Newsletter

Państwa UE odkładają decyzję w sprawie glifosatu

25.10.2017, 18:41aktualizacja: 25.10.2017, 18:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kraje UE nie podjęły w środę decyzji dotyczącej odnowienia kontrowersyjnej 10-letniej licencji na stosowanie glifosatu, środka wykorzystywanego jako herbicyd. Komisja Europejska informuje, że kolejne spotkanie w tej sprawie ma się odbyć wkrótce.

Wśród państw UE nie ma zgodności co do przedłużenia licencji. "Są takie kraje, które popierają nawet 10-letnie przedłużenie licencji. Inne mają wątpliwości" - powiedziało PAP źródło w Komisji Europejskiej. Francja przykładowo zapowiedziała w środę, że jest w stanie poprzeć 4-letni okres. Licencja na stosowanie glifosatu wygasa z końcem roku.

"Na przedłużeniu licencji zależy przede wszystkim biznesowi. To naturalne, że zabiega o to" - mówi PAP przedstawiciel KE. Glifosat to substancja chętnie wykorzystywana zwłaszcza w środkach chwastobójczych. Dostępny jest na rynku od ponad 40 lat. Produkuje go koncern Monsanto i wykorzystuje w swoim flagowym produkcie - herbicydzie Roundup. W Polsce są dziesiątki produktów zawierających glifosat.

UE ma problemy z podjęciem decyzji w sprawie glifosatu po tym, gdy w marcu należąca do Światowej Organizacji Zdrowia Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem podała, że środek ten prawdopodobnie może być przyczyną raka. UE zleciła w tej sprawie dalsze badania. W marcu Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) poinformowała, że nie ma dowodów na związki glifosatu z rakiem. Wcześniej podobną opinię wydał też Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Do debaty na temat glifosatu włączył się Parlament Europejski, który w środę opowiedział się za tym, by glifosat został kompletnie zakazany na terenie UE od 15 grudnia 2022 roku. Zakaz stosowania tej substancji w gospodarstwach domowych miałby zacząć obowiązywać natychmiast. To sprzeciw wobec propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej odnowienia kontrowersyjnej licencji.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.10.2017, 18:41
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ