą na tworzenie wspólnego stanowiska.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.05.2025, 13:27 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
PLL LOT zostały wybrane do realizacji przewozów lotniczych i operacji MEDEVAC w ramach unijnego programu rescEU
• PLL LOT podpisały umowę na realizację usług przewozów lotniczych i operacji MEDEVAC.
• W ramach unijnego instrumentu rescEU w Unijnym Mechanizmie Ochrony Ludności narodowy przewoźnik będzie realizował loty o charakterze ratunkowym.
• Projekt potwierdza kompetencje operacyjne i zaangażowanie PLL LOT w działania o strategicznym znaczeniu.- 09.07.2025, 15:21
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT
-
Image
Debata ORLEN: polskiej prezydencji udało się wprowadzić do agendy UE wiele ważnych inicjatyw PAP
Mapa drogowa całkowitego odejścia od surowców z Rosji, wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw i magazynowania gazu, opracowanie szeregu pakietów deregulacyjnych - to, zdaniem uczestników debaty Grupy ORLEN, kluczowe osiągnięcia prezydencji Polski w Radzie UE w obszarze energetyki. Co najważniejsze, wszystkie te inicjatywy cieszą się poparciem europejskich rządów oraz instytucji i mają być kontynuowane.- 09.07.2025, 12:49
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Hisense wprowadza nowy 116-calowy telewizor UX TV z technologią RGB-MiniLED z oszałamiającą precyzją kolorów
- 09.07.2025, 11:42
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ