Newsletter

Polityka i społeczeństwo

1 czerwca ekspercka konferencja PAP o przyszłości wojny informacyjnej

08.05.2023, 12:29aktualizacja: 23.05.2023, 15:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP
PAP
Wpływ wojny informacyjnej na poglądy europejskich społeczeństw, rola państwa w przeciwdziałaniu dezinformacji, doskonalenie przez Rosjan technik służących manipulowaniu opinią publiczną i kierunki rozwoju wojny informacyjnej – to główne tematy konferencji PAP: „Dezinformacja jutra. Przyszłość wojny informacyjnej” z udziałem przedstawicieli administracji państwowej oraz ekspertów polskich i zagranicznych.

Konferencja rozpocznie się od zaprezentowania kluczowych konkluzji raportu „Wojna informacyjna 2022-2023: przebieg i wnioski” autorstwa analityków serwisu factcheckingowego PAP #FakeHunter oraz ekspertów NASK.

„To ważny i potrzebny raport rozkładający na czynniki pierwsze sposób działania rosyjskiej machiny dezinformacji. Rosjanie dostosowali stare sowieckie metody dezinformacji do wymogów współczesnego obiegu informacji wprzęgając do swojej propagandy media społecznościowe. Kremlowski obraz świata jest promowany także przez media tradycyjne - tuby propagandowe jak Russia Today. W raporcie badamy sposób działania Rosjan i tłumaczymy, jak wygląda wojna informacyjna od momentu kryzysu granicznego opierając się na analizach, które zespół #FakeHunter opracowywał przez wiele miesięcy” – powiedziała Anna Gwozdowska, redaktor serwisu factcheckingowego #FakeHunter i jedna z autorek raportu.

„Wojna informacyjna jest strategicznie istotnym elementem agresywnej doktryny politycznej Moskwy, która za pomocą różnego rodzaju środków, w tym dezinformacji w cyberprzestrzeni, usiłuje kontrolować bądź rozszerzać swoją domniemaną strefę wpływów. Jeżeli robi to tak nieskutecznie, jak w przypadku konfliktu w Ukrainie, to dlatego, iż potrafimy zdecydowanie reagować, dobrze rozumiejąc dynamikę kremlowskich machinacji. Raport PAP #FakeHunter i NASK pozwala zajrzeć za kulisy rosyjskiej propagandy i lepiej przygotować się do następnych kampanii w wojnie informacyjnej, która była, jest i będzie prowadzona przez Kreml nieustannie” – uważa Mateusz Mrozek, szef działu przeciwdziałania dezinformacji NASK.

Wśród zaproszonych gości są m.in. Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych, Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Pierre Haroche, ekspert ds. międzynarodowych z Queen Mary University of London.

Pierwszy panel będzie koncentrował się na dyskusji wokół roli państwa w czasach wojny informacyjnej i tego, jaki model działania obrać, by skutecznie przeciwdziałać i chronić społeczeństwo przed manipulacją, które instytucje są kluczowe w tym procesie i w jakim stopniu za budowanie świadomości zagrożeń związanych z wojną informacyjną odpowiada społeczeństwo obywatelskie.

Podczas drugiej debaty eksperci postarają się odpowiedzieć na pytanie o przyszłość wojny informacyjnej, o to w jakim kierunku i z jaką intensywnością będzie rozwijała się dezinformacja. Istotnym aspektem jest przy tym tempo. Z jednej strony to, jak przebiega doskonalenie technologii służących manipulacji, a z drugiej tempo rozwijania i wdrażania narzędzi pomagających w weryfikacji fake newsów. Podczas tego panelu eksperci zarekomendują działania dla instytucji i organizacji pozarządowych zaangażowanych w walkę z dezinformacją.

Szczegóły konferencji i akredytacje: https://fake-hunter.pap.pl/node/68 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Spraw Zagranicznych. Partnerem wydarzenia jest NASK, partnerem merytorycznym Ośrodek Studiów Wschodnich oraz Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej. Wśród patronów medialnych są: The First News, CyberDefenece24, Polskie Radio.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.05.2023, 12:29
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ