Newsletter

Zdrowie i styl życia

Aplikacje internetowe - zagrożenie dla życia i zdrowia zwierząt

24.06.2025, 14:24aktualizacja: 24.06.2025, 14:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna stanowczo sprzeciwia się praktykom polegającym na świadczeniu usług weterynaryjnych za pośrednictwem aplikacji lub platform internetowych, które oferują zdalne konsultacje, w tym wideokonsultacje, z lekarzami weterynarii. Rada podkreśla, że działania tego typu stanowią naruszenie obowiązujących przepisów prawa oraz zasad etyki zawodowej.

W ostatnim czasie pojawiły się na rynku rozwiązania cyfrowe, które - mimo iż ich regulaminy deklarują brak świadczenia usług weterynaryjnych - w rzeczywistości umożliwiają zdalne konsultacje z lekarzami weterynarii w zakresie zdrowia zwierząt. Krajowa Rada przypomina, że zgodnie z ustawą o zakładach leczniczych dla zwierząt, usługi weterynaryjne obejmują m.in. badanie stanu zdrowia zwierząt, rozpoznawanie i leczenie chorób oraz udzielanie porad i konsultacji.

„Każda taka czynność, nawet jeśli nazywana jest >>prediagnozą<< lub przedstawiana jako analiza algorytmu, mieści się w definicji ustawowej usługi weterynaryjnej i podlega odpowiednim regulacjom. Mowa tu nie tylko o naruszeniu prawa w ramach działania aplikacji, lecz także o realnym zagrożeniu dla zdrowia i życia zwierząt oraz ludzi np. w przypadku braku rozpoznania wścieklizny lub innych chorób odzwierzęcych” - mówi Marek Mastalerek prezes Krajowej Rady Lekarsko - Weterynaryjnej.

Należy dodać, że w ramach swoich kompetencji wszystkie organy państwa powinny przeciwdziałać naruszaniu prawa. Dotyczy to także organów samorządu terytorialnego, tym większe zdumienie wywołały doniesienia o współpracy np. władz Wrocławia z tego typu aplikacją.

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna podkreśla, że lekarz weterynarii nie może podejmować leczenia zwierzęcia bez jego bezpośredniego zbadania - wymóg ten wynika wprost z Kodeksu Etyki Lekarza Weterynarii. Tym samym udzielanie zaleceń zdrowotnych jedynie na podstawie informacji przekazanych zdalnie przez opiekuna zwierzęcia, bez osobistego badania pacjenta, jest niedopuszczalne i stwarza ryzyko dla zdrowia, a nawet życia zwierząt.

Ponadto, świadczenie usług weterynaryjnych wymaga prowadzenia działalności w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt, posiadającego odpowiednie wyposażenie i warunki techniczne. W ocenie KRL-W, próby obejścia tych przepisów poprzez tworzenie aplikacji i usług działających poza systemem zakładów leczniczych są nie tylko nielegalne, ale również naruszają interes publiczny i zaufanie obywateli do zawodu lekarza weterynarii jako zawodu zaufania publicznego.

„Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna, ani inne organy samorządu lekarzy weterynarii, nie mają kompetencji do nadzoru nad przedsiębiorcami prowadzącymi aplikacje, lecz będziemy podejmować wszelkie przewidziane prawem działania chociażby w postaci zawiadomień do organów ścigania (przepisy o charakterze karnym zabraniają świadczenia usług weterynaryjnych inaczej niż w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt), czy zawiadomień właściwych organów administracji rządowej” - zapowiada Marek Mastalerek.

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna przypomina także, że lekarze weterynarii są zobowiązani do przestrzegania przepisów prawa oraz zasad etyki zawodowej. Udzielanie porad i konsultacji za pośrednictwem aplikacji lub platform, z pominięciem badania zwierzęcia i poza zakładem leczniczym, może skutkować odpowiedzialnością zawodową i prawną. Dlatego Samorząd zamierza składać wnioski do rzeczników odpowiedzialności zawodowej okręgowych izb lekarsko-weterynaryjnych w sytuacji, gdy potwierdzi się udział poszczególnych lekarzy weterynarii w procederze działania aplikacji.

„Musimy też zawsze pamiętać, że zwierzęta nie są rzeczami, a próba zredukowania obowiązku dbania o zdrowie zwierzęcia przez jego opiekuna do kontaktu ze swego rodzaju >>internetowym działem obsługi klienta<<, jest całkowitym nieporozumieniem i poza wszystkimi wspomnianymi argumentami prowadzi także do uprzedmiotowienia zwierząt” - podsumowuje prezes Marek Mastalerek.

KRL-W podjęła w tym zakresie w dniu 5 czerwca 2025 r. szczegółowe stanowisko (dostępne podlinkiem: https://vetpol.org.pl/stanowisko-krlw-w-przedmiocie-niedopuszczalnosci-swiadczenia-uslug-weterynaryjnych-za-posrednictwem-aplikacji-lub-platform-internetowych/) i jednocześnie apeluje o zdecydowane działania legislacyjne oraz nadzorcze, mające na celu przeciwdziałanie tego rodzaju praktykom, które narażają zdrowie zwierząt oraz podważają integralność i etyczne fundamenty wykonywania zawodu lekarza weterynarii w Polsce.

Źródło informacji: Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.06.2025, 14:24
Źródło informacji Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ