Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Białystok: Ulica imienia Alberta Sabina

14.06.2021, 14:31aktualizacja: 14.06.2021, 14:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/Michał Zieliński
Fot. PAP/Michał Zieliński
Białystok upamiętnił Alberta Sabina – wynalazcę szczepionki przeciw polio. Jednej z ulic na osiedlu Skorupy radni nadali jego imię. Z wnioskiem o upamiętnienie urodzonego w naszym mieście sławnego naukowca wystąpiło Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku.

– Albert Sabin to światowej sławy naukowiec i lekarz, który wynalazł doustną szczepionkę przeciwko polio. Nigdy jej nie opatentował, podkreślał, że jest ona jego darem dla dzieci. Otrzymał wiele wyrazów uznania na całym świecie. Jego korzenie są w Białymstoku, dlatego tutaj też powinien być upamiętniony – podkreśla zastępca prezydenta Adam Musiuk.

Albert Sabin urodził się 26 sierpnia 1906 r. w Białymstoku, w tradycyjnej rodzinie żydowskiej. W 1921 r. wyemigrował do USA. W 1928 r. ukończył studia na Uniwersytecie w Nowym Jorku, a trzy lata później uzyskał stopień doktora medycyny. Jeszcze jako student zainteresował się wirusem polio, który w tamtym czasie wywoływał epidemię ciężkiej choroby Heinego-Medina. Jego prace i badania doprowadziły do powstania szczepionki, zarejestrowanej w USA w 1960 r. To głównie dzięki niej zwalczano chorobę Heinego-Medina w większości krajów świata. Wyizolowanie szczepionki, jak i wiele innych dokonań, przyniosło doktorowi ogromną sławę i międzynarodowy rozgłos. Uczelnie na całym świecie przyznawały mu doktorat honoris causa (46 razy), otrzymał też wiele innych wyróżnień i nagród. Albert Sabin zmarł w wieku 87 lat w Waszyngtonie, 3 marca 1993 r.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 14.06.2021, 14:31
Źródło informacji Białystok
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ