Pobierz materiał i Publikuj za darmo
GENEWA, 2 lipca 2025 r. /PRNewswire/ -- Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) we współpracy z miastami i instytucjami badawczymi z Chin i Europy zorganizowała w Genewie w Szwajcarii „Okrągły stół poświęcony proaktywnemu zdrowiu zgodnemu z celem 1,5°C”. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez Centrum Współpracy WHO ds. Powszechnego Ubezpieczenia Zdrowotnego (Chińskie Centrum Badań nad Rozwojem Zdrowia Uniwersytetu Pekińskiego) oraz Instytut Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju Ningyuan.
Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Departamentu Środowiska, Zmian Klimatu i Zdrowia WHO, autonomicznego powiatu Baoting Li i Miao prowincji Hainan w Chinach, miasta Vichy we Francji, Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pekińskiego, Szpitala Zachodniochińskiego Uniwersytetu Syczuańskiego, a także eksperci ds. proaktywnego zdrowia z europejskich instytucji zajmujących się termalizmem, żywnością i standaryzacją. Wspólnie zastanawiali się nad zintegrowanymi działaniami w zakresie klimatu i zdrowia na rzecz zrównoważonej przyszłości.
Kluczowym wydarzeniem było oficjalne uruchomienie inicjatywy na rzecz proaktywnego zdrowia zgodnego z celem „Geneva 1.5°C Proactive Health Initiative”, pierwszej na świecie transnarodowej platformy akademicko-przemysłowo-rządowej skupiającej się na zarządzaniu klimatem i zdrowiem w kontekście miejskim.
Okrągły stół skupił się na trzech głównych tematach: nowym paradygmacie „Proaktywne zdrowie zgodne z celem 1,5°C”, innowacyjnych praktykach „Od laboratorium do społeczności” oraz działaniach miejskich na rzecz zdrowia.
• Określenie nowego paradygmatu: „Proaktywne zdrowie zgodne z celem 1,5°C”
Podczas sympozjum przedstawiono całościowe ramy „Proaktywnego zdrowia zgodnego z celem 1,5°C”, podkreślając znaczące korzyści zdrowotne wynikające z ograniczenia globalnego ocieplenia o 1,5°C. Eksperci WHO zwrócili uwagę na to, jak zagrożenia klimatyczne - takie jak ekstremalne upały, klęski żywiołowe i utrata bioróżnorodności - nasilają choroby układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, choroby zakaźne i niedożywienie. Samo zanieczyszczenie powietrza powoduje 7 milionów przedwczesnych zgonów rocznie, przewyższając łączną liczbę ofiar HIV/AIDS, malarii i gruźlicy, a 99% światowej populacji jest narażone na poziomy przekraczające normy bezpieczeństwa WHO.
• Od laboratorium do społeczności: innowacje transformacyjne
Chińskie i europejskie instytucje zaprezentowały oparte na dowodach studia przypadków dotyczące poprawy jakości powietrza, oceny stanu zdrowia miast, innowacji w zakresie terapii termicznej, proaktywnych interwencji medycznych, terenów zielonych, inicjatyw dotyczących zielonych szpitali, rozwiązań w zakresie zdrowej żywności oraz oznakowania produktów zrównoważonych.
• Działania miejskie: pokonywanie ostatniej mili
Podczas specjalnych sesji zaprezentowano działania na poziomie miejskim podjęte przez Baoting i miasto Vichy, ilustrujące terapię naturalną i planowanie zdrowia dostosowane do klimatu.
Najważniejsze wnioski
• Ogłoszenie inicjatywy „Geneva 1.5°C Proactive Health”
Inicjatywa opiera się na trzech filarach:
• Wspólna wizja i uzasadnienie: uznanie znaczenia inicjatywy „1.5°C Proactive Health” jako transformacyjnego podejścia do walki z zagrożeniami dla zdrowia spowodowanymi zmianami klimatu i zmiany modeli opieki zdrowotnej.
• Postępy w badaniach i praktyce: wyrażono zdecydowane zobowiązanie do rozwoju badań opartych na dowodach naukowych oraz wdrażania podejścia „1,5°C Proactive Health”. Koncentrując się na systemach opieki zdrowotnej dostosowanych do zmian klimatu, podejście to obejmuje integrację proaktywnych działań, takich jak poszerzanie wiedzy, terapie naturalne, cyfrowe rozwiązania w zakresie zdrowia, innowacje żywieniowe oraz zdrowe środowisko życia. Wysiłki te będą wspierane przez odpowiednie instrumenty polityczne, w tym zielone finansowanie, aby zapewnić zrównoważony rozwój proaktywnych systemów opieki zdrowotnej.
• Globalny sojusz na rzecz współpracy: zostanie powołany międzynarodowy sojusz na rzecz proaktywnego zdrowia zgodnego z „1.5°C Proactive Health International Alliance", którego celem będzie stworzenie sieci współpracy w zakresie innowacji obejmującej badania nad proaktywnym zdrowiem, rozwój miast i synergię przemysłową. Powstaną specjalistyczne grupy zadaniowe, które będą gromadzić wiedzę specjalistyczną, doświadczenia, narzędzia polityczne i możliwości partnerstwa oraz wspierać międzydyscyplinarną współpracę międzynarodową i inicjatywy pilotażowe.
• Rozpoczęcie współpracy między chińskimi i europejskimi miastami w zakresie proaktywnego zdrowia
Baoting i Vichy podpisały list intencyjny w sprawie pogłębienia współpracy w następujących obszarach:
• integracja balneoterapii z tradycyjną medycyną chińską;
• wymiana i szkolenia pracowników służby zdrowia;
• badania naukowe i innowacje w zakresie proaktywnego zdrowia;
• interakcje kulturowe, edukacyjne i gospodarcze między społecznościami.
Wypowiedzi ekspertów
Dr Maria Neira, dyrektorka Departamentu Środowiska, Zmian Klimatu i Zdrowia WHO, wzięła udział w seminarium i wygłosiła przemówienie. Wyraziła uznanie dla proaktywnej inicjatywy zdrowotnej, podkreślając jej innowacyjność, współpracę wielu interesariuszy i globalne przywództwo.
Dr Ren Minghui, dyrektor Centrum Współpracy WHO ds. Powszechnej Opieki Zdrowotnej oraz dyrektor Instytutu Zdrowia Globalnego Uniwersytetu Pekińskiego, przedstawił uczestnikom seminarium koncepcję „Proaktywnego zdrowia zgodnego z celem 1,5°C”. Opisał on to innowacyjne podejście jako fundamentalną zmianę z pasywnej opieki zdrowotnej skoncentrowanej na chorobach na kompleksowy model, który: 1) jest skoncentrowany na człowieku (zarządzanie opieką zdrowotną w całym cyklu życia), 2) integruje koordynację wielosektorową, tj. zdrowie, sport, świadczenia emerytalne, edukację, środowisko, żywność, oraz 3) zapewnia cały łańcuch usług zdrowotnych obejmujący promowanie zdrowia, profilaktykę, diagnostykę, leczenie, rehabilitację, opiekę i dbanie o dobrą kondycję fizyczną.
Dr Heather Adair-Rohani, dyrektorka techniczna i pełniąca obowiązki kierownika jednostki ds. jakości powietrza, energii i zdrowia WHO, przedstawiła strategiczne podejście WHO do walki z zagrożeniami dla zdrowia wynikającymi z zanieczyszczenia powietrza. Obejmuje ono promowanie współpracy wielosektorowej, aktualizację wytycznych WHO dotyczących jakości powietrza oraz uruchomienie globalnych inicjatyw. Przedstawiła również działania WHO w zakresie budowania potencjału instytucjonalnego i wsparcia technicznego, w tym narzędzia oceny ryzyka zdrowotnego, zintegrowane rozwiązania w zakresie energii i zdrowia oraz zasoby szkoleniowe.
Dr Diarmid Campbell-Lendrum, kierownik jednostki ds. zmian klimatu w WHO, przedstawił aktualną sytuację globalną w zakresie ryzyka klimatycznego i zdrowotnego, podkreślając jednocześnie dodatkowe korzyści zdrowotne wynikające z działań na rzecz klimatu. Przedstawił strategiczne zalecenia, w tym: skupienie się na pozytywnych wizjach; tworzenie najprostszych sojuszy niezbędnych do osiągnięcia konkretnych celów; gromadzenie dowodów i opracowywanie uzasadnień inwestycyjnych, zamiast polegania wyłącznie na pomocy rozwojowej; wyjście poza „pionowe” mechanizmy wsparcia dla klimatu i zdrowia; oraz przejmowanie inicjatywy i poszukiwanie partnerstw - w tym z WHO.
Dr Wei Huang, członek Naukowej Grupy Doradczej WHO ds. Globalnego Zanieczyszczenia Powietrza i Zdrowia, profesor Uniwersytetu Pekińskiego, dyrektor Instytutu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Pekińskiego, przedstawiła globalne polityki dotyczące zdrowia środowiskowego oraz chińskie przypadki badawcze. Zaproponowała wdrożenie „interwencji opartych na ekspozycji, obejmujących zarówno ekosystemy, jak i czynniki związane ze stylem życia - w tym tereny zielone, terapie naturalne, odżywianie i dietę - aby umożliwić proaktywne zarządzanie zdrowiem od populacji po jednostkę”. Dr Huang podkreśliła również potrzebę „opracowania polityki interwencyjnej poprzez połączenie dowodów naukowych ze skutecznymi strategiami informowania o ryzyku”
Dr Fengming Luo, dyrektor szpitala West China Hospital przy Uniwersytecie Syczuańskim, przedstawił pięciopunktową strategię szpitala w zakresie klimatu i zdrowia: globalne partnerstwa badawczo-rozwojowe, systemy opieki doraźnej i kontroli epidemii, optymalizacja zaawansowanych modeli opieki zdrowotnej, świadomość ryzyka i edukacja społeczna oraz inicjatywa na rzecz ekologicznych szpitali. Wezwał do podjęcia wspólnych działań na skalę globalną poprzez plan współpracy, platformę wczesnego ostrzegania wspomaganą sztuczną inteligencją, międzynarodowy fundusz klimatu i zdrowia, transnarodową koordynację polityki zdrowotnej, globalną sieć badawczą oraz przewodnik proaktywnych działań zdrowotnych.
Innowacje w zakresie klimatu i zdrowia w miastach w praktyce
Pan Mukui Rui, sekretarz partii w autonomicznym powiecie Baoting Li i Miao w prowincji Hainan w Chinach, stwierdził: „Wykorzystując swoje wyjątkowe środowisko ekologiczne, Baoting poszukuje sposobów, aby stać się miastem promującym proaktywne podejście do zdrowia poprzez inicjatywy chińsko-unijnej strefy zielonych i cyfrowych innowacji (Baoting), budowę infrastruktury technologicznej wspierającej proaktywne podejście do zdrowia oraz uruchomienie projektu współpracy w zakresie zielonych i cyfrowych innowacji (GDIP). Powiat zamierza szeroko dzielić się swoimi zasobami klimatycznymi i ekologicznymi, przynosząc korzyści całej ludzkości.
Pan Yves-Jean Bignon, zastępca burmistrza francuskiego miasta Vichy, podzielił się doświadczeniami miasta w zakresie integracji urbanistyki z proaktywnym zarządzaniem zdrowiem. Koncentrując się na zasobach źródeł termalnych, Vichy stosuje model „terapia + ćwiczenia + zaangażowanie społeczne” i zostało uznane przez UNESCO za miejsce światowego dziedzictwa.
Delegacja z Baoting odwiedziła Vichy, aby wymienić się wiedzą na temat współpracy między środowiskiem przemysłowym, akademickim i badawczym w zakresie klastrów proaktywnego zdrowia, w tym: centrów medycznych zajmujących się terapią termalną, ośrodków badawczo-rozwojowych zajmujących się naturalną pielęgnacją skóry, firm produkujących żywność na bazie źródeł termalnych oraz zakładów produkujących w pełni identyfikowalną wodę mineralną o udowodnionych właściwościach zdrowotnych.
Współpraca międzysektorowa
Elena Villalobos Prats, szefowa sekretariatu Sojuszu WHO na rzecz transformacyjnych działań w zakresie klimatu i zdrowia, podzieliła się doświadczeniem WHO w zakresie organizowania i prowadzenia międzynarodowych sojuszy.
Anne Gonneau, członkini Komisji Zawodowej Europejskiego Stowarzyszenia Uzdrowisk, przedstawiła kluczowe doświadczenia Europy w zakresie rozwoju przemysłu związanego z proaktywną ochroną zdrowia poprzez wykorzystanie zasobów naturalnych.
Jiuchi Lao, główny przedstawiciel Duńskiej Rady ds. Rolnictwa i Żywności w Chinach, omówił podstawową filozofię i praktyki Danii dotyczące proaktywnego zdrowia zgodnego z celem 1,5°C z perspektywy żywności i żywienia.
Binsheng Wei, dyrektor generalny ds. audytu i zapewnienia jakości w DEKRA China, omówił rolę norm i przepisów w promowaniu inicjatyw zdrowotnych dostosowanych do zmian klimatu, integracji przemysłowej i transformacji miast w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, a także praktyczne doświadczenia związane z ich wdrażaniem.
Dr Fengming Luo, dyrektor szpitala West China Hospital przy Uniwersytecie Syczuańskim, podkreślił kluczową rolę działań środowiskowych w profilaktyce i leczeniu chorób układu oddechowego. Podkreślił potrzebę aktualizacji modeli kształcenia klinicznego w oparciu o zasady proaktywnego zdrowia oraz aktywnego poszukiwania ekologicznych praktyk szpitalnych.
Mukui Rui, sekretarz partii w autonomicznym powiecie Baoting Li i Miao w prowincji Hainan w Chinach, podzielił się spostrzeżeniami na temat tego, w jaki sposób samorządy lokalne mogą przyspieszyć międzynarodowy zasięg opieki zdrowotnej poprzez tworzenie sprzyjającego środowiska politycznego i optymalizację zasobów ekologicznych w ramach inicjatyw dotyczących klimatu i zdrowia, jednocześnie ułatwiając przekształcanie badań naukowych w praktykę.
Yves-Jean Bignon, zastępca burmistrza francuskiego miasta Vichy, przedstawił „model Vichy” - polegający na tworzeniu zlokalizowanego ekosystemu zdrowotno-ekonomicznego wokół zasobów wód termalnych i połączeniu badań naukowych z praktyką w celu promowania zrównoważonego zarządzania.
Wspólne działania na rzecz postępu
Podczas konferencji delegacja odwiedziła siedzibę WHO w Genewie na zaproszenie tej organizacji. Delegacja, w skład której wchodzili przedstawicieli powiatu Baoting (Hainan), Instytutu Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju Ningyuan oraz Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pekińskiego, wzięła udział w pogłębionej wymianie poglądów z przedstawicielami WHO.
Przedstawiciele WHO zaproponowali wprowadzenie w Baoting programów szkoleniowych dotyczących zdrowia, zestawów narzędzi dotyczących zdrowia w miastach, baz danych dotyczących oddziaływania na zdrowie oraz powiązanych narzędzi oceny. Mukui Rui potwierdził, że inicjatywy te są zgodne z potrzebami Baoting, wyrażając gotowość powiatu do pełnienia roli miejskiego laboratorium dla projektów pilotażowych oraz do współpracy z WHO w zakresie realizacji tych działań.
WHO uznała wizję proaktywnego zdrowia zgodnego z celem 1,5°C, pochwaliła zintegrowane rozwiązania klimatyczno-zdrowotne Baoting i podkreśliła znaczenie współpracy międzyregionalnej. Ponieważ Azja - a w szczególności Chiny, największa i najszybciej rozwijająca się gospodarka świata - będzie kształtować przyszłość klimatu, kierunek jej polityki ma kluczowe znaczenie przy utrzymaniu stabilnego poziomu emisji w Europie. Chińskie uniwersytety, samorządy lokalne i inicjatywy wspierane przez państwo dysponują dużymi możliwościami. WHO wyraziła nadzieję, że projekt pilotażowy w Baoting zostanie dostosowany do bieżących inicjatyw prowadzonych przez Departament Środowiska, Zmian Klimatu i Zdrowia, wykorzystując doświadczenia Chin do wspierania globalnych działań i wspólnego promowania inicjatywy „1.5°C Proactive Health”. WHO podkreśliła, że Chiny powinny odgrywać rolę wzorcową na arenie międzynarodowej, wspierając inne kraje poprzez transfer technologii i ustanawianie standardów.
Kolejne kroki
• Rozpoczęcie chińsko-europejskiej inicjatywy na rzecz proaktywnych badań zdrowotnych w 2025 r.;
• Utworzenie sojuszu na rzecz proaktywnego zdrowia zgodnego z celem „1.5°C Proactive Health Alliance" w 2025 r.;
• Ustanowienie miasta Baoting w prowincji Hainan w Chinach pilotażową strefą proaktywnego zdrowia zgodnego z celem 1,5°C, w ramach współpracy z europejskimi partnerami w celu realizacji wspólnych projektów w zakresie terapii naturalnych, cyfrowych rozwiązań zdrowotnych, żywienia i tworzenia zdrowych społeczności - międzynarodowej sieci zrzeszającej podmioty z sektora proaktywnego zdrowia.
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2722785/Group_Photo.jpg
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2722786/Ningyuan_Institute.jpg
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2722787/Ningyuan_Institute.jpg
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2722788/Ningyuan_Institute.jpg
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2722789/WHO.jpg
Źródło: Ningyuan Institute of Climate and Sustainable Development (Hainan)
Źródło informacji: PR Newswire
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.07.2025, 16:13 |
Źródło informacji | PR Newswire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |