Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- RPO informuje:
W Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, rozpoczynającym międzynarodową kampanię 16 DNI DZIAŁAŃ PRZECIWKO PRZEMOCY ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ, Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z apelem o zintensyfikowanie działań w tym zakresie.
* * *
Apel Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie potrzeby zintensyfikowania działań przeciw przemocy ze względu na płeć
Jako Rzecznik Praw Obywatelskich w Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, rozpoczynającym międzynarodową kampanię 16 DNI DZIAŁAŃ PRZECIWKO PRZEMOCY ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ, chciałbym zwrócić się do wszystkich osób i instytucji o zwiększenie wysiłków w tym zakresie.
Przemoc psychiczna, fizyczna, ekonomiczna czy seksualna, w tym przemoc w rodzinie, to codzienność wielu kobiet w Polsce, znajdująca odzwierciedlenie również w skargach kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich. Przemoc doświadczana przez kobiety jest naruszeniem podstawowych praw i wolności człowieka – prawa do życia i zdrowia, czy do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Jest też naruszeniem zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania oraz przejawem rażącej dyskryminacji ze względu na płeć. Kobiety często bowiem doświadczają przemocy ze względu na to, że są kobietami, a wszelkiego rodzaju przemoc, w tym przemoc domowa, dotyka je - jak wskazują policyjne i sądowe statystyki, w nieproporcjonalnie większym stopniu niż mężczyzn.
Szczególną grupą osób narażonych na przemoc są kobiety starsze, z niepełnosprawnościami, ubogie, migrantki. W celu zapewnienia kobietom ochrony przed przemocą konieczne jest zwiększenie wysiłków nie tylko na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, ale także tej, na którą kobiety narażone są w miejscach pracy, w przestrzeni publicznej, w szkołach, domach pomocy społecznej, czy w systemie ochrony zdrowia. Skuteczne przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet to efektywne ściganie sprawców, ale także zapewnienie ochrony i wsparcia ofiarom, a przede wszystkim – zapobieganie wszelkim formom przemocy ze względu na płeć, co wymaga zaangażowania organów państwa, organizacji pozarządowych, ale i całego społeczeństwa. Konieczne są akcje edukacyjne kierowane zarówno do osób stosujących prawo, w tym do policjantów, prokuratorów i sędziów, ale także do całego społeczeństwa.
Ofiary przemocy muszą mieć dostęp do pomocy prawnej i psychologicznej, potrzebne są mechanizmy prawne umożliwiające skuteczne izolowanie sprawcy przemocy w rodzinie od ofiary, a także skuteczne ściganie i karanie sprawców przemocy seksualnej oraz traktowanie jej ofiar z empatią i wrażliwością.
Liczę, że w dniu 10 grudnia br. – Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, kończącym także akcję 16 DNI – będę mógł wskazać na podjęte zobowiązania i dalsze działania właściwych organów, których efektem będzie skuteczna ochrona przed przemocą i zapewnienie odpowiedniego wsparcia tym osobom, które stały się jej ofiarami.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.11.2015, 15:19 |
Źródło informacji | PAP Legislacja |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |