Newsletter

Ok. 70 tys. m sześc. drewna rocznie wędruje na produkcję trumien w Polsce

02.11.2017, 10:35aktualizacja: 02.11.2017, 10:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ok. 70 tys. m sześc. drewna rocznie wędruje na produkcję trumien w Polsce – dowiedziała się PAP w Polskim Stowarzyszeniu Pogrzebowym. Polacy chowają najbliższych głównie w trumnach sosnowych, rzadziej w dębowych.

„W Polsce, jak i w Europie, najczęściej chowamy zmarłych w trumnach drewnianych. W Stanach Zjednoczonych np. dominują pochówki w trumnach metalowych, które są dwa razy droższe niż drewniane” – powiedział PAP prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego Krzysztof Wolicki.

Z analizy Stowarzyszenia wynika, że rocznie w Polsce ok. 70 tys. (plus/minus 10 proc.) m sześc. drewna wędruje na produkcję trumien. Najpopularniejszym tworzywem jest drewno sosnowe – ok. 80 proc. trumien. Z 1 m sześc. tego drewna, w zależności od modelu trumny, może powstać średnio 6 trumien. Natomiast 1 m sześc. drewna dębowego może posłużyć na budowę średnio 4 trumien.

Rocznie ok. 304 tys. zmarłych jest chowanych w trumnach sosnowych, wykonanych z ok. 50 tys. m sześc., i 76 tys. zmarłych w trumnach dębowych wykonanych z ok. 19 tys. m sześc. dębu.

Drewno dębowe jest droższe. "Dlatego trumny dębowe odchodzą do lamusa w związku z obniżeniem zasiłku pogrzebowego (od 2011 r. 4 tys. zł, a wcześniej prawie 6,4 tys. zł - PAP) oraz zmianą świadomości” – zauważył Wolicki i wyjaśnił: „Mam wrażenie, że kiedyś ludzie bardziej przywiązywali wagę do rodzaju drewna, wybierali dębowe bojąc się krytycznych uwag rodziny i najbliższych. Dzisiaj mniej osób przejmuje się opinią innych, a także mniej osób rozróżnia rodzaje drewna, stąd większość decyduje się na sosnowe". (PAP)

autor: Beata Kołodziej

edytor: Marek Michałowski

bko/ maro/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.11.2017, 10:35
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ