Newsletter

Podlaskie: projekt dzierżawy łąk na potrzeby białowieskich żubrów

24.03.2019, 10:06aktualizacja: 24.03.2019, 10:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ok. stu hektarów łąk ma objąć projekt ich dzierżawy na potrzeby żubrów żyjących z Puszczy Białowieskiej. Rolnicy dostaną pieniądze m.in. za to, że pozostawią tam siano z myślą o zimowym menu tych zwierząt.

W Puszczy Białowieskiej jest największa w Polsce populacja żubrów. Minionej zimy nie udało się przeprowadzić dokładnej inwentaryzacji, ale szacunki wskazują, że stado w stosunku do 2017 r. zwiększyło się o kolejnych kilkadziesiąt sztuk i może liczyć ok. 700 zwierząt.

Gdy w lesie brakuje pożywienia, część żubrów wychodzi również na pola i łąki, gdzie powodują szkody w uprawach poza terenem puszczy. Aby te szkody minimalizować, Białowieski Park Narodowy (BPN) przez kilka lat kontraktował u rolników ponad 100 ha łąk, płacąc średnio ok. 2,4 tys. zł za rok dzierżawy jednego hektara. Rolnicy dostawali pieniądze za przygotowanie łąk i zostawianie siana dla żubrów.

W 2016 r. nie udało się jednak znaleźć pieniędzy na ten cel. Były plany pozyskania środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale fundusz unieważnił konkurs, w ramach którego BPN starał się o wsparcie. Wcześniej pieniądze na ten cel pochodziły z różnych źródeł.

W 2017 r. projekt finansowania takich dzierżaw, służący zwiększeniu możliwości żywieniowych i minimalizacji szkód przez żubry, udało się wznowić. Pieniądze pochodziły z "Kompleksowego projektu ochrony żubra przez Lasy Państwowe", finansowanego z Funduszu Leśnego. Jedno z zadań realizuje tam Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie; dotyczy ono monitoringu populacji i siedliska żubrów. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ kow/ wj/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.03.2019, 10:06
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ