Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Biuro Obsługi Medialnej Kancelarii Sejmu informuje:
Przed miesiącem weszła w życie jedna z istotniejszych zmian w pakiecie reformującym Regulamin Sejmu. Na początku listopada uruchomiony został otwarty internetowy system konsultacji społecznych projektów ustaw. Konsultacjom poddawane są obowiązkowo projekty wnoszone przez posłów i grupy obywateli, fakultatywnie konsultowane mogą też być projekty prezydenckie i senackie.
Dzisiaj (13 grudnia) w Systemie Internetowym Sejmu pojawiły się trzy pierwsze raporty z konsultacji społecznych projektów ustaw wniesionych na początku listopada. Uczestnicy konsultacji mieli 30 dni na zapoznanie się z projektami i zgłoszenie swoich uwag.
Każdą ustawę, którą zgłaszają posłowie na miesiąc oddaję Wam w ręce. Przez miesiąc możecie, logując się przez profil zaufany, bankowość elektroniczną, mObywatel, zdecydować o tym, jakie prawo będzie obowiązywało w naszym kraju – mówi marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
W konsultacjach dotyczących poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego udział wzięło 365 uczestników. Projekt ma na zreformować instytucję tymczasowego aresztowania i dostosować ją do europejskich standardów ochrony praw człowieka.
W konsultacjach dotyczących poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy - Ordynacja podatkowa udział wzięło 143 uczestników. Projekt na zobowiązać samorządy do przesyłania Ministrowi Finansów informacji o zmienionej wysokości stawek podatku od nieruchomości, aby mogły być one opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej.
W konsultacjach dotyczących poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji udział wzięło 8298 uczestników. Projekt dotyczy nałożenia na osoby posiadające pozwolenia na posiadanie broni w celach łowieckich obowiązku okresowych badań lekarskich i psychologicznych potwierdzających spełnianie kryteriów zdrowotnych oraz zwiększenia ich częstotliwości dla osób w wieku powyżej 70 lat.
Raporty z zakończonych konsultacji społecznych są już dostępne na stronie internetowej Sejmu: https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/agent.xsp?symbol=KONSULTACJE_WYNIKI&NrProjektu=SH-020-270/24 https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/agent.xsp?symbol=KONSULTACJE_WYNIKI&NrProjektu=SH-020-271/24 https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/agent.xsp?symbol=KONSULTACJE_WYNIKI&NrProjektu=SH-020-277/24
Gotowy raport z konsultacji społecznych pokazuje ich wyniki w ujęciu statystycznym oraz zawiera wszystkie zgłoszone zgodnie z obowiązującymi zasadami komentarze do całości projektu ustawy, do pytań ogólnych dotyczących projektu, a także opinie i uwagi zgłoszone do poszczególnych artykułów projektu.
Uczestnicy konsultacji wyrażają swoje opinie m.in. nt. tego, czy dana ustawa jest potrzebna, czy akceptują proponowane przez wnioskodawców rozwiązania, a także czy podejmowany w projekcie problem można ich zdaniem rozwiązać w inny sposób niż przez uchwalenie nowego prawa.
Z raportami zapoznają się teraz eksperci Kancelarii Sejmu, którzy opracowują tzw. oceny skutków regulacji. OSR jest dokumentem, w którym w obiektywny sposób pokazane będzie m.in. jakie skutki społeczne, gospodarcze i finansowe przyniesie uchwalenie ustawy. Raport będzie analizowany także przez autorów projektu, pochylą się też nad nim posłowie podczas kolejnych etapów procesu legislacyjnego.
Obecnie trwają konsultacje 11 projektów ustaw, niebawem do oceny wszystkich zainteresowanych zostaną skierowanie kolejne przedłożenia.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP:serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kpr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.12.2024, 17:26 |
Źródło informacji | BOM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |