Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Długotrwałe intensywne opady oraz dotkliwa susza, spowodowane przez efekt El Nino, spowodowały znaczne straty na polach uprawnych, w tym na plantacjach tytoniu w prowincji Pinar del Rio, na zachodzie kraju. Tam właśnie jest ich najwięcej.
Jakość liści tytoniowych również pozostawia w tym roku wiele do życzenia. "Po prostu nie mają odpowiedniej struktury. To wina pogody. Są lata lepsze i gorsze" - mówi pracownica jednej z fabryk cygar Mavelys Linares.
W rezultacie Kuba nie może sprostać zamówieniom zagranicznych odbiorców swoich cygar, a zwłaszcza niektórych z najbardziej cenionych marek, jak np. Cohiba Esplendidos.
"Duże cygara wymagają dużych liści. Jeżeli nie ma się odpowiedniej jakości tytoniu aby wyrabiać Cohiby, to nie należy ich robić i Kuba to rozumie" - mówi jeden z ekspertów tego rynku Christoph Puszkar, który importuje hawańskie cygara do Niemiec, Austrii i Polski.
Cygara stanowią czwarty pod względem wielkości kubański towar eksportowy. Są też jednym z najbardziej popularnych towarów na rynku krajowym.
Załamanie produkcji nastąpiło w wyjątkowo niefortunnym okresie kiedy popyt na hawańskie cygara za granicą i w kraju wzrósł do rekordowego poziomu. Przyczyniły się do tego wzrostu rynki tzw. krajów wschodzących i wzrost zagranicznej turystyki na Kubie.
W ub. roku sprzedaż kubańskich cygar wzrosła o 5 proc. do poziomu 445 mln dolarów. (PAP)
jm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.03.2017, 08:01 |
Źródło informacji | Reuters |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |