Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIR: Naprawa systemu wizowego (komunikat)

20.12.2024, 15:42aktualizacja: 20.12.2024, 16:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacji Rządowej informuje:

Naprawa systemu wizowego

Rząd przyjął rozwiązania, które mają uszczelnić system wydawania wiz i ukrócić proceder ich wykorzystywania jako „furtki” do strefy Schengen. Równolegle sprawa tzw. afery wizowej PiS jest w prokuraturze – stawiane są pierwsze zarzuty, a prace zakończyła komisja śledcza.

Nowe przepisy – odważne zmiany

Rząd Donalda Tuska podjął się zdecydowanych działań, aby przywrócić kontrolę nad systemem wizowym i zapobiec dalszym nadużyciom. Nowe przepisy stawiają wyższe wymagania wobec cudzoziemców, szczególnie w zakresie wiz studenckich, które wcześniej były masowo wykorzystywane w sposób niezgodny z przeznaczeniem.

Osoby ubiegające się o wizę studencką będą musiały wykazać się znajomością języka na poziomie pozwalającym na naukę na uczelni. Dodatkowo uczelnie będą zobowiązane do monitorowania obecności studentów i informowania konsulatów o przypadkach rezygnacji z nauki, co eliminuje ryzyko nadużyć. Nowe zasady wprowadzają również limity dotyczące liczby cudzoziemców na poszczególnych uczelniach, co pozwali na lepszą kontrolę nad napływem studentów z zagranicy.

Rząd wprowadza także zmiany w polityce wiz pracowniczych. Ogranicza możliwość uzyskania zezwoleń na pracę dla osób korzystających z wiz wydanych przez inne kraje Unii Europejskiej lub takich, które zostały wydane na inne cele, jak udział w wydarzeniach kulturalnych czy sportowych. Celem tych działań jest zapewnienie, że każda wiza przyznawana w Polsce będzie zgodna z jej faktycznym przeznaczeniem. Podniesienie opłat wizowych to kolejny krok, który ma na celu ograniczenie liczby nieuzasadnionych wniosków.

Dzięki współpracy uczelni z konsulatami i zaostrzeniu kryteriów wnioskowania, Polska przestanie być miejscem, które można wykorzystać do obchodzenia unijnych regulacji migracyjnych.

Kontrola, bezpieczeństwo i odpowiedzialność

Premier Donald Tusk podkreśla, że celem nowych regulacji jest przede wszystkim bezpieczeństwo i porządek. „Polska pozostaje otwarta na cudzoziemców, którzy chcą pracować, studiować i integrować się z naszym społeczeństwem. Nie ma jednak miejsca na obchodzenie prawa czy wykorzystywanie luk w systemie” – podkreśla premier.

Działania rządu są nie tylko reakcją na błędy przeszłości, ale również wizją przyszłości, w której migracja odbywa się na przejrzystych i sprawiedliwych zasadach. Wpisują się też w strategię migracyjną na lata 2025-2030.

Teraz czas na szybką ścieżkę legislacyjną w Sejmie i podpis prezydenta.

Afera wizowa to korupcja i chaos

Jeszcze niedawno polski system wizowy przypominał sito – niekontrolowany napływ cudzoziemców, brak odpowiedniej weryfikacji wniosków i liczne nadużycia to główne elementy tzw. afery wizowej.

W latach 2019-2023 Polska wydała blisko 3 miliony wiz pracowniczych, co stanowiło niemal połowę wszystkich takich wiz w Unii Europejskiej. Procedury wizowe były masowo nadużywane, szczególnie w przypadku wiz studenckich, które często wykorzystywano jako przepustki do Unii Europejskiej, bez zamiaru podejmowania nauki.

Raport Najwyższej Izby Kontroli ujawnił, że placówki konsularne działały bez wystarczającego nadzoru, faworyzując wybrane firmy pośredniczące, które umożliwiały cudzoziemcom uzyskanie wiz poza kolejnością. Polskie konsulaty w Azji i na Bliskim Wschodzie stały się bramą do strefy Schengen, a system został uznany za najbardziej korupcjogenny i rozregulowany w Europie.

Działania prokuratury i komisji śledczej

W sprawie afery wizowej prokuratura prowadzi śledztwo. Zarzuty usłyszał już m.in. były wiceminister Piotr Wawrzyk i jego bliski współpracownik z MSZ Edgar K. Śledztwo obejmuje trzy główne wątki i dotyczy w sumie 9 podejrzanych.

Materiał dowodowy obejmuje 96 tomów akt głównych, 81 tomów załączników oraz 30 tomów akt niejawnych.

Problem ten znalazł się także pod lupą sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej, której końcowy raport potwierdził, że nieprawidłowości doprowadziły do pogorszenia bezpieczeństwa kraju i podważyły zaufanie do instytucji państwowych. Efektem prac komicji jest skierowanie do Prokuratury Krajowej zawiadomień dotyczących 11 osób.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pt/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.12.2024, 15:42
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ