Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W grudniu, po półtora roku prac, Komisja Specjalna Parlamentu Europejskiego ds. Walki z Rakiem (BECA), przyjęła swój raport. Wcześniej zorganizowano bezprecedensowy proces konsultacji, w których uczestniczyło prawie 90 ekspertów. Arłukowicz ocenił, że powołanie komisji było „historycznym momentem” dla Parlamentu Europejskiego.
„Podczas naszych prac w komisji, (pojawiła się) publiczna obietnica naukowców, że w ciągu trzech do pięciu lat, dzięki wysiłkowi pracy nad szczepionką nad COVID, dojdą oni do finału pracy nad szczepionką na raka. Jeśli udałoby się doprowadzić do sytuacji, w której Europa będzie miała dostęp do szczepionki na raka, byłby to niebywały sukces naukowców, Europy, nas wszystkich” – podkreślił europoseł.
Zauważył, że komisja BECA wypracowała szereg rekomendacji, które zdaniem eurodeputowanych należy wprowadzić w Europie.
„Myślę, że najważniejszą z nich jest walka i zniesienie dysproporcji w dostępnie do wczesnej diagnozy, nowoczesnego leczenia, nowoczesnych technologii medycznych – powiedział Arłukowicz. - To jest niedopuszczalne, żeby pacjent z chorobą nowotworową miał inne możliwości leczenia w zależności od kraju, w którym żyje. Żyjemy we wspólnocie, potrafimy razem budować drogi, szpitale, potrafimy prowadzić politykę klimatyczną, rolną, musimy (wspólnie) stawić czoła wyzwaniu, jakim jest leczenie raka” – dodał.
Zdaniem europosła, ważną kwestią, na którą wskazała komisja BECA, są również wspólne zakupy leków nowotworowych, opartych o najdroższe technologie, gdyż w pojedynkę poszczególne państwa członkowskie mają dużo mniejsze szanse wynegocjowania dobrych cen i dostępu do tych technologii.
„Jeśli kupimy je razem, a zakup szczepionki na COVID pokazał, że można to zrobić, szanse dla naszych chorych rosną” – zauważył.
Według Arłukowicza, kluczowe jest też stworzenie zapasów leków krytycznie potrzebnych w leczeniu raka, żeby nigdy nie dochodziło do sytuacji, w której pacjent nie jest leczony, ponieważ brakuje leków. „A leków często brakuje w całej Europie, tego być w przyszłości nie może” – zaznaczył.
Na początku roku Komisja Europejska przedstawiła nieco opóźniony z powodu pandemii Europejski plan walki z rakiem. Plan ten określa działania mające na celu wspieranie, koordynowanie lub uzupełnianie wysiłków państw członkowskich na każdym etapie choroby: od zapobiegania, wczesnego wykrywania, diagnozowania i leczenia po poprawę jakości życia pacjentów chorych na raka i osób, które przeżyły. Przy budżecie wynoszącym 4 mld euro plan ma wykorzystać wszystkie dostępne instrumenty finansowania, w tym nowy program EU4Health, Horyzont Europa i program Cyfrowa Europa.
Źródło informacji: EuroPAP News
Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 16.12.2021, 14:30 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |