Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Interaktywna mapa ograniczeń zabudowy 700 m od wiatraków

20.02.2023, 13:36aktualizacja: 20.02.2023, 13:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Chcesz sprawdzić, czy Twoja działka znajduje się w zasięgu 700 metrów od elektrowni wiatrowych? Interaktywna mapa ograniczeń zabudowy od wiatraków pokaże Ci, czy bez przeszkód wybudujesz dom na własnej działce. Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i sprawdź zasięg wiatraka 700 m od zabudowy mieszkaniowej.

Na skutek tzw. ustawy odległościowej ustalono minimalną odległość elektrowni wiatrowych od budynków mieszkalnych. Podstawą do określenia minimalnej odległości domu od wiatraka będzie zasada 700 metrów od domów. Zgodnie z ustaleniami, w zasięgu oddziaływania wiatraka będzie obowiązywać całkowity zakaz budowy nowych budynków mieszkalnych.

Z myślą o właścicielach działek budowlanych, którzy planują budowę domu, i o osobach planujących zakup nieruchomości, została opublikowana darmowa mapa zasięgów oddziaływania wiatraków w strefie 700 m od zabudowy mieszkaniowej. Mapa dostępna jest w Geoportalu Na Mapie.

Jak włączyć mapę zasięgu wiatraków od domów w strefie 700 m?

- Najpierw wejdź na stronę Geoportalu: https://geoportal-krajowy.pl, a następnie kliknij „Przejdź do mapy”;

- Wyszukaj działkę, korzystając z wyszukiwarki działek (1) lub adresów (2) lub przybliż się w widoku mapy do działki;

- Aby wyświetlić mapę zasięgu oddziaływania wiatraków 700 m należy wybrać przycisk „Wybierz warstwę mapy” (3), a następnie kliknąć w kafelek „Zasięg 700 m od wiatraków” (4) lub „Zasięg 700 m od zabudowy mieszkaniowej” (5). Uwaga, warstwa granic działek i strefę ograniczenia zabudowy ze względu na występowanie wiatraków zobaczysz dopiero po zbliżeniu się do mapy.

Geoportal Na Mapie - mapa 1

Zobacz interaktywną mapę ograniczeń zabudowy od wiatraków 700 metrów, Geoportal Krajowy Na Mapie.

- Jeśli po wybraniu kafla „Zasięg 700 m od wiatraków” Twoja działka podświetli się na kolor fioletowy, to znaczy, że znajduje się w zasięgu ograniczonych możliwości ze względu na oddziaływania wiatraka.

Geoportal Na Mapie - mapa 2

Zasięg 700 m od wiatraków, Geoportal Krajowy Na Mapie

Dzięki warstwie „Zasięg 700 m od wiatraków” możesz sprawdzić miejsca, gdzie zgodnie z prawem będzie można postawić elektrownie wiatrowe. Poniższa mapa Polski (w zał.) wskazuje, że takich miejsc będzie niewiele.

Geoportal Na Mapie - mapa 3

Zasięg 700 m od zabudowy mieszkaniowej, Geoportal Krajowy Na Mapie

Po co sprawdzać mapę ograniczeń zabudowy od wiatraków 700 m?

Dzięki warstwom „Zasięg 700 m od wiatraków” oraz „Zasięg 700 m od zabudowy mieszkaniowej” sprawdzisz, czy wybrana działka znajduje się w zasięgu oddziaływania elektrowni wiatrowej. Dowiedz się także, czy istniejący wiatrak spowoduje ograniczenie możliwości zabudowy Twojej działki. Pamiętaj, że zakaz budowy domu w strefie wokół wiatraka będzie dotyczył również działek budowlanych uzbrojonych, więc jeśli masz działkę w odległości równej lub mniejszej niż 700 m od wiatraka, nie dostaniesz pozwolenia na budowę.

Źródło informacji: Geoportal Na Mapie

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 20.02.2023, 13:36
Źródło informacji Geoportal Na Mapie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ