Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Gmina Świdnica: Europejskie spotkanie miast partnerskich w Lampertheim

07.07.2025, 13:33aktualizacja: 07.07.2025, 13:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UG Świdnica
Fot. UG Świdnica
Na Europejskim Spotkaniu Miast Partnerskich w Lampertheim, niczym w biblijnej wieży Babel, rozbrzmiewały różne języki, jednak to partnerskie relacje i przyjaźń okazały się kluczem do wzajemnego zrozumienia, budując mosty porozumienia i wzajemnej pomocy ponad barierami językowymi.

W Lampertheim odbyło się wyjątkowe spotkanie delegacji z miast partnerskich: Adrii (Włochy), Maldegem (Belgia), Ermont i Dieulouard (Francja) oraz gminy Świdnica (Polska). Wydarzenie miało na celu wzmocnienie współpracy międzynarodowej i promowanie aktywnego udziału obywateli w życiu społecznym przy wsparciu narzędzi cyfrowych.

Centralnym punktem wydarzenia była debata burmistrzów pięciu partnerskich gmin,  która odbyła się w ratuszu w Lampertheim z udziałem wójta gminy Bartłomieja Strózika.  Tematem przewodnim dyskusji było wzmacnianie udziału obywateli w życiu społeczności lokalnych z wykorzystaniem usług cyfrowych. Burmistrzowie dzielili się przykładami dobrych praktyk z własnych miast i gmin, prezentowali narzędzia i platformy wspierające udział społeczeństwa cyfrowego w inicjatywach lokalnych, a także rozważali możliwości wdrożenia nowych rozwiązań technologicznych na szczeblu lokalnym.

Zanim jednak to nastąpiło przedstawiciele wszystkich miast partnerskich uczestniczyli w symbolicznym odsłonięciu kamiennych bloków na Placu Europejskim,  symbolizujących miasta partnerskie.

Znajdujemy się na Placu Europejskim – to już pierwszy znak naszej więzi z Europą. Flagi, które powiewają tu przez cały rok, są dedykowane naszym miastom partnerskim. Ich kolory to barwy narodowe krajów europejskich, z którymi jesteśmy związani. Całość dopełnia flaga Unii Europejskiej. Dziś chcielibyśmy zaprezentować kolejne wyrazy uznania naszym miastom partnerskim. One nie tylko wskazują kierunki i odległości do naszych miast partnerskich, ale także zachęcają do spotkania i rozmowy. Dziękuję Fundacji Obywatelskiej, państwu Urszuli i Erichowi Maier, państwu Elżbiecie i Peterowi Liermann, panu Hansowi Schlatter, panu Mariusowi Schmidt, panu Borysowi Boxheimer – który wykonał i obrobił piaskowiec, oraz panu Dennisowi Nawar. Ja również przyczyniłem się do powstania tego projektu i cieszę się, że dziś wspólnie z Państwem mogę oddać tę rzeźbę do użytku publicznego – mówił burmistrz Gottfried Störmer.

Partnerstwo między miastem Lampertheim, a gminą Świdnica zostało oficjalnie przypieczętowane podpisaniem umowy 18 lutego 2006 roku (w Lampertheim) i 18 marca 2006 roku (w Krzyżowej).  Z jednej strony opierało się ono na ogólnej idei budowania przyjaźni z sąsiednimi krajami Europy, z drugiej zaś na podkreśleniu istniejących powiązań między tymi dwoma gminami. Powiązanie to wynikało z relacji honorowego obywatela Lampertheim – Alfreda Delpa, znanego działacza ruchu oporu w nazistowskiej Rzeszy oraz członka „Kręgu z Krzyżowej”. Jego udział w kształtowaniu Nowych Niemiec po jeszcze nieprzewidywalnym końcu III Rzeszy odbywał się właśnie w „Kręgu z Krzyżowej”, wspólnie z gospodarzem, hrabią von Moltke oraz znanymi osobistościami, będącymi współtwórcami wolności i demokracji. Wielu członków „Kręgu z Krzyżowej” zostało zamordowanych przez nazistów.

Wzruszającym momentem Europejskiego Spotkania Miast Partnerskich było wręczenie wieloletniej wójt gminy Świdnica, a obecnie radnej powiatu świdnickiego Teresie Mazurek „Złotej Odznaki Miasta Lampertheim w uznaniu za jej pracę na rzecz partnerstwa obu gmin.

Dzięki wielkiemu i osobistemu zaangażowaniu, urokowi, a także wyjątkowej serdeczności, ugruntowała partnerstwo miast między Świdnicą i Lampertheim, wypełniła je życiem i nadała mu odpowiedni kształt. Za to zaangażowanie, wykraczające poza zwykłe obowiązki. Liczne wizyty zarówno w gminie Świdnica, jak i w Lampertheim, były nie tylko przepełnione przyjaźnią, ale także dzięki Pani Mazurek miały również duże znaczenie, zwłaszcza jeśli chodziło o oficjalne okazje o znaczeniu państwowym. W związku z tym partnerstwo nie ograniczało się jedynie do relacji między gminami, lecz obejmowało również więź między dwoma państwami: Polską i Niemcami. Również działalność „Kręgu z Krzyżowej” została doceniona i pielęgnowana przez Panią Mazurek jako ważne wydarzenie w historii obu krajów. Oprócz tego Pani wójt Teresa Mazurek regularnie zapraszała nas na święta narodowe, rocznice związane z relacjami polsko – niemieckimi, a także na szczególne uroczystości polskiej społeczności. Planowaniem tych wydarzeń zajmowała się regularnie wraz ze swoimi współpracownikami. Partnerstwo obu naszych miast umożliwiło również wymiany uczniowskie, dzięki którym uczniowie ze Świdnicy i Lampertheim mogli się bliżej poznać. Po zakończonej pandemii koronawirusa są one ponownie regularnie organizowane między naszymi szkołami. Za to wszystko, droga Tereso, serdecznie Ci dziękuję. Nie jesteśmy w stanie odpowiednio uhonorować Twoich zasług. Przyjmij jako szczególny dowód naszej wdzięczności Złotą Odznakę Miasta przyznaną przez radę i zarząd miasta Lampertheim, w uznaniu za Twoją pomoc i wsparcie naszej przyjaźni – uzasadniał w laudacji burmistrz partnerskiej gminy Lampertheim.

Jednak to nie tylko symbole podtrzymują nasze partnerstwo, lecz przede wszystkim regularny kontakt między nami. Pielęgnujemy naszą przyjaźń nie tylko poprzez wzajemne wizyty oficjalnych przedstawicieli władz oraz mieszkańców naszych gmin, ale także dzięki więziom między uczniami, którzy w ramach wymiany szkolnej mają okazję się poznać.

Cechą szczególną tegorocznego  spotkania było zakwaterowanie uczestników u rodzin, mieszkańców partnerskiej gminy Lampertheim. Taka forma pobytu pozwoliła na nawiązanie bliższych relacji między uczestnikami, sprzyjała wymianie doświadczeń i lepszemu poznaniu lokalnej kultury. Organizatorzy spotkania zadbali nie tylko o merytoryczny przebieg wydarzenia, ale również o bogaty program kulturalny i integracyjny dla gości. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić miasto, wziąć udział w wspólnych spotkaniach oraz wydarzeniach artystycznych i muzycznych.

Spotkanie w Lampertheim potwierdziło, że współpraca międzynarodowa i wymiana doświadczeń między samorządami lokalnymi mogą przyczynić się do rozwoju nowoczesnych i otwartych społeczności, w których mieszkańcy odgrywają aktywną rolę w kształtowaniu swojego otoczenia.

Serdeczne podziękowania za ciepłe przyjęcie, wyjątkową gościnność oraz wzorową organizację spotkania miast partnerskich kierujemy do burmistrza Gottfrieda Störmera, przedstawicieli ratusza oraz rodzin. Dziękujemy za stworzenie przestrzeni do dialogu, wymiany doświadczeń oraz zacieśniania relacji między naszymi społecznościami. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do rodzin, które przyjęły nas pod swój dach – Wasza otwartość i serdeczność na długo pozostaną w naszej pamięci. To spotkanie nie tylko umocniło więzi między naszymi miastami, ale również pokazało, jak wiele możemy osiągnąć, współpracując ponad granicami.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.07.2025, 13:33
Źródło informacji Gmina Świdnica
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ